Medvedí cesnak – bylinka s medveďou silou

Poznáte medvedí cesnak?

Pre mnohých je táto bylinka v jarnom období takmer neodmysliteľnou súčasťou jedálnička, iní o nej iba niečo počuli alebo čítali, ale ešte ju nemali tú česť veľmi vyskúšať. Ak patríte k tej druhej skupine, určite by ste to mali čím skôr napraviť a zobrať medvedí cesnak na milosť, pretože táto jarná bylinka s intenzívnou arómou je u nás ešte stále nedocenená. Jej nezameniteľná chuť dodáva jedlám osobitosť a okrem toho má množstvo účinných látok, ktoré pomôžu nášmu zdraviu.

Čo všetko dokáže a kde rastie?

Medvedí cesnak hojne rastie  vo vlhkých lesoch a luhoch, pri potokoch a močariskách, kde si ho počas jarných prechádzok môžeme nazbierať.  Má rád vodu, vlhko a tieň, neznáša však priame slnko  Medvedí cesnak rastie vo voľnej prírode do 900 m.n.m. Zbierame iba jeho listy, ktoré sa potom používajú do studenej alebo teplej kuchyne, podobne ako listy špenátu. M§žeme si z neho však pripraviť aj tinktúry alebo čaje.  Buďme však opatrní, aby sme si ho nezmýlili s listami konvaliniek, aby sme sa nepriotrávili! Ak si nie sme celkom istí, či je to medvedí cesnak, ovoňajme jeho listy, ktoré by mali voňať mierne po cesnaku.

Táto bylinka obsahuje  účinné silice, je v nej plno vitamínu C, fytoncídy, horčíny a ďalšie účinné látky, ktoré sú veľmi osožné pre naše zdravie. Najväčšia sila tejto bylinky spočíva v posilnení imunity, srdcovo-cievneho systému, prečistení organizmu, ale podporuje aj trávenie a vyprázdňovanie, zlepšuje funkciu dýchacích ciest a predovšetkým – pomáha nášmu telu nabrať po zime nové sily a pripraví nás na nastávajúce, teplé obdobie.

Najznámejšie účinky „medvedej bylinky“

🎀 Podporuje imunitný systém a ochranu zdravia,  má antispetické, antibakteriálne, antibiotické účinky – dezinfikuje telo zvonka i zvnútra

🎀  Zlepšuje a hojí poranenia kože

🎀  Prečisťuje dýchacie cesty a podporuje ich funkciu (kašeľ, hlieny, zápal), pečeň a krv, močové cesty a obličky

🎀  Podporuje trávenie, reguluje žalúdočnú aktivitu, zlepšuje vyprázdňovanie a odstraňuje plynatosť

🎀  Znižuje vysoký cholesterol z krvi, znižuje vysoký krvný tlak, je účinnou prevenciou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami

🎀  Má močopudný účinok odvodňuje nadbytočnú vodu z tela

🎀  Upokojuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, zlepšuje funkciu mozgu a pamäti

🎀  Má antioxidačné účinky.

🎀  Upokojuje kŕče hladkého svalstva

Mohlo by vás zaujímať

Pesto z medvedieho cesnaku

20 minútSuroviny na pesto z medvedieho cesnaku: 200 g medvedieho cesnaku, 20 ml oleja (olivového), 50 g parmezánu, 10 g sezamového semienka, 2 g soli Postup: … Čítaj ďaľej

Ako ho skladovať a používať?

Medvedí cesnak má najväčšiu silu hneď po odtrhnutí, čiže dlhé skladovanie mu neosoží. Ak by sme ho chceli usušiť, bude slúžiť iba na dochutenie jedál, ale treba si uvedomiť, že sušením prichádza takmer o všetky liečivé účinky. Oveľa lepšie je skonzumovať ho za čerstva – najneskôr do troch dní, alebo zamraziť si do zásoby. V chladničke ho skladujeme v uzatvárateľnej nádobe.

Medvedí cesnak má najväčšiu silu hneď po odtrhnutí, teda priama konzumácia. Túto bylinku  sa nedoporučuje sušiť, pretože takouto metódou prichádza o všetky liečivé zložky a teda aj o účinky. Medvedí cesnak je najlepšie skonzumovať ihneď po odobratí, ak však nemáte inú možnosť, uchovajte ho aj v chladničke v uzatvárateľnej nádobe, ak ho skonzumujete do troch dní. Ak ho použijete neskôr, tak ho zamrazte. Aromatický medvedí cesnak môžete pridať do akéhokoľvek jedla – do polievok, nátierok, k mäsu, cestovinám, do zemiakov, na maslový chlebík, do šalátov, do akéhokoľvek vareného, duseného, pečeného či grilovaného mäsa – tepelnou úpravou nestráca svoje účinky – naopak, dodáva jedlám osobitú chuť.

Využime teda pekné jarné dni na prechádzky a nezabudnime si nazbierať túto zdravú bylinku 🙂

Tipy na recepty z „Medvedieho cesnaku“:

  1. Polievka z medvedieho cesnaku s opečeným chlebíkom
  2. Bylinkové maslo s medvedím cesnakom
  3. Tvarohová nátierka s medvedím cesnakom a sedmikráskami
  4. Gnocchi s medvedím cesnakom

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach