Lipa – poklad z prírody

Ján Kollár ospieval lipu ako symbol Slovanov

LipaKôra slúžila proti malomocenstvu, listy na opuchy v ústach, na nohách a šťava proti vypadávanou vlasov. Kôra a drevo sa používali na upevňovanie zlomenín. Kvety sa liečebne nepoužívali ani v staroveku, ani v stredoveku. Hlavný účinok lipového kvetu je upokojujúci, močopudný, žlčopudný a priaznivo pôsobí pri kataroch dýchacích ciest a chorobách z nachladnutia – chrípke, angíne, kašli, zápale priedušiek.

Na vyvolanie potenia na začiatku nachladnutia, či pri chrípke, si pripravíme horúci kúpeľ s pridaním nálevu z lipového kvetu, najlepšie po 15-tej hodine poobede alebo večer. Kúpeľ by nemal presiahnuť teplotu 38°C a dĺžku 20 minút. Pre liečbu inhaláciou – vdychovaním horúcich pár z nálevu, ktorý pripravíme z 1 hrste lipových listov ( nie z kvetu, lebo ten môže vyvolať alergickú reakciu ).

Odvar tvorí kozmetikum – čistí pokožku a tvári dodáva jemný zlatistý nádych. Používa sa na kloktanie, do kúpeľov a ústnych vôd.

Viete, že….

….na výrobu liekov a všetkých skrášľovadiel je vhodná iba lipa srdcovitá alebo veľkolistá. Lipa americká, ktorú nájdete v parkoch, je na takéto účely celkom nevhodná.

LipaPre zdravie tela

Čaj (nálev ) pri nachladnutí a chrípke, pre vyvolanie potenia a zníženie horúčky a proti suchému a dráždivému kašľu
2 PL lipového kvetu prelejeme 1/2 litrom vody a lúhujeme 10 minút. Lipový kvet pri nachladnutí je možné kombinovať s materinou dúškou, harmančekom alebo čiernou bazou. Proti kašľu sa lipový kvet kombinuje s jablčnými šupkami, medom a citrónom. Na zahriatie a vyvolanie potenia je možné pridať iba dospelým do lipového čaju čerstvý nastrúhaný koreň zázvoru.

lipaČaj (nálev) pre nespavosti, pre upokojenie nervov a proti bolesti hlavy

1 PL lipového kvetu, 1 PL majoránky, 1 PL medovky, prelejeme hrnčekom vriacej vody a lúhujeme 5 minút. Scedíme a pijeme 1 šálku po jedle, či pred spaním. Môžeme osladiť lyžičkou kvalitného medu ( med v malom množstve upokojuje, POZOR však, vo väčšom množstve, naopak, povzbudzuje aktivitu ).

Príprava čaju – záparu

2-3 čajové lyžičky lipového kvetu (môže byť aj list a kôra) zalejeme 250 ml vriacej vody a necháme 20 minút vylúhovať.  Z precedeného záparu pijeme 2 až 3 šálky denne. Môžeme ho prisladiť medom a dať trochu citrónu.Tento istý zápar používame ako kloktadlo.

LipaBabičkine medovo-lipové cukríky proti kašľu

400 g medu, 100 g želatíny (agar), 100 ml silného lipového čaju, 100 ml odvaru z 20-30 g ibiškového koreňa, šťava z 1/2 citróna. Med rozpustíme v jednej nádobe, v ďalšej nádobe, v horúcom lipovom čaji, rozpustíme agar a v tretej nádobe pripravíme ibiškový korienok. Odvar z ibiška a želatínu precedíme do nádoby s medom a dobre premiešame. Niekoľko plochých tanierov vymastíme slnečnicovým, jedlým olejom a nalejeme do nich medovú hmotu. Necháme vychladnúť cez noc. Na druhý deň narežeme stuhnutú hmotu na kocky, veľkosti ako karamelky, a po úplnom stvrdnutí uložíme do plechovej krabičky. Proti kašľu nepoužívať viac ako tri cukríky denne.

Lipa

SOS Kvapky

Sú vynikajúcim liekom proti chrípke. Pripravíme ich tak, že prelejeme 2 PL lipových kvetov liehom a za častého miešania a pretrepávania necháme lúhovať 14 dní. Potom ich scedíme a pri obtiažach ich používame tri krát denne 20 kvapiek.

LipaBylinkové víno na nervy

Do fľaše nasypeme 1 PL  lipových kvetov, 1 PL harmančeka, 1 PL koreňa valeriány lekárskej, 1/2 PL škorice, 1 PL chmeľových šišiek. Všetko zalejeme 1 litrom kvalitného červeného vína a necháme 14 dní lúhovať. Každý deň je nutné fľašu dobre pretrepať, aby sa celý obsah premiešal. Po uplynutí tejto doby, víno precedíme, zlejeme do fľaše a uchovávame v chladničke. Doprajte si denne jeden kalíštek 🙂

 

Lipové poklady pre krásu

LipaKúra na vlasy

Účinok lipového kvetu na zdravie a krásu vlasov je známy už dávno. Vlasy ostanú pružné a lesklé. Stačí 50 gramov sušeného kvetu zaliať jedným litrom horúcej vody a nechať vylúhovať 30 minút. Vlasy si najprv umyte, opláchnite a pripravený nálev jemne vmasírujte.

Ocot na vlasy

Hrsť lipových kvetov, pridajte do fľaše s jablkovým octom. Fľašu dajte na slnečné miesto a priebežne jej obsah premiešavajte. Nechajte lúhovať 14 dní. Ocot sceďte a vtierajte do vlasovej pokožky. Zlepší kvalitu vlasov.

Lipa

Voňavý zábal

Vyživí vlasy, zväčší ich objem a zvýši lesk. pripravíme ho nasledovne:  1 PL lipových kvetov prelejeme horúcou vodou a necháme lúhovať asi 25 minút. Odvar precedíme, vmiešame doňho 2 žĺtky a 1 PL olivového oleja. Zmes votriete do vlasov a necháte pod potravinovou fóliou pôsobiť 45 minút. Potom vlasy umyjete.

Zápar na pleť

Na zosvetlenie pieh a spomínané umývanie tváre je potrebné preliať  dve polievkové lyžice drogy pollitrom vody a po 20 minútach scediť. Zápar je vhodný na pleť každého druhu.

Save

Save

Save

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach