SPÄŤ
Záhrada

Január: Dobré rady do záhrady

Od: Jana Vančová 25.1.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Napriek tomu, že všade vôkol panuje zima, záhradkári a milovníci rastlín majú aj v tomto období plno práce: Stále je treba niečo porobiť okolo domu, v záhrade, sade, či vinohrade, no a, samozrejme, postarať sa treba aj o izbové rastliny, ako aj tie, ktoré musíme v chladnom období prezimovať vnútri. Všetko má svoj čas i svoje pravidlá, ale ak sa budeme riadiť dobrými, overenými radami a využijeme aj odporúčania lunárneho kalendára, určite budeme mať zo svojho záhradkárčenia radosť.

rady do záhrady

Napriek tomu, že v januári sa toho ešte na prvý pohľad nedá urobiť tak veľa, je toho celkom dosť, čo by sme mali stihnúť:

Ak sa chceme riadiť lunárnym kalendárom a máme vyhrievaný skleník, v čase od 27. – 28. januára môžeme v ňom začať vysievať brokolicu, reďkovky, karotku, letničky i muškáty. Ak máme zakorenené odrezky muškátov, ktoré sme z rastlín odobrali už na jeseň, môžeme ich teraz rozsadiť do kvetináčov. Zazimované muškáty orežeme a dáme na svetlejšie miesto.

V dňoch od 29. – 30. januára môžeme vo vyhrievanom skleníku začať vysievať karfiol, kel, pór, šalát a letničky. Môžeme vysievať aj hlávkový kel, kapustu a hlávkový šalát (zber bude v máji). Ak teraz zasadíme reďkovky, pochutnať si na nich môžeme v apríli.

30. januára je spln – v žiadnom prípade nepracujte s pôdou, ani s rastlinami – mohli by sa poškodiť. Vhodný čas na prihnojenie ovocných stromov a starého trávnika.

Okrasná záhrada:

Skontrolujeme záhony s chúlostivými okrasnými rastlinami, či sa nepoškodilo ich pokrytie čečinou alebo iným ochranným materiálom. Ak je napadnutý sneh a odstraňujeme ho z chodníkov, premiestnime ho na okrasné záhony a na skalku, aby mali dostatok vlahy, keď sa sneh začne topiť. Ak máme v črepníkoch vysadené cibuľoviny, prenesme ich na chránené miesto a zakryme čečinou.

Izbové rastliny:

V zime majú izbové rastliny obdobie vegetačného pokoja, takže ich nepresádzajme, ani ich zbytočne nepremiestňujme. Zalievame menej, ale výnimkou sú kvitnúce rastliny – tie potrebujú viac vlahy. Ak chceme, aby nám krásne kvitli africké fialky a azalky, polievajme ich len do misky, a to odstátou vodou. Polievajme však až vtedy, ak sa presvedčíme, že substrát v črepníku už trochu preschol. Mnohým izbovým rastlinám osoží, ak ich v zimnom období postriekame ostrekovačom s vlažnou vodou.

womangalérie VŠETKY