Vianočná purpura, darček, ktorým určite potešíte

Ako sa pripravuje vianočná purpura

Aj vám sa s predstavou Vianoc spája pesnička o tom, ako “purpura na plotně voní, krásne voní…?” Ak áno, pokojne si môžete spievať aj ďalej “Nikdo si nevšímá, jak život mění se v dým…”, ale ak máte čas a chuť, môžete si skutočnú purpuru do Vianoc aj pripraviť a nádherne ňou prevoňať celý svoj príbytok. Mimochodom,  vianočná purpura je  aj milý darček, ktorým určite potešíme svojich blízkych.

vianočná purpura
stock.adobe.com

Čo to tá purpura vlastne je?

Zmes vonných byliniek zmiešaná s vonnými olejmi, ktorá sa nasucho ohrieva na platni alebo panvici, aby sa aromatické látky uvoľňovali do ovzdušia. Teplota však musí byť skutočne veľmi nízka, aby sa bylinky nepripaľovali.

Z čoho si purpuru namiešať?

Predovšetkým zo sušených aromatických bylín a korenín, ktorých vôňa je intenzívna a páči sa nám. Vhodný je klinček, škorica, muškátový oriešok, materina dúška, medovka, tymián, medovka, ale môže byť aj mäta, listy eukalyptu, maliny, jahody, či ostružiny, nechtíkové kvety, ihličie, fenikel alebo aníz. Ovocie nepridávajme, aby sa purpura nepripaľovala. Všetky prísady dôkladne zmiešame a podrvíme – môžeme aj v mixéri. Potom bylinky a koreniny nasypeme do pohára, zakvapkáme vonným olejčekom podľa vlastného výberu (pomarančový, citrónový, škoricový alebo klinčekový). Pokiaľ ide o množstvo olejčeka, pomer by mal byť asi taký, že na hrsť byliniek pridáme asi 20 kvapiek vonného olejčeka. Bylinky dôkladne zmiešame s vonným olejčekom a necháme asi 2 týždne odležať. Pohár uzavrieme.

No a potom už stačí iba nasypať trochu tejto vonnej zmesi na panvičku a pomaly – pomaličky zahrievať, aby sa krásne rozvoňala… 🙂