Crab apple alebo Plané jablko

Bachove kvetové esencie

Liečitelia z ríše kvetov pre harmonizáciu tela i duše

Ak patríte k tým, ktorí už počuli veľa dobrého o Bachovej kvetovej terapii a jej zaujímavých liečivých účinkoch, určite vašej pozornosti neuniklo ani zaujímavé čítanie na túto tému, ktorému sme sa venovali v uplynulom roku. V tomto roku na toto zaujímavé čítanie nadväzujeme a postupne vám chceme predstaviť 38 kvetov pre zdravie, čiže 38 kvetových esencií Dr. Bacha, ktoré  reprezentujú 38 negatívnych emocionálnych stavov a nálad.

Myslíte si, že dokážete stanoviť svoj typ a vybrať si esenciu, ktorá je vhodná na liečenie vašich problémov? Prečítajte si nasledujúce riadky a dozviete sa, čo je charakteristické pre konkrétne typy.

38 kvetov pre zdravie

Crab apple

Crab Apple – alebo Plané jablko (Malus pumila)

Charakteristika blokovaného stavu:

Ľudia, ktorí potrebujú Crab Apple, bývajú zvyčajne veľmi puntičkárski, majú obavy zo špiny a snažia sa všade okolo seba udržiavať absolútny poriadok a čistotu. Niekedy sa zdá, akoby boli doslova zajatcami tejto svojej potreby a vyžadujú aj od iných, aby nastolený poriadok udržiavali. So svojou neutíchajúcou túžbou po čistote však často zachádzajú až do extrémov. Napríklad kvôli prachu na skrini sú často ochotní prerušiť aj rozhovor, vstať a okamžite ísť prach utrieť, pretože sa im javí ako nebezpečný pre ich zdravie.

Kedykoľvek, keď si s niekým podajú ruku, okamžite si utekajú ruky umyť, pretože majú pocit, že ich ruky sú špinavé. Niekedy môžu vzbudzovať dojem, akoby všetko okolo nich bolo obrovským jedom a ako keby oni boli neustále vystavení nejakej “nebezpečnej nákaze”.

Crab apple

Takíto ľudia mávajú často aj veľké problémy v oblasti sexuality, pretože v istých momentoch sa im sex dokonca môže zdať špinavý. Niekedy zachádzajú dokonca až tak ďaleko, že dotyk a blízkosť iného tela sa im protiví, takže pri milovaní majú len nepríjemné pocity. Sex pre nich nepredstavuje žiadne potešenie, skôr len obavu, že sa dotýkajú niečoho  “nečistého”, takže kvôli zachovaniu čistoty sú ochotní vzdať sa akýchkoľvek pôžitkov tohto druhu,. Namiesto toho, aby sa pokúsili zmeniť a skúmali sami seba, uzatvárajú sa ešte viac do akéhosi “čistého sveta pseudomorálky” a akémukoľvek telesnému kontaktu sa bránia.

Takíto ľudia často pôsobia na iných tak trochu  ako sterilné bytosti a vyžarujú okolo seba auru nedostupnosti a nadsadenej vysokej morálky. Typy Crab Apple bývajú častými návštevníkmi lekárskych ordinácií, pretože pri každej maličkosti majú potrebu navštíviť odborného lekára, obývajúc sa, že by im do tela mohla preniknúť nejaká nečistota. Dokonca možno povedať, že sa boja viac špiny, ako samotnej choroby! Z tej totiž, podľa ich predstáv, choroby pramenia. Pre ľudí tohto typu je hotovým hororom pohľad na krv, situácia, keď sa bábätko pokaká, alebo ak má niekto hnačku. Niektorí dokonca ani radšej nechodia do prírody, pretože všade vidia iba muchy, komáre, kliešte a iný hmyz, ktorý je zdrojom nákazy…

Sú to skutoční fanatici čistoty – a to na všetkých úrovniach – ako fyzickej, tak aj mentálnej, či duchovnej. Preto sa medzi nimi často vyskytujú náboženskí fanatici. Majú síce nesmierny zmysel pre detail, ale podstata a veľké veci im unikajú. Sú príliš ponorení v maličkostiach.

Crab apple

Ľudia typu Crab Apple nevedia prijať sami seba. Majú pocit, že nie sú dostatočne krásni, že na ich zovňajšku je stále niečo v neporiadku. Mávajú nedobrý vzťah k svojmu telu. Všetky ich telesné prejavy sú im nepríjemné. Najmä v období puberty sa môže stávať, že mladé dievčatá sa hanbia za svoje rastúce prsia a v priebehu menštruácie sa cítia byť nečisté. Rovnako nepríjemne sa môžu cítiť aj chlapci s pribúdajúcim akné na tvári a s rastúcim ochlpením na nohách či hrudi.

V takýchto situáciách pomáha Crab Apple prijať telesné zmeny, ktorými mladí ľudia prechádzajú a nehanbiť sa za ne. Porozumieť im ako prirodzenému vývoju, ktorým každý z nás v živote prešiel. a Je prvým dôležitým znakom dozrievania do veku dospelosti.

Ako pôsobí Crab Apple?

Crab Apple môže byť esenciou typovou i náladovou. Každý človek môže v istom období svojho života pociťovať potrebu prehnaného poriadku a čistoty okolo seba. Najmä v dobe, keď sa etapa životného cyklu blíži ku koncu  a uzatvára sa. Práve vtedy majú ľudia často potrebu všetko okolo seba čistiť. Upratovať a vyhadzovať staré veci, pričom sa v úplnej čistote chcú otvoriť tomu novému, čo prichádza. Ich snaha vyjasniť si vnútorne svoje priority sa prelína do vonkajšieho sveta.

Crab Apple pomáha  udržať pocit čistoty a jasnosti okolo seba, a najmä v sebe, ale nesmie sa v ňom ustrnúť a nelipnúť na svojej predstave, ako veci musia vyzerať.

Potenciál v rozvinutom stave:

Crab appleCrab Apple pomáha všetkým puntičkárom, detailistom a otrokom čistoty pozrieť sa na život s nadhľadom a z perspektívy celku. Je mostom medzi uväznením vo vlastnej predstave o poriadku a skutočným tvorivým spôsobom jeho udržiavania. Vnáša jasnosť do ustrnulých predstáv. Pre všetkých, ktorí sa nedokážu zmieriť so svojím vzhľadom, alebo aj so vzhľadom svojich blízkych, prináša Crab Apple mier a schopnosť prijať všetko také, aké to je. Len v takom prípade budú títo ľudia schopní premeniť daný stav na niečo pozitívne, pokiaľ ho budú schopní bez napätia a tlaku prijať.

Jeden mladý muž sa neustále sťažoval na akné na čele a brade. Niečo dokázal zakryť vlasmi, ale s bradou to bolo vždy ťažké. Mal dvadsaťpäť rokov a skutočne ho to nesmierne trápilo. Jeho túžba zbaviť sa tohto problému ho hnala od jedného dermatológa k druhému. Skúšal všetky možné prípravky, ale akné sa zakaždým vrátilo.

Bol z toho skutočne veľmi nešťastný. To, že sa rozhodol vyskúšať Bachove esencie, bolo skôr prejavom jeho zúfalstva než skutočnej viery v zlepšenie. Okrem iných esencií dostal do svojej mixovacej fľaštičky aj Crab Apple. Práve kvôli svojim nepríjemným pocitom z vlastného zovňajšku, a preto, že sa hanbil za to, ako vyzerá.

Esencia mu pomohla zbaviť sa napätia z toho, že ešte stále má, napriek svojmu veku, na tvári vyrážky a že to je – podľa jeho názoru – príšerné. Vo chvíli, keď sa zbavil doslova pocitu hnusu nad tým, ako jeho tvár vyzerá, zmizlo aj jeho napätie. Na tretej konzultácii povedal, že jeho tvár mu síce robí problémy, ale vie, že sa to zlepšuje. Aby tomu ešte viac pomohol, rozhodol sa pracovať s dietológom na zložení stravy, čo by mu mohlo pomôcť zbaviť sa akné.

Jeho prístup po užití esencií bol odrazu iný. Mladý muž prijal situáciu, aká bola. Sám hľadal to, čo by ešte mohol pre svoj zovňajšok urobiť. Tentoraz však už nie z napätia a ostychu, ale zo svojej vnútornej vôle. A výsledok? Akné sa upokojilo a po krátkom čase skutočne zmizlo. Bola to jeho ochota a pripravenosť zmeniť svoj postoj k situácii, čo mu znovu vrátilo spokojnosť so svojím zovňajškom. Bachove esencie  boli pôvodcom a postom k jeho vnútornému Ja a k jeho skutočnej podstate.

Ďalšou vzácnou schopnosťou esencie Crab Apple  je vnášať spontánnosť do zabehnutých systémov a detailov. Strnulé predstavy o poriadku a jeho pravidelnom dodržiavaní môže odrazu vystriedať poznanie, že život je oveľa pestrejší, keď sa mu naplno a bez obáv otvoríme, než keď ho prežívame v sterilnej izolácii so strachom, že nás môže postihnúť niečo nečisté.

Špecifikum esencie Crab Apple:

Crab Apple je tiež súčasťou Krízového krému, ktorý má čistiace, vyhladzujúce, hojivé a zvláčňujúce účinky. Tento krém je vhodné vtierať si do unavenej, začervenanej alebo podráždenej pokožky. Môže sa používať na ruky, tvár alebo na celé telo.

Esencia Crab Apple pomáha udržať zdravú čistotu – a to vo všetkých smeroch. Na jednej strane odstraňuje pocity morálnej nečistoty a obavy z vlastného “morálneho úpadku”, na strane druhej funguje ako skvelý prostriedok na prečistenie krvi.

Pokračovanie nabudúce

Všetky produkty môžete na Slovensku zakúpiť vo vybraných lekárňach, obchodoch a e-shopoch so zdravou výživou a bio produktami.

Ich zoznam nájdete na www.bachovaterapie.cz