SPÄŤ
Zdravie

Čo o vás môže prezradiť jazyk?

Od: Jana Vančová 20.4.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Pozeráte sa niekedy na svoj jazyk? Alebo na jazyk iného človeka, ak ho vyplazí? Mali by ste! Nie nadarmo totiž lekári chcú vidieť náš jazyk. To, ako vyzerá, môže byť totiž signálom mnohých ochorení.

môže prezradiť

 Kedy je najlepšie skontrolovať svoj jazyk?

Najlepšie ráno, pri dennom svetle – a ešte lepšie predtým, než si vyčistíte zuby alebo čokoľvek zjete alebo vypijete. Jazyk zdravého človeka má ružovú alebo svetločervenú farbu, ja hladký a vlhký. Ak však zistíte, že váš jazyk má od tohto ďaleko, alebo badáte na ňom nejaké zmeny, vyhľadajte lekára.

Výrazne červený jazyk

Výrazne červená farba, zhrubnutý jazyk a okrem toho ešte aj horúčka, silná bolesť v krku a zdurené lymfatické uzliny môžu byť predzvesťou šarlachu. Okamžite treba vyhľadať lekára.

Biely jazyk

Ak máme ráno na povrchu jazyka jemný belavý povlak, je to celkom bežný jav. V priebehu noci sa nám totiž na ňom zhromažďujú baktérie, ktoré však po vyčistení zubov znova zmiznú. Ak je však  biely povlak na jazyku veľmi silný, signalizuje to nachladnutie alebo plesňovú infekciu.  Určite sa poraďte s lekárom. Žltkavý jazyk  Ak máme na jazyku žltý povlak, môže to znamenať, že máme chorý žlčník alebo pečeň. Aj v tomto prípade treba vyhľadať lekára a nechať si urobiť vyšetrenie žlčníka a pečeňové testy. Pomáhajú aj prírodné kúry – napríklad z pestreca mariánskeho. 

Sivý alebo čierny povlak na jazyku 

V prípade, že na jazyku je povlak takejto zvláštnej farby, môže to signalizovať, že máte nedostatok železa alebo trpíte chudokrvnosťou. Čierny povlak na jazyku sa niekedy môže zjaviť aj po užívaní antibiotík. Určite však vyhľadajte lekára a nechajte si urobiť rozbor krvi!

Hnedý jazyk

V prípade, že váš jazyk je sfarbený do hneda, môže to svedčiť o zažívacích problémoch, ale aj o zlej funkcii obličiek. Určite navštívte lekára a nechajte sa vyšetriť u gastroenterológa a urológa.

womangalérie VŠETKY