Tajomstvo dobrej žemľovky

O tom, že žemľovka môže byť plnohodnotným jedlom, ktoré môžeme podávať na obed či večeru, niet pochýb, určite však nezaškodí osvojiť si zopár jednoduchých trikov, vďaka ktorým sa žemľovka určite vydarí!

Pečieme opatrne

Nákypy a žemľovky sa zvyknú v rúre rýchlo pripiecť a nežiadúco zhnednúť. Aby sme tomu zabránili, v polovici pečenia zakryjeme pekáč alobalom a pomaly dopečieme.

žemľovka

Mrazené ovocie

Ak používame do žemľovky mrazené ovocie (napríklad jahody, maliny, čučoriedky), nikdy ho nerozmrazujte, ale dajte ho do nákypu či žemľovky rovno z mrazničky. Ak by ste ho vopred rozmrazovali, bolo by veľmi mokré a kašovité.

Svieža chuť

V sladkých nákypoch, ktoré obsahujú cesto, nám mimoriadne dobrú službu urobí citrónová kôra – dodá nákypu sviežu arómu a ľahkosť. Aby všetko bolo chutné a zdravé, použite citróny alebo limetky v biokvalite.

Vanilkový cukor z vlastnej dielne

Minula sa vám vanilka? Nemusíte hneď  vyhadzovať vanilkový lusk, ak ste ho už vyškrabali – vložte ho do pohára s jemným kryštálovým cukrom, pohár uzavrite a nechajte týždeň „odpočívať“. Po týždni získate skvelý vanilkový cukor.

Necháme pomaly vychladnúť

Nákypy a žemľovky, ktoré obsahujú tvaroh alebo vajcia, sa môžu po upečení  a rýchlom ochladení tak trochu zraziť a môžu sa v nich tvoriť nepekné praskliny a ryhy. Aby sme tomu zabránili, nikdy nechlaďme upečený nákyp či žemľovku prudko, ale vždy pomaly a opatrne – najlepšie vo vypnutej rúre a pri mierne pootvorených dvierkach rúry.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach