Zeler nielen afrodiziakum

O tom, že zeler má výborné účinky na mužskú potenciu a mužnú silu, sa už povedalo i popísalo veľa. V niektorých krajinách dokonca patrí k najpopulárnejším afrodiziakám. Pravdou však je, že konzumovaný v surovom stave zvyšuje odolnosť organizmu, ale čo mnohých bude zaujímať – skutočne vraj predlžuje dobu trvania  ľúbostnej vášne a samotného milovania.

Zeler
Pri vnútornom užívaní pôsobí podobne ako petržlen – močopudne, potopudne a povzbudivo na trávenie. Pri vonkajšom použití, vo forme obkladov a kúpeľov, má zeler zahrievacie účinky, ktoré sú veľmi účinné pri artritických a reumatických  chorobách.

Zelerový koreň nám dodáva kyselinu listovú, 0,11 mg provitamínu A, 0,26 mg vitamínu B1, 0,51 mg vitamínu B2, 1,46 mg vitamínu B6, 6,57 mg vitamínu PP a až 60,2 mg vitamínu C. Aj zelerová vňať obsahuje veľa vitamínov, ale rovnako tak ako koreň, je najlepšie konzumovať ju v surovom stave. Okrem toho, zeler dodáva nášmu organizmu draslík, vápnik, fosfor a horčík. Vedecké výskumy u USA a Japonska dokázali, že táto, u mnohých obľúbená, ale u mnohých zaznávaná zelenina, obsahuje až 86 zložiek, ktoré sú cenné pre naše zdravie.

Mnohé hollywoodske hviezdy nedajú dopustiť na pravidelný každodenný pohár čerstvo vylisovanej zelerovo-jablčnej šťavy, ktorý vypijú nalačno. Tento nápoj nazávajú elixírom mladosti a veria, že im pomôže zachovať si štíhlu postavu, hebkú a hladkú pleť a pevné zdravie. Nemýlia sa, pretože pohár takejto šťavy dokonale čistí organizmus, likviduje opuchy tváre a očí, hydratuje pleť a dodáva jej sviežosť. Šťava zo zeleru a čerstvé zeleninové šaláty z neho sú výborné pre +udí trpiacich chorobami močových ciest. Látky v nich obsiahnuté rozpúšťajú usadeniny kyseliny močovej, ktoré sa usádzajú v obličkách a kĺboch a vyvolávajú veľmi bolestivé stavy. Z podobných dôvodov sa zeler odporúča aj pre reumatikov. Nepodceňujme preto túto skromnú zeleninu, ktorú si bez problémov môžeme dopriať aj v zimných mesiacoch a zaraďme ju pravidelne do svojho jedálnička Ak nám  nechutí samotný, môžeme si ho nastrúhaný zmiešať s mrkvou a pripraviť si z neho šalát, alebo ho jv takomto stave jednoducho nasypať na chlebík potretý maslom.

Save