Cesnak – čarodejník s praktickým i liečivým využitím

Hádam ani niet domácnosti, kde by sa nepoužíval cesnak. Niekomu nepríjemne zapácha, iní by si bez neho nevedeli predstaviť varenie a mnohí ho používajú najmä pre jeho liečivé účinky. Napokon, nečudo – veď cesnak patrí k najstarším prírodným antibiotikám na svete. Jeho využitie je však veľmi široké a pomáha nielen dodať výnimočnú chuť a nezameniteľnú arómu mnohým jedlám, ale využijeme ho aj v domácnosti, v záhrade, v kozmetike a pri rôznych zdravotných problémoch. Veď si len prečítajte…

Cesnak

Lieči akné aj opary

A patríte k tým nešťastníkom, ktorých často trápia opary a potom sa ešte dlho nevedia zahojiť, skúste liečivú silu cesnaku: Z čerstvého strúčika cesnaku odkrojte plátok a priložte si ho 3-krát denne na postihnuté miesto – nechajte pôsobiť 3 minúty. V prípade akné, vytlačte zo strúčika cesnaku šťavu a potrite ňou postihnuté miesto – nechajte pôsobiť 20 minút a potom opláchnite.

Zbaví vás kurieho oka

Ak vaše ruky alebo nohy špatia kurie oká, skúste si na ne priložiť plátok cesnaku, alebo prelisujte 1 strúčik cesnaku a z podrveného cesnaku urobte kašičku, ktorú treba priložiť na postihnuté miesto a obaliť leukoplastom.  Ak je kurie oko na nohe, môžeme si na nohu obuť ešte ľahkú ponožku, pretože takto cesnak bude ešte lepšie pôsobiť, pustí silice a kurie oko sa pomaly začne odlupovať. Najlepšie urobíme, ak si takýto cesnakový zábal doprajeme v noci, alebo aj celých 24 hodín (pravda, ak to vydržíme).  Potom pokožku umyjeme a ak treba, na ďalší deň, či večer, znova zopakujeme.

Pomáha pred chrípkou a chorobám za nachladnutia

Keď cítite, že na vás “niečo lezie”, zjedzte 3 – 4 strúčiky cesnaku, doprajte si dostatočné množstvo teplého čaju a ľahnite si do postele – zvoľte pokojový režim. Vo väčšine prípadov chorobu buď odoženiete, alebo aspoň zmiernite jej priebeh.

Lieči zapálené a boľavé hrdlo

Bolí vás hrdlo? Doprajte si hrnček teplého mlieka, do ktorého ste zamiešali 1 – 2 strúčiky prelisovaného cesnaku a med podľa chuti.

Cesnak ako afrodiziakum

Cesnak považovali za účinné afrodiziakum už naši predkovia – v starom Ríme ho dokonca považovali za vynikajúci liek proti impotencii, ale aj ako podporný prostriedok na všetky sexuálne funkcie.  Chcete to vyskúšať? Skúste si napríklad pripraviť hrianky potreté cesnakovou nátierkou (roztierateľný alebo nastrúhaný syr zmiešame s mrkvou, trochou tatárskej omáčky a pridáme 1 – 2 strúčiky čerstvého vylisovaného cesnaku). Môžeme zapíjať dobrým červeným bielym, alebo ružovým vínkom, úžasný je aj sekt – uvidíte, že to účinkuje! 😛 

Isteže, je tu ešte otázka nepríjemného zápachu, ktorý cesnak zanecháva v ústnej dutine: Neutralizuje ho mlieko, káva alebo žutie čerstvej petržlenovej vňate. Samozrejme, vhodné je použiť aj zubnú pastu a ústnu vodu, aby nám príjemné chvíle nič nepríjemné nekazilo… 😳

Škrabance na nábytku

Aj škrabance na drevenom nábytku možno zamaskovať pomocou cesnaku: Očistíme niekoľko strúčikov cesnaku a potierame nimi ryhy na nábytku tak dlho, až kým sa nevyplnia. Potom necháme zaschnúť, pretrieme mäkkou handričkou a potom ešte celý nábytok navoskujeme.

Odháňa osy

Mať doma pod strechou alebo na povale osie hniezdo veru nie je príjemné,, ale veľmi nebezpečné. Najmä vtedy, ak by sme osy chceli vyhubiť – také niečo určite nerobme, pretože sa nám môžu nepekne pomstiť a nebezpečne nás ohroziť. Oveľa lepšie bude dať im možnosť, aby odišli v pokoji a mieri ony samotné. Naše staré mamy poznali vraj účinný trik: Pod osie hniezdo zavesili vedierko s vodou a doňho namočili niekoľko hlavičiek cesnaku. Osy vraj zápach cesnaku neznášajú, takže hniezdo radšej opustia.

Vyháňa mravce  a vošky

Ak cesnak zahrabeme do zeminy blízko rastlín, ktoré ohrozujú mravce, mravce to odradí a odídu. To isté platí aj o malých voškách a muškách, ktoré nám občas vylietajú z kvetináča, pretože ich larvy obžierajú korienky rastlín. Stačí, ak do kvetináča zahrabeme pár strúčikov ošúpaného cesnaku (podľa veľkosti kvetináča).