Zbierame bylinky

V lete sa milovníci byliniek naplno môžu oddať ich omamným vôňam a nazbierať  i nasušiť si bylinky do zásoby. Skôr než sa však pustíme do zberu, mali by sme si ujasniť zopár pravidiel: Bylinky zbierajme podľa fáz Mesiaca, a to tak, aby bola ich sila najväčšia. Pri dorastajúcom Mesiaci zbierame nadzemné časti bylín, kým pri ubúdajúcom Mesiaci zase korene, pakorene, či cibuľu.

Korene vo väčšine prípadov zbierame na jar, kedy sa sila byliny ešte neprebudila alebo na jeseň , kedy je sila byliny už stiahnutá do koreňov.  Najvhodnejšia doba denného zberu  je skoré ráno, večer a noc. Korene a pakorene umyjeme iba studenou vodou.

Kôru zberáme zo stromov  na jar pred pučaním alebo na jeseň po opadnutí listov.

Vňať zbierame obvykle v čase kvitnutia.  Niektoré byliny trhané v plnom kvete sa pri sušení znehodnotia tým, že dozrievajú (Zlatobyľ všeobecný, Vrbka úzkolistá). Medovku lekársku zberáme ešte predtým, než sa na bylinke objavia kvety, kým mätu,  šalviu, či materinu dúšku zberáme na začiatku kvitnutia, pretože vtedy majú najvyšší obsah liečivých látok. Ľubovník bodkovaný, levanduľu, harmanček, nechtík  a yzop zberámeaž v plnom rozkvete.
Neskoré dopoludnie, kedy rosa už uschla, je najvhodnejšou dobou pre zber listov.

Mohlo by vás zaujímať

Bylinky pre zdravie a do kuchyne

Voňavé bylinky pre zdravie a do záhrady a kuchyne Keď teraz zasejete bylinky pre zdravie, veľmi skoro sa vám zazelenajú lístky, ktoré budú plné vitamínov… Čítaj ďaľej

Kvety sa zbierajú začiatkom rozkvetu, plne rozvité a za slnečného počasia. Krátko pred odkvetom sa ich liečebná sila znižuje.

Cibuľky sa zbierajú po odkvitnutí bylín, v čase, keď vňať čiastočne povädne.

Sušenie: Sušiace sa bylinky rovnomerne rozprestrite na sieť v ráme, na čistý papier, alebo voľne do debničky. Bylinky občas poprehňajte. Po 7 – 10 dňoch sušenia v dobre vetranej a teplej miestnosti by mali byť bylinky usušené. Usušené bylinky opatrne preložte do sklených  pohárov s uzáverom a skladujte v suchu a temne.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach