Medovka lekárska krášli, lieči a čaruje…

Medovka lekárska je bylinka s hustými zelenými listami, z ktorých sa pri nepatrnom pomrvení medzi prstami uvoľní nádherná jemne citrónová vôňa, má široké využitie nielen pri pestovaní krásy, ale aj pri liečbe rôznych zdravotných neduhov. Okrem toho, výborne sa uplatňuje aj vo svete gurmánov, ktorí ju s veľkou obľubou používajú na ozdobu rôznych dezertov. V minulosti ju považovali za elixír mladosti a mnohí ľudoví liečitelia dokonca tvrdili, že má aj zázračné oživujúce účinky. Starí Gréci ju zasvätili bohyni Diane a svoje vážne a nezastupiteľné miesto má aj v ľudovej mágii. Aj z toho dôvodu kytice usušenej medovky nikdy nechýbali v domácnostiach, v ktorých sa používalo a zapaľovalo kadidlo z medovky, za účelom ochrany domu, majetku, lásky a zdravia rodiny.

Medovka lekárska
https://www.shutterstock.com

Medovka lekárska proti nervozite a nespavosti

Čaj z listov medovky je nielen veľmi chutný, ale má aj upokojujúce účinky. Šálka medovkového čaju pred spaním dokonale uvoľní, zbaví stresu a pomôže tomu, aby sme ľahko zaspali a zbavili sa rušivých myšlienok.

Príprava: 1 – 2 čajové lyžičky listov medovky zalejeme šálkou horúcej vody, necháme 10 minút vylúhovať, scedíme a pomaly popíjame po dúškoch. Môžeme aj mierne prisladiť medom.

Medovka pre krásnu pleť

Z listov medovky si môžeme pripraviť aj voňavú, ale najmä účinnú pleťovú vodu pre krásnu pleť. Medovka má vraj totiž omladzujúce účinky.

Príprava: 4 čajové lyžičky lístkov medovky zalejeme šálkou horúcej prevarenej vody a necháme vychladnúť. Potom scedíme, odmeriame 80 ml, prefiltrujeme cez gázu alebo husté sitko a pridáme 20 ml 90-percentnej vínovice. Naplníme do čistej fľaše a môžeme používať každý deň na čistenie pleti. Vydrží pol roka. Ak chceme, aby vôňa pleťovej vody bola ešte intenzívnejšia, pridáme 4 – 5 kvapiek čistého éterického medovkového olejčeka.

Medovka lékarska

Medovková esencia

Medovkovú esenciu môžeme užívať  buď nakvapkanú na kocke cukru (pri problémoch s trávením, dýchavičnosti, nervozite, nespavosti, kŕčoch, bolestiach hlavy), alebo na natieranie boľavých nôh či kĺbov.

Príprava: Jednu plnú hrsť nakrájanej medovky zalejeme štvrťlitrom ražnej pálenky a necháme 10 dní vylúhovať. Potom scedíme a nalejeme do fľaše.

Uvoľňujúci kúpeľ

Plnú hrsť listov medovky zalejeme litrom horúcej vody, necháme niekoľko minút vylúhovať a potom vlejeme do teplej vody v kúpeli. Takýto kúpeľ má nielen uvoľňujúci a relaxačný účinok, ale aj skrášľujúci efekt na pleť, ktorú rozjasní a vyhladzuje. Ak sa vám nechce pripravovať odvar, môžete si do kúpeľa dať zopár kvapiek éterického olejčeka z medovky.

Mohlo by vás zaujímať

Mäta pieporná, bylinka nielen do mojita

Mäta je jedna z najznámejších liečivých rastlín. Pozostatky mäty sa našli už v egyptských hrobkách pred 1000 rokmi a Japonci ju pestujú najmenej 2000 rokov.… Čítaj ďaľej

Tip na skvelý ľadový čaj:

Ráno vložte do kanvice, krčahu alebo džbánu dve väčšie byle medovky aj s listami a zalejte studenou vodou. Napoludnie sceďte, pridajte trochu pomarančovej šťavy, podľa chuti jemne prislaďte, pridajte kocky ľadu a výborný ľadový čaj je pripravený.

Dobrá rada:

Ak si chcete nasušiť listy medovky do zásoby aj na zimu, pamätajte, že listy s byľou treba zrezať ešte pred zakvitnutím. V prípade, že sušíme rastliny v kvete, bude mať čaj v zime nepríjemnú príchuť.

Magická sila medovky…

Ak nosíte so sebou usušenú medovku (napríklad vo vrecúšku v kabelke, či trochu bylinky vo vrecku oblečenia, či v zatváracom šperku na krku  či na náramku), všetci vás budú mať radi. Ak si zavesíte kytičku medovky nad posteľ, medovka bude zaháňať zlé sny, nočné mory a zmierňuje smútok a žiaľ za zomretými. V prípade, že si zavesíme kytičku medovky nad vchodové dvere, máme jeden z najsilnejších prostriedkov proti negatívnej energii v dome. Pomáha aj pred urieknutím, kliatbou, závisťou a zlobou ľudí.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach