Svet bez rakoviny

Autor knihy „Svet bez rakoviny“ G. Edward Griffin pricestoval na Slovensko, aby exkluzívne porozprával o účinnej látke, ktorá je už po celé desaťročia známa ako nádej v prevencii a liečbe rakoviny.

Rakovina – to je desivá diagnóza a zákerná choroba, ktorá straší asi každého z nás. A niet sa čo čudovať, veď táto ťažko poraziteľná pliaga, ktorá uhasila a stále kosí nespočetné množstvo životov, sa viac či menej nejakým spôsobom dotkla každého z nás. Nemilosrdne berie životy našim najbližším, oberá nás o priateľov, známych a zanecháva trápenie, bolesť , smútok a prázdno. Ako sa však zdá, na svete jestvuje účinná látka, ktorá je už po desaťročia známa ako nádej v prevencii a liečbe rakoviny. Je to vitamín B 17, známy aj pod názvom laetril alebo amygdalín. Prečo teda svet o úspechoch liečby rakoviny vitamínom B 17 nehovorí a prečo sa onkologické ochorenia stále liečia klasickým spôsobom? Chirurgický zákrok, chemoterapia a ožarovanie nie sú vhodným riešením pre každého a už vôbec nemusia mať za následok vyliečenie pacienta s happyendom… O tom, aj o ďalších zaujímavých skutočnostiach týkajúcich sa liečby onkologických ochorení, prišiel porozprávať jeden z najuznávanejších odborníkov na laetril a autor úspešnej knihy „Svet bez rakoviny – Príbeh vitamínu B 17.“

Svet bez rakovinyKto je G. Edward Griffin?

G. Edward Griffin sa narodil 7. novembra 1931 v štáte Michigan, v meste Detroit. Je známy americký spisovateľ, producent dokumentárnych filmov a mimoriadne vážená osobnosť v oblasti politického boja za slobodu. Známy je aj svojím talentom na spracovanie zložitých problémov a ich prezentáciu v jasnom a zrozumiteľnom jazyku, ktorý je prístupný a pochopiteľný pre širokú verejnosť. Griffinovo celoživotné dielo obsahuje široké spektrum tém – od archeológie, medzinárodného bankovníctva, OSN, až po históriu daní, ekonomiku a zahraničnú politiku USA a v neposlednom rade vedu a politiku liečby rakoviny vo svete. Medzi jeho najznámejšie diela patrí kniha „ Svet bez rakoviny: Príbeh vitamínu B 17“. Napriek tomu, že jeho kniha po prvý raz vyšla ešte v sedemdesiatych rokoch, stále sa teší neutíchajúcemu záujmu, bola vydaná už v siedmich jazykoch a v súčasnosti prebieha jej preklad do ďalších štyroch. G. Edward Griffin je čestným držiteľom prestížnej ceny Telly Award za vynikajúce výsledky v oblasti televíznej produkcie. V roku 2002 založil medzinárodnú organizáciu Freedom Force International, ktorá je sieťou ľudí protestujúcich proti totalitným praktikám svetových vlád a bojujúcich za zachovanie a rozšírenie osobnej slobody každého jednotlivca. Je tiež zakladateľom a prezidentom nadácie The Cancer Cure Foundation, ktorá sa ako nezisková organizácia venuje výskumu a vzdelávaniu v oblasti alternatívnych metód liečby rakoviny.

Iný názor na liečbu rakoviny…

Vo svojej knihe „Svet bez rakoviny: Príbeh vitamínu B 17“ G. E. Griffin presvedčivo vyvracia zaužívané predstavy o vzniku a liečbe onkologických ochorení, ale zároveň predkladá účinky tejto nádeje v hľadaní vytúženého „lieku na rakovinu“ a popisuje zákulisné machinácie farmaceutickej lobby, ktoré vitamín B 17 dlhodobo udržujú na okraji záujmu verejnosti. Samozrejme, vo svojich vyjadreniach a tvrdeniach sa opiera o fakty, výskumy a poznatky, ktoré počas svojho života získali a nahromadili doktor Ernst Krebs mladší a doktor John A. Richardson, ako aj ďalší vynikajúci odborníci, ktorí svoj život zasvätili výskumu a liečbe rakoviny.

Výskumy v oblasti liečby rakoviny prebiehajúce už od 60-tych rokov minulého storočia poukazujú nielen na úspešnosť vitamínu B 17 (laetril., amygdalín) pri experimentálnej liečbe rôznych typov rakoviny, ale dokazujú aj jeho bezpečnosť. Pri vnútrožilovom podaní amygdalínu napríklad testy potvrdili jeho nulovú toxicitu dokonca pri dávkach až 20-krát vyšších, než sa obvykle podávajú. Údajná „jedovatosť“ intravenózne podaného amygdalínu, o ktorej mnohí neprajníci tohto spôsobu liečby tak radi hovoria, tak bola porovnateľná s mnohými potravinami a vynikla predovšetkým v porovnaní s výraznými vedľajšími účinkami chemoterapie. Prečo teda, napriek dôkazom svedčiacim o účinnosti laetrilu, ortodoxná medicína túto látku dlhodobo odmieta a označuje všetko za podvod? G. E. Griffin tvrdí, že príčinou vojny západnej medicíny proti bezliekovému prístupu treba hľadať nielen vo vede, ale aj v politike. Prečo je to tak?

