Intímne zdravie a komfort ženy

V živote nás žien je mnoho vecí, ktoré síce dôverne poznáme, ale napriek tomu sa nám o nich nechce hovoriť. A tak je to aj s niektorými témami týkajúcimi sa našej najintímnejšej zóny.  Práve tu nás veľmi nepríjemne môžu potrápiť vaginálne infekcie. Nie, nie je to žiaden výmysel, ani zbytočné dramatizovanie situácie! Vaginálne infekcie postihnú aspoň raz za život viac než 75 % žien. Viete, prečo vznikajú a ako ich vhodne liečiť? Tento problém rozhodne nemožno podceňovať – veď intímne zdravie a komfort výrazným spôsobom ovplyvňuje nielen fyzický, ale aj psychický stav ženy.

Intímne zdravie

Čo môže byť dôvodom vzniku vaginálnych infekcií?

Vaginálne prostredie je chránené proti infekciám dômyselnou kombináciou mechanizmov:

? imunitné (hlavne slizničné imunoglobulíny),


? hormonálne (hladiny estrogénu),


? mikrobiologické (osídlenie mikrorganizmami),

? chemické (pH, produkcia kyseliny mliečnej a peroxidu vodíka) – laktobacily

Ústrednú úlohu vo vaginálnom ekosystéme zohrávajú laktobacily, ktoré osídľujú sliznicu pošvy a svojimi mechanickým a chemickými vlastnosťami bránia osídleniu pošvy mikroorganizmami, ktoré môžu pri premnožení spôsobiť akútnu alebo chronicky sa opakujúcu vaginálnu infekciu.
Najčastejšími pôvodcami vaginálnych infekcií sú kvasinky rodu candida albicans a baktérie, hlavne anaeróbne (prežívajúce v prostredí bez kyslíka).

Hlavné faktory zvýšeného rizika vaginálnych infekcií:

? Liečba antibiotikami a antimykotikami,
- znížená, ale aj prehnaná hygiena,
- kúpanie v chlórovej vode,

? Tehotenstvo,
- menštruácia,
- sexuálna promiskuita, ale aj zvýšená sexuálna aktivita, – nízka hladina estrogénov,
- obezita, cukrovka, onkologické ochorenia.

Klinicky sa vaginálne infekcie najčastejšie prejavia pod obrazom tzv. mykotickej kolpitídy (vaginálnej mykózy) alebo bakteriálnej vaginózy (BV).

Mykotická kolpitída je typická tvarohovitým bielym výtokom z pošvy, svrbením a začervenaním pošvy a jej okolia.

Bakteriálna vaginóza je typická rybím zápachom. Niekedy však ide o zmiešanú infekciu a príznaky sa prelínajú.

Cieľom liečby je vyhubiť patogénne baktérie alebo kvasinky pomocou dezinfekčných výplachov a lokálnej liečby antimykotikami (pri mykóze) alebo antibiotikami (pri vaginóze). Pri ťažkých a opakujúcich sa infekciách je nevyhnutné pristúpiť aj k celkovej liečbe. vaginózy (BV).

Úspešná antibiotická a antimykotická liečba dokáže vyhubiť patogénne mikroorganizmy z prostredia pošvy a vytvoriť tak podmienky na osídlenie laktobacilmi. Rôzne druhy a kmene laktobacilov však majú rôzne schopnosti osídlenia sliznice pošvy a prežívania, ako aj rôzne vlastnosti produkovať pôsobky brániace opakovanej infekcii. Preto sa odporúča podporiť kolonizáciu sliznice podávaním tzv. selektívnych vaginálnych probiotík (vybraných kmeňov laktobacilov).

Prečo sa infekcie niekedy opakujú?

Intímne zdraviePríčinou opakovaných vulvovaginóz bývajú bakteriálne, kvasinkové alebo aj zmiešané infekcie. Predpoklad, že ide o ženy s primárnou poruchou imunity sa nepotvrdil a dôvod, prečo niektoré ženy trpia na tento nepríjemný zdravotný problém, sa podarilo upresniť až pomocou výskumu génov baktérií osídľujúcich vaginálny ekosystém. Zistili sa kľúčové parametre, pomocou ktorých je možné rozdeliť vaginálne ekosystémy do 5 typických skupín. To, aký dominantný vaginálny ekosystém žena má, ju robí odolnejšou alebo náchylnejšou na opakované vulvovaginálne infekcie.

Klinické štúdie potvrdili vhodnosť používania selektívnych vaginálnych kmeňov na liečenie a prevenciu gynekologických infekcií, dokázalo sa, že podaním selektívnych vaginálnych kmeňov (či po liečbe antiinfekčnou liečbou alebo bez) sa zlepšuje pravdepodobnosť vyliečenia a predlžuje sa čas do prípadnej recidívy. Selektívne vaginálne laktobacily sa stali celosvetovo uznávaným štandardom v riešení vaginálnych infekcií.

Výsledky výskumu medzi škandinávskymi ženami môžu pomôcť všetkým ženám

Viac ako desať rokov skúmala dánska farmaceutická spoločnosť Bifodan škandinávske ženy, ktoré počas života netrpeli žiadnymi vaginálnymi infekciami s cieľom vyselektovať špeciálne kmene laktobacilov, ktoré budú vysoko účinné v liečbe aj prevencii vaginálnych infekcií.

Spoločnosť Bifodan, ktorá sa zameriava na výrobu probiotík, týmto unikátnym výskumom objavila špeciálne kmene tzv. selektívnych vaginálnych laktobacilov – konkrétne Lactobacillus Rhamnosus DSM 14870 a Lactobacillus Gasseri DSM 14869, ktoré sa vo vzájomnej kombinácii ukázali  v klinických štúdiách aj 10-ročnej klinickej praxi ako vysoko účinné v liečbe aj prevencii vaginálnych infekcií a sú patentované pod názvom EcoVag®

Tip pre zdravie:

Intímne zdravieČi už ide o ľahšie alebo ťažšie vaginálne infekcie, oboje sú nepríjemné a je potrebné ich liečiť. Ľahšie infekcie je možné potlačiť voľne predajnými prostriedkami – laktobacilmi, výplachmi alebo antimykotikami, ťažšie je nutné liečiť v spolupráci s lekárom. Vždy je však veľmi vhodné po preliečení (teda po eliminácií „nepriateľských“ baktérií) napomôcť obnove vaginálneho ekosystému vpravením „priateľských“ vaginálnych baktérií do prostredia pošvy. V tomto prípade je mimoriadne vhodné použiť GYNIMUN Intim Protect.

GYNIMUN Intim Protect je voľne predajná zdravotnícka pomôcka bez úhrady zo zdravotného poistenia. Pacientky ho môžu užívať na základe odporúčania svojho lekára, ale môžu si ho „naordinovať“ aj samy  a zakúpiť v lekárni za odporúčanú predajnú cenu 11,60 EUR.  (počas 10 rokov nebol hlásený žiadny závažný nežiaduci účinok). V praktickom balení sa nachádza 10 vaginálych kapsúl, ktoré sa zavádzajú hlboko do pošvy raz denne, ideálne na noc, po dobu 10 dní v prípade akútnych ťažkostí. Následne sa odporúča, hlavne u žien so sklonom k opakujúcim sa infekciám, aplikovať 1 kapsulu týždenne dlhodobo (po konzultácii s lekárom aj 6 mesiacov).

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach