Zázrak zvaný majonéza

Je síce pravda, že rôzne druhuy majonézy si môžete kúpiť kedykoľvek v obchode, ale zase taká pravá domáca má určite svoje čaro. Nie každý ju však dokáže pripraviť. Ako teda na to?

Majonézové know-how

Základom každej majonézy je žĺtok a olej. Všetky ostatné ingrediencie sú vlastne iba doplnkové a majonézu ochucujú. Citrónová šťava alebo ocot majonézu nielen okyslia, ale aj mierne konzervujú, aby sa v nej nemnožili baktérie. Horčica a soľ majonézu ochucujú a navyše vyšľahanú emulziu stabilizujú. Cukor, korenie, prípadne rôzne bylinky alebo ďalšie koreniny dodávajú do majonézy iby pre chuť. Niektoré gazdinky občas zašľahajú do majonézy aj trochu vody, aby vraj bola jemnejšia, ale v tom prípade by to mala byť voda prevarená a vychladnutá. V podstate však vodu netreba pridávať, pretože namiesto nej do majonézy pridávame citrónovú šťavu alebo ocot.

https://www.shutterstock.com

10 krokov na prípravu majonézy:

1. Pred prípravou majonézy treba dbať na na to, aby všetky ingrediencie mali izbovú teplotu. Aj vajúčka, ktoré budeme potrebovať, vyberieme z chladničky aspoň 1 – 2 hodiny vopred.

2. V zime, alebo ak majonézu pripravujeme v miestnosti, kde je veľmi chladno, oblejme najprv porcelánovú misku, v ktorej majonézu chceme šľahať, horúcou vodou, vodu necháme aspoň minútu v miske a potom ju vylejeme, Misku vysušíme . Ak je fľaša s olejom tiež studená, takisto ju na chvíľu ponoríme na pol minúty do teplej vody.

3. Ak sa stane, že prípravu majonézy musíme na chvíľu prerušiť (napríklad nám zazvoní telefón!, pridajme do rozrobenej majonézy zopár kvapiek citrónu alebo cot a majonézu narýchlo premiešajme.

4. Pri príprave majonézy platí zásada: Na jeden žĺtok dávame asi 1 dl oleja. Čém viac oleja pridávame, tým je majonéza hustejšia. čím viac citrónovej šťavy alebo octu, tým je majonéza redšia.

5. Ak sa stane, že sa nám majonézová zmes počas prípravy z nejakých dôvodov zrazí, musíme začať od začiatku – k novému žĺtku postupne zašľahávame zrazenú zmes.

6. Ak majonézu nespotrebujeme hneď, pridajme ku koncu jej prípravy 1 – 2 lyžice vody.

7. Ak sme na prípravu majonézy použili olivový olej, nesmieme ju nechať viac ako 30 minút v chladničke, pretože olej by stuhol a majonéza by sa rozdelila. Ak použijeme slnečnicový alebo kukuričný olej, majonézu môžeme skladovať v uzavretom poháriku aj 2 – 3 dni.

8. Ak chceme, aby majonéza bola ľahšia a málo kalorická, nahradíme asi tretinu oleja vlažnou voodu.

9, Ak chceme, aby majonéza mala výraznejšiu chuť, primiešame na každý žĺtok jednu lyžičku horčice.

10. V prípade, že chceme, aby majonéza mala jemnejšiu chuť.

Výborná domáca majonéza

Suroviny:

2 žĺtky, soľ, 200 – 250 ml kvalitného oleja (môže byť olivový, slnečnicový, kukuričný, alebo panenský), citrónová šťava alebo ocot.

Postup:

Do porcelánovej misky vkladáme postupne žĺtky – jeden po druhom – hneď ich posypeme soľou a dôkladne ich vyšľaháme metličkou na sneh. Potom postupne po kvapkách pridávame olej a šľaháme, ať do chvíle, kým vznikne zo žĺtkov a oleja tuhá hrudka. Do nej potom pridávame  po kvapkách ocot alebo citrón, ktorý majonézu zriedi. Až keď je majonéza dobre rozotretá, postupne zase prikvapkávame olej, až kým sa znovu vytvorí hutnejšia hmota. Takto pripravená majonáza je základom  všetkých majonéz, ktoré si môžeme rôzne dochutiť.

Tip na prípravu v mixéri:

Majonézu môžeme pripravovať aj v mixéri, a to tak,. že mixér zapneme na pomalý chod a postupne na žltky prikvapkávame olej.

Horčicová omáčka:

Plnotučnú horčicu (podľa chuti) dobre vymiešame s domácou majonézou a ochutíme soľou, korením a bylinkami. Podávame k mäsovým alebo zeleninovým jedlám.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach