Tekvice s monogramom

Tekvice s monogramom veľmi pekne vyznievajú na balkóne, terase či na okennom parapete. Sú skôr estetickou záležitosťou pre tých, ktorí chcú ustúpiť od strašidelnej výzdoby, ale nechcú zanevrieť na tradíciu halloween-u.

Na zhotovenie takejto tekvice s monogramom potrebujete:

tekvicu, kahanec alebo svetielkujúcu reťaz.

Tekvice s monogramom

 

Pomôcky:

? lepiaca páska alebo „lepky“
? sklenený pohár alebo nádoba (ak ste si zvolili svetielkujúcu reťaz)
? fixku alebo pero (najlepšie tmavej farby)
? 1 ks papiera
? nožnice (ak ste si zvolili metódu „vystrihovacej“ makety)
? voskový papier
? špendlíky, prípadne pripínačky (najlepšie guľaté

Postup:

Odrežte spodnú časť tekvice a odstráňte dužinu. Steny tekvice by nemali byť tenšie ako 6 milimetrov. Myslite na to, aby tekvica stála stabilne, keď ju postavíte na rovnú plochu. Nezabudnite si tekvicu podložiť novinami.
V počítači si zvoľte druh písma a vybrané písmeno vytlačte v príslušnej veľkosti (podľa veľkosti tekvice).
Stránku s vytlačeným písmenom upevnite pomocou lepiacej pásky alebo „lepiek“ na prednú časť tekvice. Pomocou špendlíka olemujte vonkajšiu líniu písmena. Papier z tekvice odstráňte. Následne výraznou fixkou spojte malé otvory – tak vám vznikne presná kópia vybraného písmena a môžete začať s vyrezávaním.
Ak ste si zvolili väčšie písmeno, môžete vystrihnúť vnútornú časť písmena a až potom papier pripevnite na tekvicu. Tak si vytvoríte maketu.

Perom alebo fixkou obtiahnite vonkajšie línie písmena, prípadne zafarbite vystrihnutý motív. Maketu z tekvice odstráňte a podľa vyznačenej línie vyrežte vami zvolené písmeno.
Umelecky založení si písmeno môžu na tekvicu nakresliť aj ručne. Jednoduchšie je to však použitím makety.

Do vnútra tekvice vložte kahanček. Pri veľkej tekvici odporúčam klasický sklenený alebo z plastu. Ak by sa vám zdalo, že je monogram nerovnomerne osvetlený, použite voskový papier – ako v prípade svetielkujúcej reťaze.
Ak ste si zvolili svetielkujúcu reťaz – reťaz omotajte okolo sklenenej nádoby alebo pohára tak, aby sa zmestil do vnútra tekvice. Aby ste docielili rovnomerné osvetlenie monogramu, vnútorné steny tekvice vysteľte troškou voskového papiera pomocou malých špendlíkov alebo pripináčikov. Do tekvice vložte pohár obmotaný reťazou a zapojte do elektriny.

Halloween-odkiaľ pochádza a prečo sa znova vracia
Tekvica a Halloween
Jack O´Latern, ,,tekvicové strašidlo”.
Nebeská tekvica.
Tekvicový panák