Vianočná hviezda – ako sa o ňu starať?

Dostali ste, alebo kúpili ste si krásnu Vianočnú hviezdu v črepníku? Radi by ste si ju uchovali v plnej kráse čo najdlhšie? 

Tu je zopár rád, vďaka ktorým sa vám to pri troche šikovnosti určite podarí.

Obľúbená vianočná hviezda je exotická kvetinka

Možno iba máloktorí z nás si uvedomujú skutočnosť, že táto populárna rastlina, ktorou si tak radi skrášľujeme svoje príbytky v predvianočnom a vianočnom období, je v skutočnosti exotická rastlina. Do Európy sa dostala z vlhkých lesov Strednej Ameriky. Poznáme ju síce ako vianočnú hviezdu, ale je skutočný názov je  prýštec najkrajší, Poinsetia alebo po latinsky Euphorbia Pulcherrima. V minulosti sme ju obdivovali najmä pre jej nádherne, do červena sfarbené horné listy. Dnes môžeme nájsť aj mnoho iných druhov, ktoré majú horné listene sfarbené do ružovej, bledočervenej,  žltej, bielej, či smotanovej farby.

Aby sa jej u nás páčilo…

Ak chceme, aby nám vianočná hviezda vydržala čo najdlhšie, mali by sme ju umiestniť do miestnosti, ktorá má ustálenú teplotu. Najlepšie okolo 18 – 22 stupňov Celzia. Okrem toho je veľmi dôležité, aby rastlina mala dostatok svetla. Nemala by stáť v prievane a jej pôda by nemala nikdy preschnúť. Nesmieme ju však ani preliať. Signálom, že sme ju asi preliali, je opadávanie listov. Rastlinu by sme mali polievať odstátou vodou a vodu, ktorá stečie do misky, vylejeme, aby dlho nestála vo vode. Tejto vianočnej krásavici totiž nelahodí ani sucho, ani prílišné vlhko. Keď si ju donesieme domov, alebo ju dostaneme do daru, dobre si premyslime, kam ju umiestnime, pretože okrem iného nemá rada ani premiestňovanie a cigaretový dym.

Ak sa rastlinke darí, môže nám kvitnúť až do marca. Pomôžeme jej, ak ju dvakrát do týždňa prihnojíme hnojivom na izbové rastliny.

V prípade, že máme v domácnosti suchší vzduch, môžeme ju občas orosiť rozprašovačom s vodou.  Opatrní by sme mali byť pri manipulácii s rastlinou, pretože pri odstrihnutí, či rezaní niektorých jej častí z nej môže vytekať jedovatá šťava, ktorá dráždi sliznicu a oči. Preto radšej pri takýchto činnostiach používajme ochranné rukavice.

Chcete, aby vám znova rozkvitla?

Keď nám vianočná hviezda odkvitne, môžeme postupne obmedziť zálievku a ke’d listy uschnú a opadnú, určite ju nevyhadzujme – tento jav signalizuje, že naša „hviezda“ potrebuje oddychovať 3 – 4 týždne.

Po uplynutí tejto doby rastlinu zrežme (hlboko! a začnime ju opatrne polievať. Ak to budeme robiť dobre, vianočná hviezda začne znova pučať, Vtedy ju zasadíme do čerstvého rašelinového substrátu a zasadíme do trochu väčšieho črepníka, ako je ten, čo sme mali doteraz.

Keď príde leto, môžeme ju vyložiť do záhrady, na terasu, či na balkón, kde doslova ožije a naberie novú silu. Aj počas leta vianočnú hviezdu pravidelne prihnojujte  a upravujte ju tak, aby nemala viac ako päť výhonkov. Z odrezkov si môžete vypestovať nové rastlinky. Skôr než prídu prvé mrazíky, umiestnite ju dovnútra, do domu či bytu.

Ak si želáme, aby nám vianočná hviezda k Vianociam znovu rozkvitla, musíme už od konca októbra začať zakrývať  (napríklad papierovou škatuľou) tak, aby bola aspoň 14 hodín v úplnej tme. Alebo ju na večer prenesme do pivnice či komory a nechajme ju tam ráno dlhšie, aby rastlina skutočne pobudla dlhšie v tne. Približne po troch týždňoch takejto starostlivosti by na rastline mali začať vyrastať malé žltozelené kvietky a okolo nich sa začnú vyfarbovať listy do červena, ružova, do biela, či žlta – podľa toho, akú vianočnú hviezdu máme.

Dobrá rada na záver:

Ak si ideme kupovať vianočnú hviezdu sami, určite si nekupujme takú, ktorá stojí niekde v prievane, pri dverách, alebo nebodaj vonku… Taká by nám doma veru dlho nevydržala. Keď si rastlinku vyberieme, skúsme prstom, či substrát, v ktorom je zasadená, nie je príliš suchý, alebo premočený. Ani jedno, ani druhé totiž nie je dobre. Oboje býva dôvodom, že nám rastlinka doma začne veľmi rýchlo  „odchádzať „. Aj napriek našej starostlivosti. Kúpenú rastlinu si nechajme dôkladne zabaliť do papiera a ponáhľajme sa s ňou domov. Ak sme s rastlinou boli dlhšie niekde v chlade, nechajme ju doma ešte aspoň hodinku – dve zabalenú, aby si zvykla.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach