Nechtík lekársky – lekár v žltom

Nechtík lekársky (calendula officinalis) je „dôverne“ známy aj v arabskej a indickej kultúre. Už oddávna sa táto rastlina používa nielen v kozmetike, ale aj v medicíne či potravinárstve. V stredoveku považovali jej kvety za symbol lásky. Ak by ste žili práve v stredoveku a snívalo by sa vám o tejto bylinke, bola by to vraj predzvesť pozitívnych udalostí.

Nechtík lekársky
https://www.shutterstock.com

Pestovanie

Nechtík lekársky je mrazuvzdornou jednoročkou, ktorá dorastá do výšky 60 cm. Charakteristické sú oranžové alebo žlté kvety – sedmokráskovité, ktoré sú však citlivé na zmenu teploty a vlhkosť. Ak sú súkvetia otvorené, predpovedajú pekný deň. Nechtíku vyhovuje slnečné stanovište s akoukoľvek pôdou, s výnimkou zamokrenej. Pomerne dobre sa mu darí aj v kvetináči. Kvety nechtíka lekárskeho zberáme na začiatku leta po rozkvitnutí. Mladé listy pridávame do šalátov i varených jedál.

Mohlo by vás zaujímať

Nechtík lekársky

Rady babky ježibabky o zázračnej bylinke: nechtík

Kto by nepoznal krásne a žiarivé kvety nechtíka? Táto bylinka, ktorá svojimi krásnymi kvetmi tak trochu pripomína malú gerberu, je však nielen nádherná a dekoratívna,… Čítaj ďaľej
Nechtík lekársky
https://www.shutterstock.com

Využitie

Nechtík má bohaté uplatnenie v kozmetike i medicíne. Vo forme tinktúr či krémov sa používa na preležaniny, je súčasťou mastí na kŕčové žily. Obsahuje totiž silicu, farbivá a horčiny. Masť z nechtíka lekárskeho si môžete pripraviť aj doma. Stačí vám pol kila bravčovej masti, ktorú rozohrejete (na panvici alebo v hrnci), pridáte 4 plné hrste nadrobno nakrájaných čerstvých kvetov a krátko spolu popražíte. Necháte vychladnúť a odstáť 24 hodín. Následne zmes mierne prihrejete, pretlačíte cez ľanovú šatku a naplníte do fliaš (skladujte výlučne v chladničke!). Pri zápale hrdla určite vyskúšajte kloktadlo: dve čajové lyžičky nechtíka zalejeme šálkou vriacej vody, v zakrytej nádobe 10 minút lúhujeme a potom scedíme. Takýmto roztokom si viackrát denne kloktáme. Zvyšok odvaru možno použiť aj ako vonkajší obklad na hrdlo.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Save

Save