Viete, že figy liečia?

Čoraz viac vídame v záhradách najmä v južnejších častiach Slovenska figy. Stromy – figovníky – nie sú náročné na podmienky, nepotrebujú veľa vlahy, náročné sú však na teplo. Záhradkári si ich veľmi pochvaľujú pre chutné plody, no mnohí ani nevedia, že majú aj liečivé účinky. Konzumovanie fíg blahodárne pôsobí na zlepšovanie sústredenie sa na vykonávané činnosti, ale navyše upokojujú a kladne pôsobia na nervy. Ďalej znižujú tlak krvi, no v nejednom prípade ho úplne vyrovnávajú. Známa je účinnosť fíg pri zápche. Spôsobuje to voda, v ktorej sme nechali pár hodín luhovať sušené figy. Už krátko po požití je tento výluh účinný na uvoľnenie zápchpy. Nedávno japonskí vedci objavili, že v plochoch zrelých fíg je množstvo protirakovinových látok. Lekári zvýšenú konzumáciu fíg odporúčajú aj ženám, ktoré z genetických dôvodov môžu byť ohrozené, že u nich prepukne rakovina prsníkov.

Mohlo by vás zaujímať

Figy proti zápche

Trápi vás zápcha? Ak vás trápia problémy s vyprázdňovaním čriev, môžete vyskúšať recept na figovú klobásu: umyjeme 500 g fíg, zomelieme ich na mäsovom mlynčeku… Čítaj ďaľej

Liečivé však nie sú len plody. Výluhy z listov vo svete používajú ako účinný prostriedok proti malárii. V Európe tento macerát podávajú pri prechladnutí, pri astme, ťažkostiach s obličkami. Koncentrát z posekaných fíg namočený v mlieku lieči proti kašľu, ale aj angíne a prechladnutiu, speváci v južných krajinách ho používajú aplikovať pri preťažení hlasiviek. Konzumácia fíg sa pre zvýšený obsah fosforu a vápnika odporúča ľuďom trpiacim osteoporózou. Dokonca čistia črevá a pomáhajú pri problémoch ostatného tráviaceho ústrojenstva – činnosti pečene a žlčníka. 

figy
https://www.shutterstock.com

Keďže figa patrí medzi najzásaditejšie druhy ovocia – pôsobí detoxikačne a vyrovnáva kyslé reakcie v organizme. Toto ovocie môže byť v období zvýšenej konzumácie sladkostí pred rôznymi sviatkami a počas nich vhodnou náhradou pre diabetikov. Ale figy potešia aj tých, ktorí chcú chudnúť, pomáhajú zahnať pocit hladu a pritom z nich nepriberiete!

Zdroj: Rady do záhrady – prof. Ivan Hričovský

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach