Mäta lieči

Máte radi mätový čaj?

Dobre robíte – mäta má oddávna svoje čestné miesto aj v ľudovom liečiteľstve a je osvedčenou bylinkou pri zlom trávení, kŕčoch v tráviacom trakte a pri nafukovaní. Okrem toho povzbudzuje vylučovanie žalúdočných štiav, žlče a má aj dezinfekčné účinky. Napriek tomu, že má veľmi príjemnú chuť, nemali by sme mätový čaj piť  pravidelne ako bežný čaj, pretože jeho dlhodobé užívanie alebo veľmi vysoké dávky by mohli ovplyvniť krvný obraz. Ak však mätu užívame ako liek, môže byť veľmi osožná a účinná.

Mäta lieči

Mätový likér

Pri žalúdočných problémoch a zlom trávení pomáha mätový žalúdočný likér.

Suroviny:

1 polievková lyžica sušenej mäty, 3/4 litra ražnej alebo inej pálenky, 200 g cukru.

Postup:

Sušenú mätu zalejeme pálenkou a v uzavretej nádobe necháme v teple alebo v okne na slnku vylúhovať. Potom scedíme, pridáme 200 g cukru a uložíme na tri dni do chladu.

Liečivý mätový drink

Čerstvú vetvičku mäty piepornej zalejeme 1 pohárikom sherry a 1 pohárikom ginu. Pridáme šťavu z jedného citrónu. Všetko dobre premiešame a ak chceme, možeme podávať aj s kockou ľadu. Popíjame slamkou pri tráviacich problémoch.

Mätový čaj

Pri tráviacich problémoch sa takisto odporúča mätový čaj. Bylinka sa iba zaparí prevarenou horúcou vodou a nechá sa 15 minút vylúhovať. Užívať by sa mali iba dve šálky čaju denne a na ich prípravu stačia 2 čajové lyžičky mäty.