Konope – zakázaná krása?!

Máloktorá rastlina je predmetom toľkých sporov ako Konope siate. S človekom je pritom spätá už od nepamäti. Jej korene a kvety sa používajú v medicíne, stonka v textilnom priemysle, semená v gastronómii, no výnimkou nie je ani jej využitie v podobe stavebného materiálu či zdroja energie. Kameňom úrazu však naďalej zostávajú psychoaktívne zlúčeniny na ktoré je táto liečivá rastlina rovnako bohatá. Napriek tomu neexistuje nikto, komu by nezlepšila telesnú kondíciu. Máme pre vás tip, ako jej účinky vyskúšať legálnou cestou!

konope

Európske konope je iné…

„Konope je jednoročná rastlina, vysoká približne dva metre, s ochlpenou stonkou a zúbkovitými listami. Práve vďaka žľazovitým chĺpkom na stonkách i listoch má svoju charakteristickú vôňu“ vysvetľuje diplomovaná zdravotná sestra  a bylinkárka, Venuša Studničková. Napriek obrovským dohadom o tom, či je zákonné získavať pryskyricu z kvetov tejto svetoznámej rastliny, sa na našom trhu objavuje čoraz viac výrobkov pre podporu zdravia a krásy. „Pryskyrica Canabisu je skutočne bohatá na psychoaktívne zlúčeniny, avšak vďaka ich relatívne nízkemu obsahu v semenách európskeho druhu Canabis sativa, teda Konope siate, je už možné vyrábať aj z tejto rastliny zdraviu a kráse prospešné oleje , ktoré vyhovujú aj našej legislatíve. Obsah psychoaktívnych zložiek vo všetkých európskych druhoch neprekračuje 0,3%,. Pre porovnanie, najznámejší druh, Canabis indica, laicky prezývaný aj „tráva“ obsahuje až 25%  prudkého narkotika, a to je zásadný rozdiel. Pozitívne účinky sú však vždy rovnaké“ vysvetľuje odborníčka na flóru. Tie sa dosahujú vďaka vysokej fyziologickej aktivite esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, ktoré výrazne prospievajú zrelej, suchej, citlivej, problematickej, ekzématickej či psoreatickej pokožke. „Práve pri týchto problémoch totiž produkcia kyselín klesá alebo je z nejakého dôvodu narušená“ potvrdzuje Studničková. Konopné  oleje sa vyrábajú extrakciou alebo lisovaním. Výnimočnou formou výroby je, podľa dermatológov či gastrenterológov, lisovanie za studena. V takom prípade si totiž prípravok zachováva všetky prírodné zložky a bioaktívne látky v plnej miere. Aj vďaka tomu sa konopné prísady primiešavajú do šampónov, krémov, balzamov, čistiacich toník a telových mydiel. „V kozmetike sa uplatňuje kyselina gama-linolová a linolénová. Ich pomer v konopnom oleji je obzvlášť vhodný pre rýchlu biosyntézu a zakomponovanie do metabolizmu našich buniek. Voľné radikály, ktorých vplyv na rýchle starnutie pokožky je dnes už dokázaný, sú tak vďaka silne nenasýtenej povahe konopného oleja rýchle odbúrané. A starnutie sa na prvý pohľad môže pri správnom používaní výrazne spomaliť“ uvažuje odborníčka. Výhodou konopných olejov je i fakt, že ich môžeme používať ako kozmetiku, či bežné stolové oleje alebo doplnok výživy. Z nutričného pohľadu pokryje niekoľko lyžíc konopného oleja dennú potrebu kyseliny gama a alfa-linolénovej a linolovej. Navyše, obsahuje aj vitamíny B, B1, B3, B,6 vďaka čomu ho mnohí dermatológovia odporúčajú konzumovať pre regeneráciu pokožky po lete. Jeseň je však práve pre túto bylinu ideálnym obdobím nielen preto.

Liečivé účinky

„Je dokázané, že konopné oleje majú výrazné imunomodulačné a protirakovinové účinky. Ich zloženie minimalizuje poškodenie DNA peroxidmi, ktoré vznikajú v črevách najmä pri trávení. Aktívnou konzumáciou sa preto znižuje možnosť, že sa peroxid bude podieľať na mutagénnom procese v bunke“ upozorňuje Venuša Studničková. Dokázaný však bol i obsah terpénov, čo je pre rastlinné oleje netypické. Do konopného oleja sa tieto zložky dostávajú práve zo žľazovitých štruktúr vo vrchnej časti rastliny a prepožičiavajú mu protizápalovú aktivitu na ochranu buniek v tele. Ideálny pomer omega 6 a omega 3 mastných kyselín zase pomáha zmierniť a neskôr i vyliečiť kožné problémy, ktoré dokážu poriadne potrápiť.  Extrémne suchá pleť alebo pokožka trpiaca na atopický ekzém či lupienku sa tak môže stať minulosťou. „Mnohí odborníci však balzamy a krémy mojim klientom odporúčajú najmä na liečbu akné. V extrémnych prípadoch je práve konope pomocnou látkou pri liečbe vysokej straty hmotnosti, pri ochoreniach AIDS alebo ako zmiernenie vedľajších účinkov chemoterapie“ uzatvára odborníčka. 

Tajné recepty starých mám:

– ak chcete na jeseň zregenerovať svoj organizmus a pripraviť ho na zimu, kombinujte konzumáciu konopného oleja s jojobovým olejom

konopný olej je veľmi praktický i v starostlivosti o vlasy, na masáže či zábaly. Ak máte tenké, lámavé  či suché vlasy zničené po chemickej úprave, odporúča sa votrieť ho hodinu pred umytím do vlasov a zabaliť do osušky

– pravidelné vtieranie oleja do nechtových lôžok je starým receptom pre posilnenie nechtov 

Bio oleje lisované za studena z rastlín pestovaných v súlade s normami ekologického hospodárstva sú výbornými pomocníkmi a alternatívami bežných kozmetických produktov, pretože obsahujú maximum cenných látok – bioaktívne zložky, vitamíny, minerály –  z prírody v prirodzenom stave, ktoré dokáže telo najlepšie zužitkovať. Prípravky tak prenikajú do najhlbších vrstiev pokožky a ich zloženie komplexne zodpovedá zloženiu tukov v našom tele, vďaka čomu telo zbytočne nezaťažujú. Konopný olej, bohatý na esenciálne mastné kyseliny a mnoho ďalších telu prirodzených, prospešných látok je veľmi účinný pre suchú, citlivú pokožku  i pre starostivosť o vlasy a nechty. V podobe zábalov totiž výrazne posilňuje ich odolnosť. Olej má silné regeneračné, zvláčňujúce, antibakteriálne a protizápalové účinky, brzdí rozvoj alergických reakcií, napomáha hojenie popálenín a vredov. Konopný olej je veľmi praktický na masáže vlasovej či nechtovej pokožky a zábaly obzvlášť pre tenké, lámavé a poškodené vlasy.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach