Chutné a liečivé marhule

Lahodnú chuť oranžových zamatových plodov marhuľových stromov objavili  vraj kedysi dávno v južnej Číne, po stáročia ich pestujú aj v krajinách na juhu Európy, na severe Afriky v horúcej Kalifornii či Austrálii. Aby zarodili v hojnom počte tie najsladšie plody, potrebujú dostatok tepla. Ak je dobrý rok, darí sa im aj v teplých oblastiach Slovenska, kde dozrievajú od  júna až do augusta.

marhule

Tieto krásne zlatooranžové slniečka majú jedinečnú  chuť i vôňu a sú aj ohromne zdravé. Marhule obsahujú  množstvo zdraviu prospešných látok, najmä mimoriadne veľa  betakaroténu –  provitamínu A. Tento veľmi účinný antioxidant, chráni pred vznikom srdcovo-cievnych chorôb a sivého zákalu, má protirakovinové účinky,  posilňuje imunitný systém, ochraňuje pokožku pred škodlivými vplyvmi UV žiarenia, spomaľuje proces starnutia a pôsobí aj ako prírodný omladzovací prostriedok. Tu treba pripomenúť, že napomáha aj zdravému opáleniu.

Voňavé, chutné a liečivé

Práve hojná konzumácia marhúľ  je vraj príčinou dlhovekosti obyvateľov pohoria Karakoram na hranici Číny a Indie,  kde sa ľudia dožívajú o vyše desať rokov viac ako Európania.  Marhule sú tiež bohatým zdrojom draslíka, železa, niacínu, kyseliny listovej a pantoténovej a vitamínu C.  Draslík je veľmi dôležitý pri prevencii vysokého krvného tlaku, železo  podporuje imunitu a  krvotvorbu, dodáva energiu . Niacín zvyšuje výkonnosť a  činnosť nervovej sústavy, kyselina listová je nevyhnutná pre rast buniek i krvotvorbu, kyselina pantoténová  ovplyvňuje kvalitu vlasov, vitalizuje organizmus a je tiež vynikajúcim pomocníkom pri spaľovaní tukov.  Marhule obsahujú aj veľa rozpustnej vlákniny, a tak spomaľujú trávenie, pomáhajú stabilizovať hladinu cukru a cholesterol v krvi, sú  veľmi účinné aj pri liečení zápchy. Sušené marhuľky sú koncentrovaným zdrojom energie. Iba zopár sušených plodov dokáže obnoviť stratenú energiu vo veľmi krátkom čase. Brali si ich so sebou aj americkí kozmonauti pri letoch do vesmíru. Už tri čerstvé zrelé marhule dodajú do organizmu polovicu  odporúčaného denného množstva A vitamínu a draslíka a štvrtinu potrebného príjmu železa. Toto ovocie prospieva tuhým fajčiarom, pretože podporuje obnovu sliznice pľúc.  Marhule sú tiež vynikajúcou maškrtou  pri znižovaní hmotnosti, lebo potláčajú chuť na sladké, svojou jedinečnou sladkou chuťou osladia jedlo namiesto cukru  a pritom majú málo kalórií. Všetky zázračné vlastnosti marhúľ popritom doteraz nepoznáme, veď pôsobenie  až troch štvrtín z dvesto rozličných zložiek v marhuliach  vedci ešte stále skúmajú.  Možno sa  čoskoro dozvieme o ich ďalších prekvapujúcich účinkoch.

potraviny pre zdravie

Marhule  majú aj veľmi rôznorodé využitie. Pochutnáme si na ich čerstvých plodoch, vynikajúce sú sušené, pripravíme z nich výborné ovocné guľky či koláče, znamenité koktaily, šťavy, omáčky, kompóty, a samozrejme, lahodný lekvárdžem. Marhule sa úspešne využívajú aj v kozmetike, najmä pre svoje veľmi dobré vyživujúce účinky. Marhuľové výťažky sa pridávajú do kozmetiky pre zrelú pleť, občasná maska z marhúľ však prospeje aj mladšej pleti.

Kupujeme marhule

Najchutnejšie a najzdravšie sú pevné jasno oranžové plody, ktoré obsahujú najviac betakaroténu. Sušené marhule kupujeme radšej prirodzene sušené, neošetrené siričitanmi ( E 220), ktoré sa používajú na to, aby marhule aj v sušenom stave zostali pekné jasnooranžové. Takéto marhuľky  pred konzumovaním dôkladne umyjeme, pretože môžu vyvolať alergickú reakciu  a u citlivých ľudí aj astmatický záchvat. Jadrá marhúľ by sa nemali konzumovať, nanajvýš vo veľmi malom množstve, pretože obsahujú kyanovodík. Pre vyšší obsah medi nie sú vo väčšom množstve vhodné ani pre tehotné ženy.

Liečivé účinky marhúľ

? posilňujú imunitu

? chránia pred vznikom srdcovo- cievnych chorôb a sivého zákalu,

? majú protirakovinové účinky,

? spomaľujú starnutie

? pomáhajú pri sústredení, odstraňujú únavu, zlepšujú náladu

? spevňujú pokožku, vlasy, nechty

? zlepšujú krvný obraz

? znižujú hladinu cukru a cholesterolu v krvi

Skvelá chuť marhúľ aj mimo sezóny…

Chcete si uchovať vynikajúcu chuť marhúľ aj mimo sezóny? V tom prípade si určite „začarujte“ ich neodolateľnú chuť do pohárikov v podobe chutného džemu.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach