Mäta pieporná, bylinka nielen do mojita

Mäta je jedna z najznámejších liečivých rastlín. Pozostatky mäty sa našli už v egyptských hrobkách pred 1000 rokmi a Japonci ju pestujú najmenej 2000 rokov. Jej názov však pochádza z gréckej povesti : “ Boh Hádes sa vraj zamiloval do nymfy Minthé, čo rozúrilo jeho žiarlivú ženu Persefonu a tá premenila nymfu na voňavú bylinku.“ V starovekom Grécku bola táto bylinka zasvätená podsvetiu a pripisovali sa jej magické schopnosti rozpútavania milostnej vášne ( najskôr chladivá a potom zahrieva ). Ženích a nevesta nosili Afroditin veniec upletený práve z mäty.

https://www.shutterstock.com

Gréci z nej vyrábali parfumy a podobne ako Rimania, ju vplietali do vencov pri náboženských obradoch. Verili však aj na jej liečivé účinky – používali ju pri uštipnutí hadom, pri zažívacích ťažkostiach, liečili ňou kašeľ či bolesti hlavy. Mätu mal v obľube aj  Karol Veľký a do Európy a Británie ju priviezli Rimania. Mäta sa vďaka mníchom, ktorí ju pestovali v kláštorných záhradkách, veľmi rýchlo rozšírila po celej Európe už v stredoveku.

Ako a kde sa dá využiť

Ani moderná doba na ňu nezabúda. Mätový čaj zahreje organizmus a posilní ho pri rekonvalescencii. Zároveň osvieži a zbaví telo smädu pri horúčkovitých ochoreniach. A nielen to! Mäta pieporná nám pomáha pri odkašliavaní pri nachladnutí, uvoľňuje kŕče pri bolestiach žalúdka, nadúvaní či pálení záhy. Utišuje čkanie a je skvelá pri bolestiach v krku. Pôsobí nielen proti bolesti, ale aj protizápalovo.

Mäta odstraňuje aj pach z ústnej dutiny a pôsobí zároveň dezinfekčne pri zápale sliznice a bolení zubov. Môžeme ju použiť aj pri odvykaní od fajčenia. Spôsobuje miestne znecitlivenie nervových zakončení v ústnej dutine. Fajčiari preto necítia vôňu a chuť tabaku a navyše nikotín ich po čaji z mäty štípe. Obklady z mäty pomáhajú ako analgetikum na kĺby postihnuté artritídou a dnou. Éterické oleje, najmä gáfor a mentol, robia z mäty užitočný dezinfekčný prostriedok na opary, odreniny, alebo rezné rany. Pozor však treba dávať pri používaní homeopatík. Môže znížiť ich účinok.

Mäta pieporná má aj bohaté uplatnenie v kuchyni. Používa sa čerstvá alebo sušená vňať, do omáčok, do jedál z  jahňacieho a baranieho mäsa, pri príprave zemiakov, zeleniny a zeleninových šalátov. Kombinuje sa najlepšie so šalviou, yzopom, saturejkou a estragónom.V neposlednom rade ju nájdeme aj v likéroch, cukríkoch či čokoládových náplniach. Pridaním mätového sirupu do čaju môžete prispieť na liečbu prechladnutia alebo mu dokonca predísť. Mätové lístky sa taktiež pridávajú do osviežujúcich  drinkov.

1. Čaj z mäty proti žalúdočným kŕčom, hnačke, zvracaniu a črevnej kolike

Suroviny:

1 diel mäty, 1 diel harmančeka, 1 diel semienka feniklu, anízu alebo rasce

https://www.shutterstock.com

Postup:

3 ČL zmesi prelejeme 1/2 litrom vriacej vody, lúhujeme 15 minút a scedíme. Pijeme nesladené, maximálne 2 šálky denne. Nie však dlhodobo.

2. Čaj na upokojenie

Suroviny:

1 PL mäty, 1PL  medovky, 1PL drveného semena anízu

Postup:

Zmes prelejeme 1/2 litrom vriacej vody, lúhujeme 10 minú,  scedíme a pijeme sladené medom, maximálne však 3 šálky denne, medzi jedlom.

3. Klotadlo pri zápachu z úst, bolestiach zubov a zápale ďasien

Suroviny:

1 PL mäty, 1 PL harmačeka, 1 PL šalvie

Postup:

Bylinky dáme do 1/2 l studenej vody a zahrejeme, povaríme 5 minút, krátko vylúhujeme a scedíme. Kloktáme vychladnutým odvarom aspoň 2 -krát denne. Do jedného pohárika kloktadla môžete pridať aj lyžičku šalviovej tinktúry.

Mohlo by vás zaujímať

Medovka lékarska

Medovka lekárska krášli, lieči a čaruje…

Medovka lekárska je bylinka s hustými zelenými listami, z ktorých sa pri nepatrnom pomrvení medzi prstami uvoľní nádherná jemne citrónová vôňa, má široké využitie nielen… Čítaj ďaľej

4. Čaj proti menštruačným bolestiam a na podporu laktácie

Suroviny:

1 ČL mäty vonnej, kučeravej alebo dlholistej ( nie však piepornej), 1 ČL medovky

Postup:

Bylinky prelejeme hrnčekom vriacej vody a lúhujeme 6 – 10 minút. Pijeme maximálne 3 šálky denne, najneskôr však do 17-tej hodiny. Inak hrozí nespavosť !!!

Ďalšie  tipy na liečenie mätou

5. Pravé grécke Tzatziky

https://www.shutterstock.com

Suroviny:

1/2 l vody, 1/2 kg cukru, 50 g mätových lístkov

Postup:

Do hrnca nalejeme vodu a uvaríme ju s cukrom, pokým sa nerozpustí. Potom pridáme posekanú mätu z obľúbeného druhu mäty ( pre deti a tehotné ženy nepoužívať mätu piepornú ). Môžeme použiť aj hnedý cukor alebo med. Necháme krátko povariť a odstavíme z ohňa. Lúhujeme v zakrytom hrnci asi 2 hodiny, potom scedíme a nalejeme do sklenených fliaš. Mätový sirup je možné užívať po lyžičkách pri nechutenstve, zlom trávení a pri prechladnutí – 3-krát denne. Môžeme ho piť aj ako osviežujúci nápoj v horúcom lete s pridaním napríklad citrónovej šťavy.

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach