Veľkonočné dekorácie

Aká by to bola Veľká noc bez krásne ozdobených vajíčok?

Je sto spôsobov ako z obyčajného vajíčka vyčariť tú najkrajšiu kraslicu. Vajíčka sa farbia, maľujú, oblepujú, vkladajú do košíkov, vešajú na konáriky.  Aj veľkonočné dekorácie a výzdoba domácnosti by mala byť veselá a jarná. Keďže však všetko určite nemožno stihnúť až pár dní pred Veľkou nocou, dobre padne trochu sa zainšpirovať o čosi skôr, aby sme už od prvých sviatočných dní mali skutočnú pohodu. Napokon, veľkonočné prípravy sú skvelým spôsobom, ako si sviatočnú atmosféru predĺžiť a vychutnať dlhšie.

Photo by PhotoMIX Ltd. from Pexels

Maľované vajíčka

Na  kraslice môžete použiť vajcia uvarené na tvrdo, alebo obsah vajíčka opatrne vyfúknite. Pri fúkaní urobte na oboch koncoch ihlou malú dierku s priemerom asi 1,5 mm, spodnú dierku pomocou malých špicatých nožničiek opatrne rozšírte na 3 mm.  Z užšej strany do vajíčka fúkajte ústami, až kým z druhej strany celý obsah nevytečie. Ak použijete na tvrdo uvarené vajcia, do vody na varenie pridajte lyžičku soli alebo octu,  a škrupinky opatrne na širšom konci prepichnite špendlíkom. Vajíčka tak pri varení nepopraskajú.

Pred maľovaním vajce umyte a odmastite kefkou a vodou s prostriedkom na umývanie riadu. Farba bude lepšie držať, ak do vody pridáte aj trošku octu. Vajíčka dôkladne vysušte, aby sa farba neroztekala. Vyfúknuté vajcia sú ľahké, preto ich cez širšiu dierku nastoknite na špajľu a jej špičku prestrčte do menšej dierky. Vajíčko celé ponorte do pripravenej farby a otáčajte ho v nej dovtedy, kým nadobudne želanú farbu.  Zafarbené vajce opatrne vyfénujte, alebo  zastoknite na špajli napríklad do nádoby s pieskom a nechajte  vyschnúť.

Zopár zaujímavých techník

Veľkonočné dekorácie

Najjednoduchšie zafarbíte vajcia špeciálnymi farbami na veľkonočné vajíčka podľa návodu na obale. Môžete ich však farbiť aj prírodnými farbami. Do vody spolu s vajíčkami vložte ingredienciu podľa zvolenej farby, pridajte trošku octu, nechajte zovrieť a nejaký čas spolu povarte. Čím dlhšie, tým je farba intenzívnejšia.

Ak chcete dosiahnuť veľmi sýty odtieň, ponechajte vajcia v roztoku aj po uvarení, až kým nebudú mať farbu podľa vašich predstáv. Na žltú až hnedú farbu použite 3 hrste cibuľových šupiek, alebo 250 ml silnej kávy alebo čaju; 250 g špenátu alebo pŕhľavy zafarbia vajcia na zeleno; 500 g červenej kapusty dodá peknú modrú farbu; 250 g cvikly farbu ružovú až červenú. Ak vajcia pred farbením obalíte listom alebo kvietkom, získate tak hneď aj obrázok so zaujímavým vzorom. Samozrejme, aby kvietky a lístočky na vajíčkach držali a pekne sa odtlačili, mali by sme vajíčka zabaliť do silonovej pančušky alebo do gázy a uviazať na koncoch.

Veľkú noc

Jednou z  tradičných techník je maľovanie rôznych vzorov na biele vajce teplým voskom ešte pred ponorením do farby, po zaschnutí sa vosk odstráni a zostane nezafarbený vzor na farebnom podklade. Jednoduchším a najmä pre deti  ľahším variantom je pomaľovanie vajíčka farebnými voskovkami a potom vajce ponoriť do farby. Vyfúknuté vajíčka, alebo aj z umelej hmoty vyzerajú veľmi dekoratívne husto polepené okvetnými lístkami sirôtok alebo machom a  obtočené zlatým drôtikom. Vajíčka môžete tiež ozdobiť špagátom, prípadne pradienkami vlny v rôznych farbách. Vajce postupne potierajte lepidlom a na polepenú časť postupne tesne vedľa seba obkrúcajte tenký špagát alebo vlnu. Veľmi pekné sú aj vajcia polepené kúskami potrhaných farebných papierikov. Ak sa vám niekoľko zafarbených vajec podarí rozbiť, roztlčte škrupinu na ešte drobnejšie kúsky a z nich pomocou lepidla vytvorte na vajíčku rôzne motívy.

Originálne, pôvabné a veľmi dekoratívne

Z vyfúknutých väčších vajíčok, najlepšie kačacích alebo husacích, si môžete vyrobiť aj netradičné veľkonočné vázičky. Vajíčko opatrne vyfúknite, vyfarbite vode odolnými farbami a horný otvor zväčšite tak, aby sa doň vošla malá kytička kvetov. Pravé vajcia adekvátne nahradia aj vajíčka z plastu, dostať ich v rôznych veľkostiach, môžete ich tiež krásne vymaľovať a navyše  tak ľahko neprasknú. Vajíčkovú vázičku  vložte do vínového pohára,  alebo iného  pohára na stopke, naplňte vodou a naaranžujte doňho drobné jarné kvietky.  Tradičnejší spôsob je pripevniť kraslice na farebné stužky a priviazať ich na konáriky, alebo ich naaranžovať do trávičky z naklíčenej pšenice či kukurice. Zrno však treba dať klíčiť na vlhkú gázu alebo vatu aspoň 2 –3 týždne vopred.