Aby štípance neštípali…

Štípance rôzneho druhu nie sú v letnom období žiadnou zvláštnosťou – včely, osy, komáre, rôzne bodavé mušky, ovady – to všetko nám riadne znepríjemňuje život. No a ak sa vyberieme k moru, môžu nás otravovať ešte aj medúzy.  Čo všetko v takýchto prípadoch pomáha?

Keď poštípe osa alebo včela…

Ak nás poštípala včela, v prvom rade sa musíme snažiť čo najskôr odstrániť žihadlo z rany – najlepšie hranou noža, nechtom alebo hoci aj hranou kreditnej karty. Nevyťahujme ho prstami, ani pinzetou, aby sme do rany nevytlačili ešte viac jedu. Len čo žihadlo vytiahneme, ponorme postihnuté miesto na niekoľko minút do octu alebo do roztoku sódy bikarbóny. Pripravíme ho tak, že v pohári vody rozpustíme čajovú lyžičku sódy bikarbóny. Hojivý roztok pripravíme podľa typu žihadla –  včelie bodnutie je najlepšie ošetriť roztokom z jedlej sódy, kým bodnutie po ose zase octom.

Čo možno robiť potom?

Pasta zo sódy bikarbóny

Niekoľko lyžičiek sódy bikarbóny rozmiešame s trochou vody na pastu a nanesieme na poštípané miesta. Necháme pôsobiť aspoň hodinu.

Pasta z acylpyrínu

1 – 2 tabletky acylpyrínu roztlačíme na kuchynskej doske, zmiešame s trochou vody na kašičku a touto potrieme štípance. Látky obsiahnuté v acylpyríne pomáhajú neutralizovať hmyzí jed. Ak máme alergiu na acylpyrín, túto metódu nepoužívame. To isté platí u detí mladších ako 16 rokov!

Vrecúško s ľadom

Aby sme zmiernili opuch a bolesť, na boľavé miesto môžeme priložiť vrecúško s ľadom. Ak medzi vrecúško a pokožku položíme tenký uteráčik, môžeme takýto obklad nechať pôsobiť až 20 minút.

Cibuľa, cesnak, papája…

Postinuté miesto môžeme masírovať plátkom cibule alebo potrieť pastou z prelisovaného strúčika cesnaku – oboje rozkladá zápalové látky po bodnutí. Rovnako dobre poslúži aj plátok papáje, ktorý treba priložiť na boľavé miesto (tú však asi zvyčajne nemáme poruke 🙂 )

Liečivý cukor

Namočte prst do vody a následne ho strčte do cukru. Potom cukor takýmto spôsobom vmasírujte do boľavého miesta.

Čajovníkový a levanduľový olej

Veľmi dobré účinky sa dostavia aj vtedy, ak do štípanca po ose alebo včele viackrát denne votrieme kvapku čajovníkového oleja. Ak sa nám leiš páči vôňa levandule, ktorá, navyše, aj upokojuje, votrieme do štípanca 1 – 2 kvapky éterického levanduľového olejčeka – zvčajne trvá aj 15 minút, kým začne pôsobiť. Neskôr môžeme postup zopakovať. Pomáha aj následné jemné potieranie nechtíkovou masťou.

Mohlo by vás zaujímať

pripravený balkón

Keď komáre útočia…

K príjemnému letnému počasiu, žiaľ, už takmer neodmysliteľne patria aj komáre. Čo robiť, aby nás netrápili svojimi štípancami a ak sa už stane, že nás… Čítaj ďaľej

Keď poštípu komáre a mušky…

Na poštípané miesto čím skôr priložte kocku ľadu. Chladivý obklad zmierni zápal i svrbenie. Pomáha aj potieranie navlhčeným kúskom mydla – môže byť aj s dezinfekčným účinkom, potieranie mätovým olejčekom, zubnou pastou s mätovým výťažkom. Príjemnú úľavu prináša aj potieranie čajovníkovým olejom alebo gélom z Aloe Vera. Možno to neviete, ale v mnohých prípadoch pomôže aj postriekanie štípanca dezodorantom  určeným na ošetrenie podpazušia, ktorý upokojuje podráždenú pokožku. Rovnako tak môže dobre poslúžiť guľôčkový dezodorant. Ak zistíte, že to pomáha, môžete si ním pokožku potierať podľa potreby.

Dotyk medúzy…

Ak ste sa pri kúpaní v mori „mali šťastie“ dotknúť sa medúzy a vaša pokožka je popŕhlená, umyte si postihnuté miesto slanou vodou (je vraj účinnejšia ako sladká) a potom si na postihnuté miesto dajte na 30 minút obklad z octu. Ak by ste však boli popŕhlení obrovskou medúzou, okamžite po poskytnutí prvej pomoci vyhľadajte lekára!

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach