Pomóc, mám nádchu a plný nos!

Svrbí vás v nose? Môže to byť prvý príznak prechladnutia!

Sliznica v nose, býva prvou bariérou, ktorú vírusy musia pri nachladnutí prekonať! Telo reaguje na tento vírusový útok „nachladnutím“! Sliznica v nose je nadmerne prekrvená a z nosa vám začne tiecť riedky sekrét. Po chvíľke zistíte, že máte celkom upchatý a plný nos a nevládzete dýchať! Začne vás bolieť hlava, slzia vám oči, no hotová katastrofa!

Štandardne nádcha a nachladnutie trvá od troch do piatich dní. Pokiaľ sa však k vírusovému ochoreniu pridruží aj bakteriálna infekcia, môže vás nachladnutie potrápiť podstatne dlhší čas.

Bylinky

Pri nádche je veľmi dôležité piť čo najviac tekutín, aby sekrét, ktorý sa tvorí v nose, zostal čo najviac tekutý. Veľmi dobré je piť veľa bylinkového čaju. Vhodný je čaj zo železníka lekárskeho, šťaveľu a bazy čiernej.

plný nos
https://www.shutterstock.com

Podporte nosnú sliznicu

Napríklad veľmi vhodné sú kamilky. Pripravte si kamilkový parný kúpeľ. Zoberte dve plné hrste kamiliek a zalejte ich vriacou vodou.Takto pripravené kamilky inhalujte asi 10 minút. Podobne účinný je aj parný kúpeľ zo šalvie.

Terapia podľa Kneippa

Striedanie chladnejšieho ( 32ºC ) a teplejšieho ( 38ºC ) kúpeľa pomáha celkovému prekrveniu organizmu a tým prispieva aj k rýchlejšej liečbe nádchy.

Domáce prostriedky na nádchu a plný nos

Urobte si výplach nosnej dutiny pomocou izotonickej zmesi, ktorú pripravíte zmiešaním 1 gramu kuchynskej soli spolu so 100 ml vody.

Tip starej mamy

Ak máte zapchatý nos, môže to postupne prerásť aj do bolesti uší. Veľmi dobrým prostriedkom proti takejto bolesti sú cibuľové obklady.

Na prípravu obkladov potrebujeme:

Cibuľu očistíme a pokrájame nadrobno a jemne zahrejeme ( nie na vysokú teplotu, lebo inak by sa začali uvoľňovať éterické oleje ).

Mastička na suchý nos

Hydratuje a zjemňuje citlivú pokožku nosa

Suroviny:

35 g sezamového oleja, 15 g oleja z čiernej rasce, 8 g včelieho vosku, 5 kvapiek majoránkového oleja

plný nos
https://www.shutterstock.com

Postup:

Včelí vosk a oba oleje zahrejeme vo vodnom kúpeli pri 65 ºC do tekutého stavu. Takto pripravenú zmes nalejeme do suchých, čistých téglikov a necháme vychladnúť.

Sirup z chrenu a medu

Jeho silné antibiotické účinky sú veľmi vhodné proti kašľu a nádche. Sirup použijeme 3 – 4-krát denne po jednej čajovej lyžičke.

plný nos
https://www.shutterstock.com

Suroviny: 

500 g lesného medu, 200 g strúhaného chrenu

Postup:

Chren očistíme a nastrúhame najemno. Dôkladne premiešame s medom a dáme do pohára a poriadne uzavrieme. Pohár dáme do chladu. Potom pohár necháme jemne zahriať, napríklad ho necháme blízko radiátora, pokým med nezostane mierne tekutý. Teplota však nesmie prekročiť 40ºC. Zmes potom precedíme cez jemné plátenko a tekutinu naplníme do sklenených pohárikov. Skladujeme v chladničke. Zmes treba spotrebovať najneskôr do 4 týždňov.

Mohlo by vás zaujímať

Chren

Chren ako elixír zdravia

Máte radi chren? Počuli ste už také slovenské príslovie, ktoré hovorí, že „Kto má dobrú ženu, navarí mu z chrenu“? Isté je, že koreň chrenu… Čítaj ďaľej

Cibuľový sirup

Je vhodný proti nádche a kašľu. Nie je vhodný pre osoby s citlivým žalúdkom. Pre nich je vhodné cibuľu trocha podusiť. Dospelí užívajú počas nachladnutia každú hodinu jednu PL, deti od 2 – 10 rokov 1 ČL.

plný nos
https://www.shutterstock.com

Suroviny:

2 stredne veľké cibule, 5 PL lesného medu

Postup:

Cibuľu očistíme, postrúhame a zmiešame spolu s medom. Potom prepasírujeme a sirup prechovávame v chladničke. Spotrebujeme do 3 dní.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach