Čas, keď kvitnú slnečnice…

Patríte k tým, ktorí sa opájajú krásami neskorého leta? Ak áno, určite si vychutnávate toto obdobie so všetkým, čo k nemu patrí. A žiarivé slnečnice rozhodne nemôžu chýbať!

Lákavý slnečnicový aranžmán…

slnečnice kytica

Či už si do vázy dáte samotné slnečnice, alebo si urobíte pôsobivý aranžmán zo slnečníc, sezónnych kvetín a farebných bobuliek, je už len na vás. Isté je, že slnečnice sa skvele vynímajú nielen vo váze, ale aj v rôznych džbánoch, vedrách, či vyšších miskách, do ktorých môžeme dať namočený florex  a doňho potom aramžovať podľa vlastných predstáv. Na tento účel sa výborne hodí napríklad aj vydlabaná tekvica, do ktorej vložíme dobre namočený florex. Potom si už stačí len sadnúť, pripraviť si kvety, ktoré chceme aranžovať a pustiť sa do práce…

slnečnice ruže

 

Pripravte si domácu chalvu

slnečniceAk máte radi túto výbornú pochúťku, nemusíte ju kupovať, ani nosiť z ďalekých krajín – môžete si ju pripraviť aj doma: Budeme potrebovať 800 g vylúpaných slnečnicových semien, ktoré krátko opražíme nasucho na panvici, potom ich zomelieme alebo rozmixujeme. Potom na panvici za stáleho miešania zohrejeme 400 g kryštálového cukru (alebo medu), do ktorého pridáme 3 polievkové lyžice polohrubej múky. Necháme skaramelizovať, potom prilejeme malé množstvo vody a uvaríme na hustý sirup. Sirup premiešame s pomletými slnečnicovými semienkami, všetko dobre premiešame a zabalíme do potravinárskej fólie. Nakoniec natlačíme do hranatej formy na pečenie a necháme v chladničke stuhnúť – najlepšie cez noc. Na druhý deň môžeme krájať a podávať.

Slnečnicové pohladenie pre vlasy

Vlasom, ktoré sú vysušené slnením a máčaním – či už v bazénovej, jazernej, alebo morskej vode, dobre urobí zábal zo slnečnicového oleja, ktorý si pripravíme z 2 polievkových lyžíc kvalitného slnečnicového oleja, 1 polievkovej lyžice medu, 1 vaječného žĺtka, 1 polievkovej lyžice lopúchového oleja a trochy harmančekového odvaru. Všetky ingrediencie dobre vymiešame v miske tak, aby nám vznikla homogénna hmota a potom nanesieme na vlasy. Hlavu si omotáme fóliou, na to si ešte dáme osušku a ak môžeme, necháme pôsobiť 2 hodiny. Nakoniec si vlasy dobre opláchneme teplou vodou a dôkladne umyjeme šampónom bežným spôsobom. Vlasy budú hebké, vyživené a krásne. 

Maškrta k vínu, ktorá rozpaľuje vášne: Slnečnicové chrumky

V čase kvitnutia slnečníc skúste svojmu najdrahšiemu ponúknuť okvetné lístky slnečnice, ktoré ste prudko opiekli na rozpálenom oleji. Osmažené slnečnicové lupienky sceďte, nechajte odkvapkať na servítke, posoľte a podávajte k dobrému vínku… ♥