Nerozlučné priateľky

„Najväčšie šťastie, ktoré ťa môže stretnúť, je to, že si nájdeš oddaného priateľa. Toto bohatstvo však môžeš uchrániť len tým, že si tento poklad ukryješ v srdci a budeš si ho vážiť viac ako vlastný život.“ Tieto múdre slová povedal dávno-pradávno Konfucius a určite vedel, čo hovorí.

Nerozlučné priateľky
Photo by bruce mars, www.canva.com

Jedna druhej  sme zverovali svoje malé tajomstvá…

Aj ja som mala od detských čias priateľku, o ktorej som si myslela, že je tá najlepšia na svete a že nás nič na svete nemôže rozdeliť. Často sme spolu trávili čas, rozprávali sme sa a jedna druhej sme zverovali svoje malé tajomstvá. Vtedy to boli ešte krásne časy. Boli sme nerozlučné priateľky!

Postupom času sa však situácia vyvinula tak, že moja priateľka Katka si začala na mňa nárokovať čoraz viac a pomaly si už bezo mňa nevedela ani svoj deň predstaviť. Je len samozrejmé, že v škole sme spolu sedeli a Katka niesla veľmi ťažko, keď si všimla, že si rozumiem v triede aj s niekým iným. Nevedela som to pochopiť, pretože komunikáciou s inými spolužiakmi som naše priateľstvo nijako neohrozovala, ibaže Katka bola iného názoru.

Keď som sa jej nemohla venovať tak často a dlho ako si predstavovala, bývala urazená a trucovala

Najšťastnejšia bola, keď sme boli iba my dve a nikto iný sa medzi nás nemiešal. Nepáčilo sa mi to a začalo ma to riadne obmedzovať, ale nechcela som prísť o kamarátku, a tak som to všetko znášala. Zrazu som si však uvedomila, že v našom kamarátstve už nejde o vzájomné zdôverovanie sa, ale skôr o to, že Katka sa potrebuje vyrozprávať a ja jej mám robiť bútľavú vŕbu. Na moje starosti zvyčajne ani neprišlo, pretože Katka potrebovala rozobrať vždy toľko problémov, ktoré si z veľkej časti aj sama navyrábala, alebo navymýšľala, že na tie moje ani neostal čas. Pravdaže, veľmi často mi aj telefonovala a keď som sa jej nemohla venovať tak často a dlho, ako si predstavovala, bývala urazená a trucovala. Viem, že to nebolo normálne, ale mrzelo ma to. Boli sme predsa také dobré kamarátky! Nevedela som, ako to riešiť, a tak nám trochu karty zamiešal čas. Zaľúbila som sa a zakrátko som sa aj vydala. Je len samozrejmé, že na Katku som už nemala toľko času ako predtým, čo mi aj dosť často vyčítala, keď sme si telefonovali, alebo pri stretnutí.

Cítila som sa úplne vyšťavená, akoby bez energie…

Situácia sa zhoršila ešte viac, keď Katka nastúpila ku nám do práce – zo dňa na deň sa z nás stali kolegyne a Katka jasala, že všetko bude zase tak ako predtým. Aj bolo! Katka chodila so mnou na obedy a najradšej bola, keď sme boli iba samy dve, bez mojich kolegýň, aby sme sa mohli rozprávať. Presnejšie povedané: Aby mohla ona rozprávať a ja aby som ju mohla nerušene počúvať. Začínala som už z toho byť veľmi unavená. Po práci chcela Katka často skočiť aj na kávu, ibaže to mi čoraz menej vyhovovalo, pretože moje neskoré príchody neboli po vôli môjmu mužovi. Ten si začal dokonca namýšľať, že možno niekoho mám…

Bolo to hrozné obdobie, ale asi najhoršie na to všetkom bolo to, že po stretnutiach s Katkou som sa cítila úplne vyšťavená, akoby bez energie. Zatiaľ čo Katka sa so mnou lúčila veselá a vysmiata – šťastná, že všetko je zase tak, ako predtým. Ale ja som cítila, že to už nemôže ďalej ísť tak ako predtým, pretože som z toho bola veľmi unavená. Celý deň, aj popoludní pri káve som počúvala Katku a riešila jej problémy, mysliac si, že jej to pomohlo, ale na druhý deň išlo všetko odznovu. Prišli nové problémy a veci, ktoré Katka potrebovala riešiť a preberať so mnou a tak to išlo dookola.

Manžel začal žiarliť…

Až jedného dňa tomu urobil rázny koniec môj manžel, ktorý nám diplomaticky odporučil, že by sme sa zo svojej kamarátskej závislosti mali začať liečiť, lebo že začne žiarliť. Uvedomil si, že Katka by nepochopila, keby som jej nejakú terapiu odporučila samotnej a že by sa určite aj urazila, tak to hodil aj na mňa. Odporučil nám, aby sme to skúsili s Bachovými kvetovými esenciami a Katka, napodiv, súhlasila. Určite aj preto, že sa to týkalo aj mňa a že to malo byť niečo, čo znovu budeme zdieľať spolu.

Mohlo by vás zaujímať

Posadnutosť

Posadnutosť mi komplikuje život, aj vzťahy s mužmi

Mám 26 rokov, som atraktívna štíhla blondínka a nechýbajú mi ženské krivky. Aspoň tak ma charakterizuje moje okolie, mužov nevynímajúc. Mám veľa záujmov, aj prácu, ktorá … Čítaj ďaľej

Našli sme si teda príjemnú poradkyňu, ktorá sa zaoberá Bachovými kvetovými esenciami každá zvlášť jej porozprávala ten istý, ale predsa len odlišný príbeh – samozrejme, každá zvlášť. Bolo veľmi príjemné porozprávať o tom niekomu nestrannému a už len samotné pomyslenie, že robím niečo pre to, aby sa náš problém nejako riešil, bolo povzbudzujúce. Každej z nás odporučila poradkyňa vhodné esencie a mám pocit, že náš problém sa začína uspokojivo riešiť. Mimochodom, určite aj preto, lebo prednedávnom, keď sme obidve išli z terapie, môj manžel pozval s nami do kina svojho nezadaného kamaráta a ja som pozvala Katku. A zdá sa, že si padli do oka a začali sa stretávať už aj mimo nás… Katka už nemá toľko času a všetko nasvedčuje tomu, že je šťastná… Zo srdca si želám, aby im to vydržalo a rovnako tak aj naše priateľstvo.

Nina

Poradňa

zlý radca

Bachove kvetové esencie  nám môžu veľmi účinne pomôcť v najrôznejších situáciách, ktoré život prináša. Práve vďaka nim často získame potrebný odstup či nadhľad, začneme veci vnímať trochu ináč, získame novú silu a energiu a náš život sa môže  zrazu príjemne zmeniť. A o tom svedčí aj príbeh Niny a Katky.

Aké Bachove kvetové esencie by ste odporúčali užívať v tomto prípade?

Radí Mgr. Zuzana Sommer

V tomto prípade by som odporúčala užívať tieto Bachove kvetové esencie:

Katka:

Nerozlučné priateľky

Dôležitou esenciou hneď pri prvom stretnutí s Katkou bola esencia Heather ( Vres obyčajný). Je vhodná pre ľudí, čo sú zameraní len sami na seba, nevidia a nevnímajú nikoho okolo seba, keď začnú hovoriť, všetko sa musí točiť len okolo ich problémov, potrebujú si od svojich problémov uľaviť a k tomu, samozrejme, potrebujú druhého poslucháča, ktorého dokážu “až úplne si privlastniť”.

Nerozlučné priateľky

To bol aj základný problém Katky voči Nine, vždy ju zahlcovala len svojimi problémami: Katka nedávala žiadny priestor Nine na jej vyjadrenie , či dokonca “ nadýchnutie”. K tomu ju častokrát manipulovala len pre svoje potreby a bez jej pozornosti nedokázala niekedy až existovať. Preto som do fľaštičky pre Katku pridala esenciu Chicory (Čakanka obyčajná), ktorá jej pomohla vidieť manipuláciu, ktorou Ninu neustále zahŕňala i unavovala. Tieto dve najdôležitejšie esencie pomohli Katka obrátiť pozornosť z vonkajšieho sveta viac sama do seba, stať sa rešpekutujúcou kamarátkou voči Nine, ale aj voči ostatným vo svojom živote.

Nechať im priestor a cez to všetko sa neobávať, že by kamarátku mohla stratiť. Samozrejme, tieto esencie potrebovali dlhodobejšie užívanie, aby Katka sama v sebe objavila tieto vlastnosti, dokázala sa na ne pozrieť, uvedomiť si ich, rozprávať o nich s nadhľadom a postupne sa z nej stávala výborná “poslucháčka”, ktorá dokázala naslúchať ostatným, a nevyžadovala absolútnu pozornoť len na seba a svoje problémy dookola. Vo fľaštičke mala, samozrejme, i esenciu Agrimony ( Repík lekársky), vzhľadom k tomu, že jej priateľstvo s Ninou sa stávalo už totálnou. závislosťou v jej živote.

Nina:

Agrimony – rovnakú esenciu do fľaštičky dostala i Nina, ale nie z dôvodu závislosti, ako to bolo u Katky, ale z toho dôvodu, aby videla skutočný stav ich vzájomného priateľstva, aby si uvedomila, koľko času,energie a samozrejme postupne aj rodinných problémov ju toto priateľstvo stojí, aby videla celú situáciu z jasnej perspektívy. V tom je táto esencia jedinečná, pozrieť sa bez ružových okuliarov na skutočnosť. Samozrejme, Nina sa cítila častokrát aj vinná za to, že nemôže Katke vyjsť celkom v ústrety a mala aj výčitky, kvôli rodine, ktorú časovo “okrádala” kvôli času strávenému s Katkou.

Nerozlučné priateľky

K tomu som do fľaštičky pridala esenciu Pine ( Borovicu lesnú), aby sa Nina zbytočne neobviňovala za niečoho, čo naozaj s ňou nesúvisí a nemôže to ovplyvniť.

Nerozlučné priateľky

Esencia Walnut (Orech vlašský) bola pre Ninu tiež dôležitá, aby si dokázala udržať svoju energiu, svoj priestor a nepreberala emócie a pocity od ostatných. Nina sa priznala, že sa jej to často stáva nielen voči Katke.

Užívanie Bachových kvetových esencií pomohlo obidvom kamarátkam vylepšiť nielen ich vzájomný vzťah, získať viac rešpektu jedna voči druhej, ale prinieslo im obidvom ľahkosť a radosť aj do ich osobných životov.