SPÄŤ
Zdravie

Beech alebo Buk lesný – liečitelia z ríše kvetov

Od: Jana Vančová 5.3.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Bachove kvetové esencie

Liečitelia z ríše kvetov pre harmonizáciu tela i duše

Ak patríte k tým, ktorí už počuli veľa dobrého o Bachovej kvetovej terapii a jej zaujímavých liečivých účinkoch, určite vašej pozornosti neuniklo ani zaujímavé čítanie na túto tému, ktorému sme sa venovali v uplynulom roku. V tomto roku na toto zaujímavé čítanie nadväzujeme a postupne vám chceme predstaviť 38 kvetov pre zdravie, čiže 38 kvetových esencií Dr. Bacha, ktoré  reprezentujú 38 negatívnych emocionálnych stavov a nálad.

Myslíte si, že dokážete stanoviť svoj typ a vybrať si esenciu, ktorá je vhodná na liečenie vašich problémov? Prečítajte si nasledujúce riadky a dozviete sa, čo je charakteristické pre konkrétne typy.

Buk lesný

38 kvetov pre zdravie

Beech – alebo Buk lesný ( Fagus sylvatica)

Charakteristika blokovaného stavu:

„Stále iba kritizuje“ – to je veta, ktorá presne vystihuje ľudí v negatívnom stave Beech. Sú to typy, ktoré na všetkom hľadajú len to zlé, všade okolo seba vidia chyby, a hoci by sa aj tí druhí snažili najviac ako len dokážu, oni vždy nájdu nejaký problém, či niečo, čo im na nich nevyhovuje. Títo ľudia bývajú voči svojmu okoliu veľmi intolerantní a nechcú situáciu vidieť reálne.

Buk lesnýTíto ľudia nosia v sebe vysoké morálne hodnoty a ideály, pričom každého, kto v ich predstave tieto ideály nedosahuje, kritizujú. Prejavujú tak navonok svoju permanentnú nespokojnosť, ktorú majú uzamknutú hlboko v duši. Sami v sebe sa ešte nevysporiadali s množstvom vecí, ukrývajú svoje pravé emócie a neustála kritika a netolerancia voči iným je obranou ich plačúcej duše. Do tej, okrem nich samotných, nevidí nikto. Ale ich netoleranciou je zasiahnutý každý, kto s nimi príde do styku. Niekedy to dokonca môže vyústiť až do arogancie voči svojmu okoliu, ktorá zase v type Beech môže následne vyvolávať odpor voči všetkému, čo sa okolo neho deje.Takýto človek v podstate stráca kontakt s realitou a jeho myseľ aj emócie sú ovládané iba týmto odporom. Tento stav mysle môže mať za následok aj fyzické ochorenie. A práve tu môže veľmi pomôcť esencia Beech.

Ľudia typu Beech v duši síce túžia po harmónii a vyrovnanosti, ale táto túžba je hlboko ukrytá a oni ju nechcú prejaviť, pretože sa obávajú sklamania a ublíženia. Preto svoju vnútornú túžbu obalili pancierom netolerancie, aby sa ochránili pred vonkajším svetom.

Ako pôsobí Beech?

Základnou témou esencie Beech je tolerancia. Tolerancia je schopnosť niečo uniesť, či vydržať. Je to schopnosť vnímať svet v jednote – s dobrými, ale aj zlými stránkami – a prijímať ho taký, aký je. A rovnako tak aj ľudí – aj tých treba brať takých, akí sú. V negatívnom stave majú ľudia typu Beech túto schopnosť úplne zablokovanú, a preto v nich dozrieva vnútorný konflikt. Ako napísal dr. Bach, vo svojej podstate sú to ľudia, ktorí „cítia potrebu vidieť viac dobra a krásy v ľuďoch okolo seba.  A hoci sa mnohé zdá byť zlé, majú schopnosť vidieť aj dobro, ako rastie vovnútri.“

Potenciál v rozvinutom stave:

Buk lesnýV rozvinutom stave  sú ľudia typu Beech skutočne tolerantní a prijímajú svoje okolie také, aké je. Vyznačujú sa empatiou a schopnosťou porozumieť slabostiam a problémom svojich blízkych. ich duša je otvorená vyšším hodnotám, a preto si cenia lásku i harmóniu a do vzťahov sa snažia vniesť porozumenie a radosť.

Aj keď  je Beech esenciou typovou, užívať ju môže každý, kto pociťuje chvíľkové zmeny nálad. Stačí, ak sa na chvíľu pristihneme, že napríklad prehnane kritizujeme svoje deti, kolegov v práci, či susedov. Táto kritickosť nemusí byť našou stálou vlastnosťou, ale odrazu sa u nás môže stať dominantnou náladou. Obvykle sa to stáva, ak nie sme schopní prijať nejakú situáciu, alebo sa s niečím zmieriť. Beech pomáha vrátiť sa späť do pôvodného vnútorného stavu vyrovnanosti a vidieť veci či situácie nie podľa svojich očakávaní a predstáv, ale reálne, tak, ako sa skutočne odohrávajú.

Beech učí poznávať javy a veci v ich jednote, so všetkými ich stránkami, v polarite. Iba prijatím polarity – ak vidíme obidve stránky situácie, človeka, či veci – môžeme vnímať danú skutočnosť ako celok. Potom sa nemôže stať, že budeme niečo prehnane kritizovať, alebo, naopak, prehnane vyzdvihovať.

Špecifikum esencie Beech:

V literatúre sa často píše, že Beech je jednou z vhodných esencií pre alergikov. Ako uvádzajú niektoré zdroje, alergia je prejavom zle rozloženej tolerancie a intolerancie v mysli.  Alergici bývajú často nespokojní so svojím okolím, so sebou samými, majú málo porozumenia. A napriek tomu, že sa niekedy snažia k svojmu okoliu pristupovať zmierlivo, je to iba povrchná tolerancia, za ktorou sa skrýva hlboká nespokojnosť až arogancia.

Samozrejme, to neznamená, že by všetci alergici museli byť iba typom Beech. Dôležité je hľadať v klientovi individualitu a liečiť jeho negatívne emócie, a nie paušálne predpisovať nejakú esenciu na konkrétny  fyzický či duševný neduh.

Esencia Beech učí poznávať hranice tolerancie a intolerancie.

Pokračovanie nabudúce

Všetky produkty môžete na Slovensku zakúpiť vo vybraných lekárňach, obchodoch a e-shopoch so zdravou výživou a bio produktami.

Ich zoznam nájdete na www.bachovaterapie.cz

womangalérie VŠETKY