Pozitívny tehotenský test a predsa žiaden plod?

Možno ste už počuli o takom čomsi ako je falošné tehotenstvo. S ľudskými bytosťami sa slovne spája len málokedy, častejšie sa o ňom hovorí napríklad u zvierat, najmä psov. Niečo podobné sa však môže stať aj žene, a veru sa aj stáva. O čo ide a čo s tým?

Príznaky naplno rozbehnuté, ale…
Niektorým ženám jednoducho vynechá menštruácia, nalejú sa prsia, stmavnú bradavky a zaoblí sa im postava. Majú všetky príznaky tehotenstva. V tom, že budú mamičkami  ich utvrdí dokonca aj test, ktorý si kúpili v lekárni – ukáže dve čiarky! Sú ženy, ktoré dokonca cítia ako sa v nich hýbe plod – a potom príde okamih pravdy. Idú na ultrazvuk a namiesto očakávaného drobčeka sa lekár len mračí a mračí, no nech hľadá ako chce nič nájsť nemôže. V maternici jednoducho nie je žiaden plod, ale ani žiaden iný útvar.

tehotenský test

Čo sa stalo?
Možno ste počuli historky o tom, ako niektoré ženy predstierali tehotenstvo, aby si udržali partnera alebo ospravedlnili svoju lenivosť, či pažravosť. Kedysi sa dokonca o falošnom tehotenstve hovorili ako o duševnej poruche. Kde je pravda? V žiadnom prípade nejde ani o jednu z týchto dvoch spomínaných diagnóz. História však ukazuje, že nejedna žena bola tak ovplyvnené falošnými príznakmi tehotenstva, že aj roky čakala na dieťa, samozrejme, bez výsledku.

Hormóny šantia, bruško rastie
Odborníci popisujú prípady falošného tehotenstva ako víťazstvo ducha nad hmotou.  Väčšinou totiž ide o ženy, ktoré túžia po dieťati – i keď nie vždy je to pravidlom. V ich telách sa skutočne odohrávajú všetky hormonálne pochody, ktoré sa dejú u tehotných žien – dochádza k zvýšenej produkcii gonadotropínov i prolaktínu. Mobilizuje sa tiež činnosť nadobličiek, ktorú sa zvyšuje zadržiavanie vody v tele. Práve vďaka tomuto zadržiavaniu vody v tele sa zväčší aj objem brucha, ktoré pripomína brucho tehotnej ženy.

Skôr či neskôr sa pravda odhalí
Napriek tomu, že príznaky falošného tehotenstva sú totožné s reálnym, vo väčšine prípadov sa veľmi skoro odhalí fakt, že to reálne tehotenstvo nie je – najmä práve vďaka spomínanému ultrazvuku. Nasleduje liečba hormónmi, ktorá nežiaduci stav ženy upraví do normálu. Zaujímavé je, že takéto prípady sa nestávajú len ženám, ktoré nemajú deti a veľmi po nich túžia, ale aj ženám, ktoré už niekoľkokrát rodili.

Slávny prípad z histórie
V minulosti to však bolo úplne inak. Lekári vyšetrovali len palpačne, teda rukami a mohol ich pomýliť napríklad plný močový mechúr alebo nejaký iný útvar, ktorý sa nachádzal v brušnej dutine ženy. Známy Sexuológ Jaroslav Zvěrina vo svojich článkoch uvádza, že prípady falošného tehotenstva opísal už starogrécky lekár Hippokrates. Historicky najslávnejšie falošné tehotenstvo údajne prežila anglická kráľova Mária Tudorová v 16. storočí. Falošné tehotenstvo sa u nej prejavilo po svadbe so španielskym kráľom Filipom II., ktorý bol od nej o desať rokov mladší. Keďže mala v tom čase už 38 rokov, tehotenstvu neverili mnohí. Príznaky falošného tehotenstva mala celý rok a nebolo to len raz. Opakovali sa aj pred jej smrťou – zomrela ako 42-ročná.

-sz-