Kráľovská pizza

Kto by ju nemal rád! V Taliansku je pizza popri špagetách najznámejšie národné jedlo, v Spojených štátoch si vraj až trinásť percent Američanov pochutnáva na pizzi každý boží deň. Pizza sa skrátka  teší veľkej obľube takmer na celom svete.

Kam až siahajú korene tohto jedla?

Jej korene podľa niektorých prameňov siahajú až do starovekého Grécka, kde už niekoľko storočí pred Kristom piekli na horúcich kameňoch placky z múky, vody a soli. Pod názvom Pita ich od Grékov prevzali starí Etruskovia, potom Rimania a postupne ďalšie národy. Za predchodcov dnešnej  pizze  sa však pasujú aj Egypťania, Indovia či Turci. A Číňania sú dodnes presvedčení, že práve ich cibuľové placky sú pravými predchodcami pizze, odkiaľ ich do Talianska spolu s ďalšími produktmi priniesli vtedajší cestovatelia a obchodníci.  Sotva však súčasných  milovníkov pizze zaujíma, kto a kedy upiekol ako prvý akýsi slaný posúch. Napokon novodobá história pizze má len asi stopäťdesiat rokov a začína sa práve v Taliansku, konkrétne  v Neapole.

Margherita má meno po kráľovnej…

Pizza bola v tomto chudobnom kraji lacným a sýtym pokrmom chudákov. Toto jedlo chudobných nebolo vtedy hodné  príslušníkov bohatších vrstiev a na šľachtických dvoroch ho možno ani nepoznali.  Všetko sa zmenilo až v roku 1889, keď taliansky kráľ  Umberto s manželkou Margheritou navštívili Neapol. Legenda vraví, že najmä kráľovná chcela ochutnať populárne jedlo obyčajných ľudí, a tak dal kráľ priniesť pizzu do svojho paláca. Povinnosť upiecť pizzu pre kráľovský pár pripadla na  Raffaela Esposita, pekára pizze v Neapole. Esposito  chcel svoju pizzu nejako ozvláštniť, a tak tradičnú jednoduchú oblohu z oleja, cesnaku a rajčín, obohatil o biely syr mozzarellu a zelené lístočky bazalky. Červené paradajky, biely syr a zelené bylinky mali predstavovať farby talianskej zástavy. Pizzu pomenoval po kráľovnej – „Margherita“. Kráľovná si vraj toto jedlo zamilovala a aj vďaka tomu sa pizza dostala na stôl bohatých pánov a šľachty. Túto udalosť dodnes pripomína  tabuľa na stene reštaurácie, ktorá sa považuje za nasledovníka pôvodnej Espositovej pizzerie. 

Mohlo by vás zaujímať

Pizza alla Lucia

90 minútSuroviny na Pizza alla Lucia: Na cesto: 800 g polohrubej múky, 200 g múky semolina, 7 g sušeného droždia, 650 ml vlažnej vody, trstinový cukor,… Čítaj ďaľej

A putovala do Európy…

Talianski prisťahovalci priniesli  pizzu koncom 19. storočia do USA. Američania si ju prispôsobili svojej chuti, zmenili pôvodnú tradičnú receptúru a takáto pizza na  americký spôsob dostala v roku 1943 názov  pizza  Chicago. Od roku 1950 existuje  v USA špeciálny reťazec pizzových fast foodov. Pizza je v USA taká obľúbená, že počet pizzérií v USA je vyšší ako stánkov s hot dogami a hamburgermi a mnohí Američania ju dnes považujú za americký vynález. Aj na nápad predávať mrazené pizze prišli v Amerike, a to v roku 1960. Vlastne až  vďaka americkým vojakom sa pizza po druhej svetovej vojne rozšírila aj do ostatnej Európy.  Postupne sa stala vyhľadávanou lahôdkou takmer vo všetkých krajinách. Každý národ si ju však nejako obmenil, a tak pizza postupne menila svoje tradičné zloženie.

Asociácia pravej neapolskej pizze

Čoraz väčšie rozšírenie pizzerií s rozličnými druhmi pizze, pričom sa menili nielen tradičné suroviny, ale aj postup výroby, vyburcovali Neapolčanov k ochrane svojho národného dedičstva. V roku 1984 založili v Neapole aj s podporou regiónu Kampánie Asociáciu pravej neapolskej pizze, ktorá má za úlohu chrániť a propagovať tradičnú  neapolskú  Pizzu Napoletanu. Jej členmi sú pizzerie na celom svete, ktoré dodržiavajú pôvodnú tradičnú prípravu neapolskej pizze Margherity, a môžu tak označovať svoje pizze značkou pravej neapolskej pizze – Verace Pizza Napoletana. Tradičný spôsob prípravy tejto pizze, ako aj používane správnych surovín, sa pravidelne kontroluje.

Mohlo by vás zaujímať

Najlepšia pizza Margherita u vás doma podľa Le Pizza di Frankie

60 minútNič nie je pre južné Taliansko typickejšie ako nadýchaná pizza s tenkým, vláčnym cestom a okrajom s chrumkavou kôrkou. Avšak práve cesto býva často prvým kameňom… Čítaj ďaľej

Prísne strážené zloženie

V roku 2005 zapísali neapolskú pizzu, jej zloženie a postup výroby do zoznamov chránených  výrobkov EU. Od roku 2010 je to chránená značka.  Pravá Pizza Napoletana sa môže pripravovať iba z bielej pšeničnej múky, pivovarského droždia, vody, soli a panenského olivového oleja. Oblohu tvoria výlučne paradajky, mozzarella, cesnak, oregano a čerstvá bazalka. Pravá pizza sa pečie v špeciálnej kamennej peci na drevo, kde musí byť teplota až 485 °C. Neapolská Margherita je dodnes najobjednávanejšou pizzou na svete.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach