Impatiens alebo Netýkavka žliazkatá

Bachove kvetové esencie

Liečitelia z ríše kvetov pre harmonizáciu tela i duše

Ak patríte k tým, ktorí už počuli veľa dobrého o Bachovej kvetovej terapii a jej zaujímavých liečivých účinkoch, určite vašej pozornosti neuniklo ani zaujímavé čítanie na túto tému, ktorému sme sa venovali v uplynulom roku.V tomto roku na toto zaujímavé čítanie nadväzujeme a postupne vám chceme predstaviť 38 kvetov pre zdravie, čiže 38 kvetových esencií Dr. Bacha, ktoré  reprezentujú 38 negatívnych emocionálnych stavov a nálad.

Myslíte si, že dokážete stanoviť svoj typ a vybrať si esenciu, ktorá je vhodná na liečenie vašich problémov? Prečítajte si nasledujúce riadky a dozviete sa, čo je charakteristické pre konkrétne typy.

38 kvetov pre zdravie

Impatiens – alebo Netýkavka žliazkatá (Impatiens glandulifera)

Impatiens alebo Netýkavka žliazkatá

Charakteristika blokovaného stavu:

Už samotný názov tejto esencie prezrádza, že ide o emocionálne stavy, v ktorých zohráva významnú úlohu trpezlivosť. V pozitívnom stave je pre tieto typy trpezlivosť darom, pretože sú to jedinci veľmi chápaví a otvorení, s porozumením pre iných. Sú to ľudia, ktorí dokážu rýchlo a jasne myslieť, majú prepojené myslenie a cítenie a je potešením byť v ich spoločnosti Samozrejme, len v pozitívnom stave!

Negatívny stav Impatiens sa prejavuje obrovskou netrpezlivosťou, ktorá vedie k vnútornému napätiu a neustálemu nutkaniu všetko rýchle zariadiť a urobiť. Keď takýchto ľudí v ich negatívnom stave pozorujeme, máme pocit, akoby chceli predbehnúť čas a byť rýchlejší než svetlo.

Vo svojej uponáhľanosti vôbec nevnímajú okolie, sú podráždení, pretože sa všetko nevyvíja tak rýchlo, ako by si priali, a tak ešte zvyšujú tempo, aby svojmu nutkavému napätiu – “rýchle, ešte rýchlejšie, ja nestíham” – vyhoveli. Výsledkom je, že sa stále točia v jednom kruhu – tempo ich života sa zvyšuje a ich napätie takisto. Čím väčšie napätie, tým rýchlejšie ho chcú prekonať… Bludný kruh!

Doktor Bach zaradil túto esenciu do skupiny “Osamelosť”. na prvý pohľad sa to môže zdať trochu nepochopiteľné, ale vysvetlenie je úplne jasné. Typy Impatiens v negatívnom stave nielenže nemajú trpezlivosť sami so so sebou a všetko musia veľmi rýchlo riešiť – oni nemajú trpezlivosť ani s nikým iným! Všetci ostatné sa im v podstate zdajú pomalí a neschopní rýchlo reagovať na situácie.

Konkrétny prípad:

Napríklad sa môže stať, že v pracovnom tíme nie sú schopní s nikým spolupracovať, pretože ostatné robia všetko veľmi pomaly a nestačia ich tempu. Ibaže takto je to iba z ich uhla pohľadu! “Radšej to urobím sám, než by som mu to mal vysvetľovať,” tak znie typické vyhlásenie človeka typu Impatiens v negatívnom stave.

Niet divu, že sa takíto ľudia  potom cítia izolovane a osamotene, pretože ich tempu nestačí naozaj nikto. Ako šéfovia, keď sú v negatívnom stave, len ťažko dokážu vytvoriť tímovú atmosféru. Svojich podriadených nekritizujú, že robia niečo zle, ale za to, že všetko robia pomaly, a tak im neustále musia predvádzať, ako sa to dá urobiť rýchlejšie…

Niet divu, že takíto vedúci pracovníci majú problémy s vysokým krvným tlakom a stresom – ich srdce musí pumpovať oveľa rýchlejšie ako u všetkých ostatných. Samozrejme, vôbec nemusí ísť len o šéfov…

Impatiens alebo Netýkavka žliazkatá

Ďalším charakteristickým znakom ľudí typu Impatiens v negatívnom stave je častá podráždenosť, najmä ak sa veci dosť rýchlo nevyvíjajú podľa ich očakávaní a predstáv.

Často sa aj rozčúlia a vybuchnú, ak sa v nich veľmi nahromadia emócie a po krátkej dobe zase pokračujú vo svojom zaužívanom zrýchlenom tempe. Vo všetkých takýchto prípadoch – pri podráždení, vnútornom zhone, rozčúlení z toho, že nás tlačí čas – je vhodné okamžite užiť esenciu, ktorá pomôže zmierniť vnútorné napätie a pozrieť sa na situáciu s nadhľadom.

