Mačacie radosti a starosti

Patríte k milovníkom mačiek, alebo ešte len uvažujete o tom, že by bolo príjemné mať spojenca z mačacej ríše? Ak ešte nemáte celkom jasno v tom, či ste skôr psí, alebo mačací typ, vedzte, že láska k týmto úžasným zvieratám sa vôbec nevylučuje. Napokon, ak majú dobrého a láskavého majiteľa, ktorý má rád zvieratá, môže sa aj medzi mačkou a psom vytvoriť pekné, ba neraz až dojímavé priateľstvo. Čo však robí mačku takou mimoriadnou a ako sa o ňu starať, aby bola krásna, zdravá a aby spôsobovala svojmu majiteľovi radosť a úsmev na tvári?

Mačka má v našej spoločnosti výnimočné miesto. Pôvodne ju ľudia síce chovali najmä na to, aby ich chránila pred hlodavcami, ale história rovnako tak pozná aj obdobia, keď ľudia  mačky raz zbožňovali, alebo inokedy zase kruto prenasledovali. Na rozdiel od psa, mačka si aj napriek láskyplnému vzťahu k svojmu majiteľovi dokáže zachovať značnú dávku nezávislosti. Je veľmi prispôsobivá, dobre sa jej darí v mestskom i vo vidieckom prostredí a na psychiku i na fyzickú pohodu svojich majiteľov pôsobí upokojujúco a blahodarne. Kto by teda odolal takej milej spoločníčke? Navyše, mačka vôbec nie je samoľúba, ale vďaka svojej hravosti, prítulnosti a značnej dávke zvedavosti sa často spriatelí aj s inými druhmi zvierat.

Mačacie radosti
https://www.shutterstock.com

Aby bol náš miláčik zdravý…

Ak chceme, aby bol náš mačací miláčik v pohode, nemali by sme jeho zdravie ponechať náhode, ale venovať mu primeranú zdravotnú starostlivosť. Ak sa mačka pohybuje voľne po záhrade, alebo po prírode, je mimoriadne dôležité očkovanie. Samozrejme, nie všetky očkovania sú potrebné a nutné, pretože záleží aj od oblasti, v akej žijeme a v akej sa zvieratko pohybuje, ale niektoré sú skutočne nevyhnutné – napríklad očkovanie proti besnote, panleukopénii, očkovanie proti chorobám horného dýchacieho  systému, či proti vírusu mačacej leukémie a infekčnej mačacej peritonitíde. O všetkom potrebnom sa najlepšie poradíme s veterinárom, ktorý nám povie, ktoré očkovania sú pre našu mačku nevyhnutné. Dôležitý pritom je aj fakt, či ide o mačku žijúcu v byte, alebo o takú, ktorá má voľný kontakt s prírodou a s inými zvieratami. Mačku voľne pobehujúcu v záhrade či prírode treba chrániť aj pred kliešťami a takisto pred blchami – oboje sú pre zvieratko, i pre človeka, ktorý s ním prichádza do kontaktu, nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné.

Mohlo by vás zaujímať

Výchova mačky

Ak máte doma mačku, ktorá nie je zavretá v byte, ale voľne sa pohybuje pri dome, možno aj vy ste už museli riešiť problém s… Čítaj ďaľej

A keďže mačke, ktorá má voľný výbeh po vonku, nemožno zabrániť v tom, aby prišla do kontaktu s inými zvieratami a aby sa nepohybovala v tráve, či kríkoch, kde číhajú kliešte, najlepšie urobíme, ak budeme myslieť na prevenciu a ochránime ju pred kliešťami a blchami špeciálnym obojkom, ktorý týchto nepríjemných parazitov odpudzuje. Ak nechceme mačke dať obojok, môžeme ju ochrániť aj kvapkami proti kliešťom a blchám, ktoré treba jednorazovo votrieť do kože zvieraťa. Aby bola ochrana týmto spôsobom skutočne bezpečná a efektívna, treba ochranný prípravok vtierať na miesto, kde si mačka nedočiahne jazykom (najlepšie dozadu na krk), aby si to, čo ju má ochrániť, nezlízala v rámci hygieny ešte skôr ako to začne pôsobiť. Netreba zabúdať ani na pravidelné odčervovanie mačky, ktoré by sa malo opakovať každé tri mesiace. Červy, ktoré ohrozujú zdravie mačky, sú spravidla trojaké: škrkavky, ktoré žijú v črevách, pľúcne červy žijúce v dýchacích cestách, alebo pásomnice, ktoré žijú prichytené o stenu čreva. Ak mačka žije v prírode, treba ju odčervovať skutočne v pravidelných intervaloch. Na tento účel sú vhodné buď špeciálne tablety, ktoré dostaneme kúpiť u veterinára alebo v lekárni, pričom tabletu dávkujeme podľa hmotnosti zvieraťa. V prípade, že mačka tabletu opakovane odmieta, môžeme ju odčerviť špeciálnou pastou, ktorá sa zvieratku vtlačí priamo do papuľky.

Mačacie radosti
https://www.shutterstock.com

Pozor na otravu!

Mačka je zvedavé zvieratko, a tak sa môže stať, že sa do jej tráviaceho traktu dostane aj to, čo jej môže ohroziť život. Môže sa stať, že mačka chytí a zožerie otrávenú myš, alebo sama zožerie otrávenú návnadu pre myš, pretože takéto návnady sú, žiaľ,  pre mačky veľmi lákavé. Preto, ak chováme mačku, mali by sme sa otrávených návnad proti hlodavcom štítiť. Inak riskujeme, že o svojho mačacieho miláčika prídeme. Pre mačku môžu byť nebezpečné aj  niektoré rastliny – napríklad brečtan, poinsetia, imelo, laurel, náprstník červený, štedrec, tis, ale aj mnohé iné. Preto dbajme o to, aby sa tieto rastliny v blízkosti mačky nevyskytovali – mačka totiž rada ohrýza aj trávu a kvety. Podrobnejší zoznam rastlín, ktoré sú pre mačku jedovaté, určite poskytne každý dobrý veterinár.

Mačacie radosti
https://www.shutterstock.com

Čím mačku nakŕmime?

Mačka je lovec a mäsožravec, takže vegetariána by sme z nej ťažko urobili. Sú síce známe aj prípady, že niektoré mačky vyhľadávajú bezmäsitú potravu, ale to je skôr rarita. Mačky skrátka potrebujú mäso! Surové mäso a ryby však nepredstavujú pre mačku vyváženú výživu, pretože obsahujú vysoký podiel bielkovín a nízky podiel ostatných živín, najmä vápnika. Mačky môžeme kŕmiť špeciálnymi a kvalitnými granulkami a rovnako tak aj konzervovanou stravou pre mačky, alebo môžeme striedať. Je však potrebné, aby mačka mala vždy k dispozícii  dostatok čerstvej vody. Samozrejme, ak máme čas, môžeme mačke stravu aj sami pripravovať. So suchým krmivom sa ľahšie manipuluje a mačky si na ňom precvičia a prebrúsia zuby, čo súčasne znižuje usádzanie zubného kameňa. Práve ten býva častým problémom mačiek, ktoré sa kŕmia prevažne kašovitou a mäkkou potravou. Ak vašej mačke chutí mlieko a neškodí jej (nepreháňa ju), môžete jej ho dávať v obmedzenom množstve, alebo jej dávajte mlieko bez laktózy. Práve laktóza totiž často kvasí mačkám v črevách a spôsobuje im hnačky.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach