SPÄŤ
Domáci lekár

Životabudiče, ktoré vás postavia na nohy

Od: Jana Vančová 10.10.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Potrebujete „dobiť baterky“ a znovu nazbierať energiu?

Niekedy sa nás zmocní takýto pocit po prekonaní dlhej choroby. Inokedy stačí, aby nás dlhšie potrápila chrípka alebo nachladnutie. Ale stáva sa aj to, že sme veľmi vyčerpaní z práce. Vtedy by sme potrebovali nejaký zázračný elixír, ktorý by nás dokonale naštartoval a znovu postavil na nohy. Poznáte taký? Nie je to také zložité, ako to na prvý pohľad vyzerá. Niekedy stačí zájsť do lekárne a kúpiť si vhodný bylinkový čaj,  potrebné doplnky výživy alebo si pripraviť vlastné kvapky, tinktúry či iné životabudiče.

Životabudiče

Viete, ako na to?

Schizandra zvyšuje odolnosť, zlepšuje výkonnosť, aj sex!

Maličké bobuľky nielenže zvyšujú celkovú výkonnosť a pomáhajú proti únave, ale sú aj veľmi nápomocné pri rekonvalescencii po ťažkých ochoreniach. Okrem toho, schizandra v primeranom množstve zvyšuje sexuálnu výkonnosť mužov a odporúča sa aj na zvýšenie sexuálnej túžby u žien. Užívať ju môžeme buď podrvenú (usušené bobuľky, list a časti stonky), alebo vo forme tabletiek, ktoré si kúpime v lekárni. Ak sa rozhodneme užívať elixír z vlastnej výroby, skúste si pripraviť schizandrový prášok.

Životabudiče

Schizandrový prášok:

Plody schizandry (môže byť aj jej list  vňať) pomelieme nadrobno alebo rozmixujeme v mixéri. Podrvenú schizandru skladujeme v tmavej nádobe so skrutkovacím uzáverom. Potom užívame po dobu 4 týžďnov schizandrový prášok tak, že na špičku noža (mal by mať zaokrúhlenú špičku) si naberieme trochu schizandry a užívame 3-krát denne. Dávajme si však pozor na to, aby sme schizandru neužívali po štvrtej hodine popoludní, pretože by ste mohli mať večer problém so spánkom.

Schizandru si môžeme kúpiť aj vo forme tabletiek, v lekárni.

Rozmarín posilňuje srdce, uvoľňuje stuhnuté svalstvo a má aj iné prednosti… 

Bylinka, ktorú naše staré mamy s obľubou pestovali v kvetináčoch a ku ktorej sa mnohí z nás znovu vracajú, je jedným z najlepších bylinkových životabudičov. Posilňuje srdce,  upravuje krvný tlak, podporuje krvný obeh a lymfu, veľmi účinne pomáha pri uvoľnení stuhnutého svalstva a súčasne aj výborne prekrvuje mozog, vďaka čomu sa dokážeme lepšie sústrediť a jasnejšie premýšľať. Veľmi obľúbené a účinné je užívanie rozmarínu v podobe rozmarínového vína, ktoré si môžeme pripraviť aj sami.

Životabudiče

Rozmarínové víno:

Do fľaše, v ktorej máme pollitra kvalitného červeného vína, pridáme 2 polievkové lyžice čerstvých listov a kvetov rozmarínu, fľašu zavrieme a necháme 7 dní vylúhovať. Určite nezabudnime 2-krát denne pretrepať, aby sa účinné látky dokonale vo víne uvoľnili. Po siedmich dňoch rozmarínové víno scedíme a uchovávame v chladničke. Užívame každý deň po jednom malom poháriku (pohárik na likér).

Rozmarínové víno je veľmi chutné, ale nemalo by sa užívať dlhšie ako po dobu 4 týždňov. Treba ho brať iba ako kúru!

Maralí koreň zbavuje chronickej únavy a nabije nás vitalitou!

ŽivotabudičeAk žijeme v permanentnom strese, sme unavení a vyčerpaní, alebo veľmi nervózni a nepokojní, môže nám pomôcť Maralí koreň, alebo leuzea. Okrem toho, že zlepšuje odolnosť voči stresu, odstraňuje únavu a vyčerpanie, má súčasne aj príjemné upokojujúce účinky a dodáva sviežosť a vitalitu. Tento koreň s exotickým názvom je vhodný aj na rekonvalescenciu po ťažkých ochoreniach. Okrem toho, Maralí koreň výrazne podporuje aj našu imunitu, umocňuje sexuálnu túžbu, stimuluje činnosť pohlavných žliaz a zlepšuje intímny život – je to totiž účinné afrodiziakum! Popri tom harmonizuje funkciu pečene, žalúdka, sleziny a hrubého čreva, znižuje hladinu cukru i cholesterolu v krvi a má aj množstvo ďalších zaujímavých účinkov, schopnosť koncentrácie nevynímajúc. Dobrá a potešujúca správa je, že túto bylinku si bez veľkej námahy môžeme dopestovať aj doma v záhradke, navyše je celkom pekná a dekoratívna.

Kvapky Maralí na posilnenie organizmu:

1,5 polievkovej lyžice Maralí koreňa zalejeme 0,2 litrom vodky (môžeme použiť aj ovocnú pálenku), uzavrieme a necháme na teplom mieste 14 dní vylúhovať. Nezabudnime 2-krát denne dobre pretrepať, aby sa účinné látky uvoľnili. Potom precedíme a užívame, v prípade potreby, 30 kvapiek trikrát denne po dobu 30 dní.

womangalérie VŠETKY