Negatívny stav Impatiens je dobre známy aj z dopravných situácií a dopravných kolapsov, keď iba málokto dokáže byť pokojný vo chvíli, keď napríklad auto pred nami nereaguje hneď na zelenú, alebo tam, kde je predpísaná päťdesiatka, ide tridsiatkou… Alebo keď chodec prechádza cez cestu tam, kde vôbec nie je prechod a ešte sa tvári, že má prednosť…

Tak ako typ Impatiens nemá trpezlivosť so svojím okolím, nemá ju však ani sám so sebou. Ak je chorý, snaží sa čím skôr vrátiť do bežného života. Vôbec si neuvedomuje, že jeho choroba má možno aj iný význam. Alebo že to možno jeho duša klope na telo a žiada si pokoj.  A nielen duša. Aj telo si žiada pokoj. Ale hlava a myšlienky sú posadnuté rýchlym uzdravením a návratom do denného kolobehu. A nemusí to byť pritom ani vážne ochorenie.

Kandidáti Impatiens často trpievajú úrazmi a nehodami, pretože sa snažia byť rýchli a často sú potom nevšímaví k maličkostiam. Zaujímavé pritom je, že v dôsledku toho sa namiesto vnútorného prehodnotenia situácie a spracovania šoku ťasto snažíme na všetko rýchlo zabudnúť. Zatlačiť svoje emócie dennou rutinou. Takže na chvíľu sa zdá, že všetko je zdanlivo v poriadku. Ibaže telo i duša si pamätajú… A to, čo ukrývame sami pred sebou, nás niekedy môže nečakane prekvapiť  s ešte väčšou a nečakanou naliehavosťou.

Preto, pri prežití nejakej traumy je dobré urobiť si čas na spracovanie svojich emócií. Nesnažiť sa všetko ukryť pred sebou i pred svetom a hrdinsky pokračovať ďalej. Ale úprimne sa pozrieť do seba, čo nám vzniknutá situácia mala povedať a naznačiť. Keď sme nepočúvli hlas svojej duše, keď sme jednali príliš rýchlo a nepozorne.

Potenciál v rozvinutom stave:

Impatiens nám pomáha mať trpezlivosť  i  so svojím vlastným duchovným alebo osobnostným rastom. Často máme predstavu, že isté okolnosti alebo naše vnútorné poznanie by sa mali vyvíjať rýchlejšie. Najmä ak sa porovnávame s rovesníkmi, ktorí toho – podľa nás – dosiahli viac a v kratšom čase.

Už len samotné porovnávanie sa s inými je škodlivé. Popri tom ešte tlak, že náš vlastný rast nepokračuje tak rýchle, ako by sme chceli, spôsobuje podráždenosť a napätie. Automaticky to blokuje náš rast a dôveru vo vlastné sily a v spravodlivosť života. A bez vnútornej dôvery nie je žiaden rast možný. Navyše, človek, ktorý je zahltený zhonom a rýchlosťou si často ani nepovšimne, koľko vecí mu dáva príležitosť k rastu a ceste vpred. Kvôli rýchlosti nemáme kedy vnímať krásu a celistvosť života.

V dnešnej hektickej dobe je Impatiens jednou z kľúčových esencií. Môže sa používať nárazovo, podľa nálady, alebo dlhodobo. Ak zistíme, že netrpezlivosť je našou povahovou vlastnosťou.

Pri dlhodobom užívaní, ktoré má za cieľ zmeniť negatívnu charakteristickú vlastnosť na pozitívne aspekty, sa z netrpezlivých ľudí stávajú skutočne vyrovnaní jedinci s porozumením pre druhých, otvorení a s dôverou k životu.

Ak sú naše nálady a momentálne emočné stavy niekedy zaťažené  časovým tlakom a našu dušnu nakrátko ovláda  zhon a nervozita, pomáha Impatiens vrátiť sa späť k vyrovnanosti a nadhľadu s vedomím, že päť pomaly, ale vedome prežitých minút má väčšiu cenu ako jedna minúta stresu a hektického šprintu

Špecifikum esencie:


Impatiens je vhodné esencia i pre neposedné hyperaktívne deti, alebo pre tie, ktoré v škole neustále vyrušujú, pretože sa rozptyľujú všetkým, čo sa okolo nich deje. Nedokážu sústredene vnímať ani jednu vec, pretože nemajú vnútorný pokoj.

Impatiens

Reagujú na každý podnet, ktorý sa ku nim dostane, len aby ich nepokojná vnútorná energia bola v neustálom pohybe.

Niekedy sa odporúča užívať esenciu Impatiens pri kožných ochoreniach (je súčasťou Krízového krému).

Koža je najcitlivejší orgán a reaguje na akékoľvek nezrovnalosti medzi naším vnútorným životom a vonkajším okolím rôznym svrbením, podráždením, či vyrážkami. Pokiaľ je  svrbenie nepríjemné, pomáha esencia upokojiť vnútornú nervozitu.

Esencia Impatiens je kľúčom k vnútornému pokoju, tolerancii a trpezlivosti.

Pokračovanie nabudúce

Všetky produkty môžete na Slovensku zakúpiť vo vybraných lekárňach, obchodoch a e-shopoch so zdravou výživou a bio produktami.

Ich zoznam nájdete na www.bachovaterapie.cz