SPÄŤ
Dom

Mesiac záhradníkom – marec

Od: Jana Vančová 9.3.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Skúsme to urobiť ako naši predkovia a využime pre krásu svojej záhradky vplyv jednotlivých fáz Mesiaca. Samozrejme, všetko závisí aj od počasia, ktoré nás môže ešte aj v jarných dňoch zaskočiť. Netreba však zúfať, pretože vhodné dni na rôzne činnosti v záhrade sú každý mesiac – treba len vedieť, ktoré sú tie pravé a najvhodnejšie. Ak máte pôdu už porýľovanú a pripravenú,  možno vám počas skorých jarných dní pomôže tento kalendárik:

Mesiac záhradníkom

13., 14. a 15. marca

Vysievame brokolicu a letničky, ako aj bylinky s liečivými kvetmi. Zostrihneme a prihnojíme ruže, vysádzame popínavé a stromčekové ruže a kríky. Rozrastené trvalky (kvitnúce v lete) rozdeľte a presaďte.

 

 16. a 17. marca

Polievame. Ošetrujeme choré alebo zle rastúce rastliny. 17. marca je Mesiac v nove.

18., 19. a 20. marca

Vyčistite záhon s jahodami, nezabudnite plytko skypriť pôdu a prihnojte. Jahody, ktoré vymrzli, nahradíme novými sadenicami. Ak sme si na parapetnú dosku vysadili semienka paradajok, či paprík a už nám pekne podrástli, presadímeme ich po jednom kuse do zakoreňovačov alebo priamo do vyhriateho skleníka. Necháme naklíčiť zemiaky. Pozor, 20. 3. je jarná rovnodennosť – nepracujte s pôdou.

Mesiac záhradníkom

Ostránime aj staré a choré konáre, pričom rany ošetríme štepárskym voskom alebo špeciálnym balzamom na stromy. V tomto období môžeme urobiť aj postrek proti škodcom. Ak si chcete na Veľkú noc robiť aranžmány s mladou trávičkou a farebnými vajíčkami, je najvyšší čas vysiať veľkonočnú trávu.

21. a 22. marca

Vysievame koreňovú zeleninu, môžeme založiť výsevný záhon. Tento čas je vhodný aj na terénne úpravy v záhrade, budovanie jazierok, chodníčkov, oporných múrikov, pergol, prístreškov, bylinkových záhonov, či kladenie dlažby.

23. a 24. marca

Vysádzame predpestované begónie a priamo na záhon môžeme vysádzať aj iberku, jednoročnú gypsomilku, aksamietnicu, kapucínku, nechtík, či hrachor. Rozsádzame  skalničky, ktoré kvitnú v neskorom lete a na jeseň – chryzantémy, neskoré astry, vres, či materinu dúšku.  Tieto dni sú vhodné aj na vysádzanie brokolice a rôznych tráv.

25. a 26. marca

Polievajte rastliny.  25. 3. Vysievajte šalát, cibuľu, čakanku, karfiol, kel, špenát a letničky. Ružičkový a kučeravý kel vysievajte do pareniska. V teplejších oblastiach môžete už vysádzať predklíčené zemiaky. Na záhony môžete už vysievať reďkovku, karotku, kaleráb, pór, bielu i červenú kapustu. Tento deň je vhodný aj na vysádzanie opadavých rastlín – napríklad dub, ale aj na sadenie ihličnanov a vždy zelených drevín. Teraz je vhodný čas aj na hľadanie vody, odvodňovanie, ale aj na opravy studní a vodovodov. 26. 3. nepracujte s pôdou, ani s rastlinami.

27. a 28. marca

Ak sme nestihli alebo nemohli doposiaľ, vyčistíme záhony s jahodami, skypríme pôdu a prihnojíme. Dosievame trávnik, štepíme ovocné stromy, zrýľujeme záhony (ak to zopakujeme ešte 6. a 7. 4, burina zmizne).  Ak už nie je pôda veľmi studená, vysievame jesennú a zimnú mrkvu, vysádzajme koreňovú zeleninu, zemiaky i vinič. Ak máme skleník, môžeme už vysádzať paradajky, uhorky a papriky. Dbáme na dostatok vlahy.

Mesiac záhradníkom

29. a 30. marca

Presádzame a sadíme koreňovú zeleninu, sadíme zemiaky. Vysievame jesennú a zimnú mrkvu a dosievame trávnik. Presádzame predpestované dvojročné rastliny (teraz rýchlo zapustia korene  a dobre porastú).

31. marca

31. marca je spln – nič nesadíme. Ak chceme, môžeme hnojiť záhony pred výsadbou – ale najlepšie urobíme, ak si takéto práce necháme až po Veľkej noci. Ak je pekný, slnečný deň, vyberme sa na prechádzku a nazbierajme si púpavy na púpavový med – najlepšie ráno, hneď po rozkvitnutí. Vtedy je stred kvetu ešte zavretý. 😛  No a ak chcete, aby sa vám v záhrade usadili milí spoločníci a bojovníci proti škodcom, rozvešajte si po záhrade vtáčie búdky. Treba ich však dobre zabezpečiť nielen proti silnému vetru, ale aj proti mačkám…

womangalérie VŠETKY