11 tipov pre peknú postavu

Milé maminy na materskej, ale aj ostatné zaneprázdnené mamy. Ak vás horúce letné dni nepríjemne upozornili na fakt, že vaša postava sa do plaviek akosi zaokrúhlila a v letných šatách najviac vynikajú práve vaše obliny, teraz je ten správny čas niečo s tým urobiť. Veľa ovocia a zeleniny a najmä pravidelná telesná aktivita dokážu za pár týždňov urobiť s vašou postavou doslova zázrak. Vravíte, že ste sa už veľakrát rozhodli, začať sa viac hýbať, stokrát ste si predsavzali, že si každý deň zabeháte alebo zájdete do fitka? A po pár dňoch bolo po nadšení a opäť zvíťazila vaša lenivosť a pohodlnosť. Nič to, skúste to znova, tentoraz s pomocou  našich motivačných tipov. Uvidíte, teraz to určite vyjde!

peknú postavu

1. Neklaďte si veľké ciele

Buďte realistická, dávajte si len také predsavzatia, ktoré naozaj dokážete splniť. Chcete schudnúť?  Ak si poviete, že sa za dva mesiace zbavíte 20 kíl, je viac ako pravdepodobné, že to nesplníte. Navyše, nebolo by to ani zdravé. Ale sľúbiť si, že na budúci týždeň aspoň dva – tri krát budem desať minút cvičiť, alebo že sa do leta zmestím do sukne, ktorá je mi zrazu trochu tesná, to sú reálne ciele.

2. Premôžte lenivosť.

Ak sa rozhodnete, že si ráno zabeháte, nevzdávajte to hneď na prvýkrát, ale pokúste sa vydržať. Aj keď vás teplá posteľ láka, vydržte, otočte sa a natiahnite si tenisky. Ak ste si vybrali behanie, nezabudnite, že najprv treba svaly zahriať a na konci ich zasa trochu ponaťahovať strečingom.

3.  Športovanie má byť potešením, nie ničiacim nástrojom. Vyberte si taký šport, ktorý vás bude baviť. Nemá

zmysel kupovať bicykel a nútiť sa  do cyklistických túr, ak vás už len pomyslenie na to privádza do zúfalstva. Dobré je tiež športy striedať, občas si trebárs zabehať, potom ísť plávať, v zime na bežky alebo si zacvičiť aerobik.

4. Nebaví vás rýchly pohyb? Vyberte si jogu.

Ak vás neláka intenzívne cvičenie a športové tréningy hocičoho, nič to. Vyberte si napríklad jogu, alebo si choďte zatancovať. Taký kurz salsy je zábava a pritom aj dostatočná telesná aktivita.

5. Vo dvojici ide všetko lepšie.

Nemusí to byť váš partner, dohodnite sa s priateľkou, susedkou na materskej alebo kolegyňou, že budete spolu chodiť behať či cvičiť do fitnes centra. Určite bude ťažšie povedať si, že dnes sa práve na beh necítite najlepšie, ak na vás vonku čaká vaša spolubežkyňa.

6. Na cvičenie si vyhraďte pevný termín.

Ak si na pevno naplánujete jeden deň v týždni (môže ich byť aj viac), ktorý je vyhradený cvičeniu, ľahšie sa vám podarí dodržiavať ho. Zapíšte si ho do kalendára medzi ostatné dôležité termíny a pripíšte mu rovnakú dôležitosť ako napríklad prehliadke u gynekológa či zubára. Skrátka za žiadnych okolností ho nesmiete  vynechať!

7. Ak cvičíte doma, postarajte sa, aby vás nič nerušilo.

Telefón, mobil, návštevy. Všetko vypnite a zapnite si prehrávač s dobrou hudbou.

8. Motivujte sa – zaveďte si denník.

Každý deň si doň zapisujte  vašu váhu, výdrž, športové výsledky.

9. Nevysedávajte príliš dlho.

Aj pri obede, hoci výnimočne máte trochu času a po dobrom jedle sa vám tak príjemne trávi, seďte len najnutnejší čas. Radšej si po jedle  zvyknite zájsť na desať minút na čerstvý vzduch.

10. Počúvajte vnútorné hodiny.

Vaše schopnosti a motivácia k telesnej aktivite sa riadi vašimi vnútornými hodinami. Venujte sa cvičeniu v čase, keď je na to vaše telo najlepšie pripravené. U väčšiny ľudí je to okolo štvrtej hodiny poobede.

11.  Odmeňte sa.

Po určitom čase, trebárs po dvoch týždňoch, keď sa vám podarilo vydržať alebo dokonca schudnúť, nezabudnite sa odmeniť! Kúpte si napríklad niečo na seba, kvalitnú kozmetiku či parfum.

Martina Hanzelová