Ako zvládnuť a vyliečiť nádchu?

Dobré rady, ktoré sa nám zídu, keď nám život otravuje nádcha…

Samozrejme, že najlepšie je nádchu vôbec nedostať, ale tomu sa niekedy nedá vyhnúť. Aby sme jej dávali čo najmenšie šance, mali by sme si čo najčastejšie umývať ruky. Ak sme v kontakte s niekým, kto ju má, neberme do ruky predmety, ktorých sa chorý dotýkal, často a krátko vetrajme, neoslabujme svoj imunitný systém napríklad nedostatkom spánku, fajčením, či požívaním väčšieho množstva alkoholu. Samozrejme, dôležitá je zdravá výživa. A teraz zopár dobrých rád, ktoré sa nám zídu, ak nádchu predsa len dostaneme:

imunitu

Levanduľa na upchatý nos?

Už aj samotné smrkanie nám dokáže riadne znepríjemniť život. Keď sa nám upchá nos a my máme pocit, že naša hlava je ako melón a navyše, ešte aj bolí? Vtedy je najlepší recept teplo a inhalácia teplého, zvlhčeného vzduchu. Takéto terapia je veľmi užitočná a vhodná aj pre tých, ktorí, trpia zápalom vedľajších nosných dutín a kašľom. Na to, aby sme si účinne mohli liečiť nádchu inhalovaním, nepotrebujeme žiadne špeciálne inhalátory – vystačíme si s čajníkom plným vriacej vody a z kornútika, ktorý si vytvoríme z hárku tvrdého papiera – tento nám poslúži na inhalovanie liečivých výparov z čajníka.

Postup:

Do vriacej vody ešte pred inhalovaním pridáme 1 kvapku éterického levanduľového olejčeka, 1 kvapku éterického tymiánového olejčeka a vo vode v čajníku rozmiešame aj 2 polievkové lyžice morskej soli. Kornút, ktorý sme si vytvorili z tvrdého papiera, vsunieme užším koncom do otvoru v čajníku ( tam, kadiaľ z čajníka lejeme vodu) a potom sa snažíme vdychovať liečivú paru nosom, ktorý priblížime k širšej strane papierového kornútu. V miestnosti, kde vykonávame túto procedúru, by malo byť teplo a v teple by sme sa mali zdržiavať aj po procedúre. Inhalovať by sme mali 3-krát denne po dobu 10 – 20 minút. Ak vám po tejto procedúre ostane veľmi teplo, môžete sa osprchovať v mierne teplej vode, prezliecť sa do suchého oblečenia a zostať naďalej v teple – inak by sme mohli ešte viac nachladnúť.

Čo  s červeným nosom?

Ak je nádcha veľmi agresívna a intenzívna, pričom musíme veľa a často smrkať, onedlho nás „skrášli“ červený nos. Preventívne teda používajme čo najjemnejšie hygienické vreckovky, najlepšie také, ktorú sú napustené balzamom. Veľmi dôležité je ošetrovať si pokožku nosa i jeho okolie mastnými krémami s obsahom panthenolu, vhodná je aj tyčinka z jelenieho loja alebo krémy s  liečivými bylinkovými výťažkami – najlepšie z nechtíka alebo harmančeka. Veľmi hojivé sú aj oleje – kokosový, ľubovníkový, rakytníkový, olivový či nechtíkový.

A čo ešte môže pomôcť?

♥ Naparovať sa nad zemiakmi uvarenými v šupke.

♥ Hodiť ľanové semienka na žeravé uhlie a vdychovať.

♥ Podbeľové listy dať nasucho na pekáč do rúry, zohriať ich a vdychovať dym, ktorý takto vznikne.

♥ Potierať koreň nosa rakytníkovým olejom.

♥ Šupky z jabĺk zalejte vriacou vodou, nechajte 10 minút vylúhovať, potom sceďte, môžete aj prisladiť, prípadne prichutiť citrónovou šťavou a vypite, koľko sa vám žiada – pokojne aj počas celého dňa.

♥ Aj veľmi silnú nádchu vraj zastaví a vylieči takáto procedúra: Na rozžeravené uhlie hodíme za hrsť ľanových a styraxových semienok a pary, ktoré takto vzniknú, opatrne vdychujeme do nosa. Takéto inhalácie vraj vyliečia aj tú najhoršiu nádchu i zápaly dutín.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach