SPÄŤ
Domáci lekár

Zápal močových ciest

Od: Henrieta Karabova 7.2.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Zápal močových ciest – ako sa s ním vysporiadať?

Bolesť v podbrušku, neustále nutkanie, močenie po kvapkách a neznesiteľná bolesť a pálenie. Takto sa najčastejšie prejavuje zápal močových ciest. Často môže vzniknúť aj prenesením baktérie hrubého čreva Escherichia coli. Táto baktéria, ktorá zápal močových ciest spôsobuje dokáže svoj počet zdvojnásobiť v priebehu necelej polhodiny.

Zápal močových ciest

Ako množeniu zabrániť?

Ako rýchle a účinné riešenie je užitie vitamínu C, ktorý okysľuje moč a zabraňuje množeniu baktérií. Takisto veľa pite. Ak sa tekutinám vyhýbate z dôvodu, že nechcete chodiť často na toaletu, robíte zle. Jedine močením vyplavíte z tela nežiadúce baktérie. Čím viac pijete, tým rýchlejšie ustúpi bolesť.

Vhodné sú urologické čaje, ktoré obsahujú dezinfekčné zložky ako brusnice, prasličku alebo petržlen. Pri akútnych zápaloch pomôžu iba antibiotiká. Takže s návštevou lekára zbytočne nečakajte!

Kúpeľ z prasličky

Pri častých zápaloch sa ako prevencia odporúča teplý kúpeľ z prasličky roľnej. 

Postup:
Do vriacej vody nasypete tri hrste prasličky, necháte pár minút povariť, odstavíte a necháte dvadsať minút lúhovať. Odvar potom preceďte a nalejte do vane s vodou. Kúpeľ by nemal trvať viac ako polhodinu. Po jeho absolvovaní sa dobre osušte a zabaľte do teplej deky.

Obklad z ovsenných vločiek

Rovnako sa veľmi osvedčuje obklad z navlhčených a zohriatych ovsenných vločiek, do ktorých primiešame 1 polievkovú lyžicu rozdrvených borievok. Túto zmes vsypeme do pláteného vrecka a jedenkrát denne prikladáme na podbruško na 3 hodiny.

Okrem toho pijeme odvar z celého maku. Pripravíme si ho nasledovne:  3 dl vody varíme 5 minút s malou lyžičkou celého maku. Tento odvar pijeme po malých dúškoch počas dvoch týždňov.

Prevencia pri zápale močových ciest

🌸 Venujte dostatočnú pozornosť hygiene

🌸 Nesedávajte na chladných miestach

🌸 Dbajte na to, aby ste sa teplo obliekali

🌸 Nezadržiavajte moč zbytočne dlho, choďte vždy na toaletu

🌸 Sledujte si pitný režim

🌸 Do jedálnička zaraďte potraviny s vysokým obsahom vitamínu C, ktorý zabraňuje rastu baktérií v močových cestách

🌸 Ak máte močové cesty náchylné na zápal, dobrou prevenciou sú aj výživové doplnky s kapucínkou a brusnicami.

womangalérie VŠETKY