Valeriánska medecínka z domácej lekárne

Naše prababičky s obľubou používali valeriánske kvapky (extrakt z Valeriány lekárskej), keď ich trápila nespavosť, úzkosť, strach, či bolesti hlavy, a tak sa zdá, že ich popularita sa opäť vracia. Mimochodom, účinok týchto bylinkových kvapiek môže byť veľmi osožný pre  všetkých, ktorí pracujú v strese, majú problémy so spánkom, migrénami, alebo ich trápi strach či depresie. Zvonka ich možno použiť pri kožných vyrážkach. Výborné účinky majú aj na uvoľnenie kŕčov pri bolestivej menštruácii, pri nadúvaní, ale aj pri niektorých ľahších druhoch fóbií. Dávky valeriánových kvapiek by sa nemali prekračovať, pretože organizmus by si na ne mohol zvyknúť. Valeriánske kvapky nie sú vhodné pre deti, ani pre tehotné ženy.

z domácej lekárne

A ako si domáce valeriánske kvapky pripraviť:

Nakrájame si koreň valeriány, na dva týždne ho namočíme do fľaše vodky, uzatvoríme a na chladnom mieste necháme vylúhovať. Občas pretrasieme a nakoniec prelisujeme cez plátno alebo cez jemné sitko. Bežná dávka predstavuje 20 kvapiek trikrát denne, alebo iba jednorazovo, pri niektorom z uvedených zdravotných problémov. Ak si robíme kúru z valeriánskych kvapiek, nemali by sme kvapky užívať dlhšie než 4 týždne.

Rýchly čaj z valeriány na upokojenie, dobrý spánok, alebo proti bolestiam hlavy, či kŕčom

Jednu čajovú lyžičku valeriány zalejeme šálkou horúcej vody a po polhodinke vylúhovania precedíme. Môžeme osladiť medom a popíjame.