Svet bez rakovinyNová metóda má mnoho nepriateľov, ale môže zachrániť množstvo životov…

Podľa G. E. Griffina: „Laetril (B 17, amygdalín) stojí v ceste. Po prvé, celý nutričný koncept vzniku choroby, na ktorom je B 17 založený, bol farmaceutickým priemyslom vždy opovrhovaný. Konečné riešenie problému rakoviny by tiež malo za následok ukončenie gigantického výskumu rakovinového priemyslu, väčšiny priemyslu spojeného s ožarovaním a aj veľkej časti chirurgie tak, ako ju poznáme dnes. Straty príjmov v týchto odboroch by boli pre mnohých ľudí katastrofické. Výdavky na zdravotnú starostlivosť by každoročne klesli tak drasticky, že by vymizla väčšina politického tlaku na socializovaný systém zdravotníctva…“

Zaujímavé a burcujúce je aj tvrdenie G. E. Griffina opierajúce sa o skutočné príbehy ľudí a štatistiky, pri ktorých sa pacienti s rakovinovým ochorením liečili vitamínom B 17 (laetril). Podľa nich, až 85 % pacientov, ktorí sa liečili vitamínom B 17 a nepodstúpili pritom, ani predtým chemoterapiu, sa z rakoviny vyliečilo. Podľa toho, ako sa zdá, nič z tradičných metód nemôže konkurovať tejto metóde…

Ako hovorí G. E. Griffin, žiaľ, mnohí pacienti s rakovinou sa k liečbe vitamínom B 17 a celkovo k alternatívnym metódam uchýlia až vtedy, keď vyskúšali chemoterapiu, ožarovanie a lekári už nedávajú šancu… Vtedy je už organizmus aj imunita oslabená, ale napriek tomu má liečba vitamínom B 17 ešte význam. Štatistiky z výskumov tvrdia, že aj v tomto prípade sa ešte podarí zachrániť 15 % ťažko chorých pacientov s rakovinou… Podľa tvrdenia G. E. Griffina, ak by skúsili liečbu vitamínom B 17 skôr ako uvedené, zaužívané metódy, bol by počet vyliečených oveľa optimistickejší.

Tajomstvo odhalené:

Za vznikom zákernej choroby nestojí vírus, ale nedostatok istej látky v strave moderného človeka…

Účinnosť laetrilu totiž súvisí s takzvanou „vitamínovou teóriou rakoviny“, už po desaťročia diskutovaným názorom, že za vznikom rakoviny nestojí záhadný vírus, baktéria či jed, ale nedostatok istej látky v strave moderného človeka. G. E. Griffin pritom vo svojej knihe uvádza celý rad dôkazov potvrdzujúcich tvrdenie, že touto látkou je práve vitamín B 17 – zlúčenina zo skupiny nitrilosidov, bežne sa vyskytujúca vo viac než 1200 druhoch jedlých rastlín a dostupná prakticky v každom kúte sveta, ktorá ale, napriek tomu, z bežného menu civilizovanej spoločnosti takmer úplne vymizla.

Na zemi však sú ešte miesta, kde vitamín B 17 ľudia v potrave hojne prijímajú a rakovinu takmer vôbec nepoznajú. Medzi takéto kultúry patria napríklad ľudia z malého himalájskeho kráľovstva Hunza, ktorých tradičná strava obsahuje asi 200-krát viac nitrilosidov než strava priemerného Američana. Podobné pozorovania naznačujúce kľúčový vzťah medzi zložením tradičného jedálneho lístka a nízkou mierou výskytu rakoviny, boli urobené aj u Eskimákov, severoamerických indiánskych kmeňov, afrických domorodcov v Gabone, ale aj u kalifornskej náboženskej skupiny adventistov siedmeho dňa. Tí sa od zvyšku Američanov odlišujú relatívne prísnym vegetariánstvom, a teda aj úmerne vyšším príjmom vitamínu B 17.

Svet bez rakovinyLiečivá sila marhuľových jadierok

Najvyššia koncentrácia účinnej látky, vitamín B 17, je aj u nás v ľahko dostupných marhuľových jadierkach a na liečbu rakoviny sa využíva vo svojej purifikovanej forme, známej pod názvom laetril alebo amygdalín. Je však nutné dodať, že aplikovať laetril ako liečivo napriek tomu zatiaľ vo väčšine krajín povolené nie je a vitamín B 17 tak na trhu možno nájsť zvyčajne iba ako súčasť niekoľkých doplnkov výživy, ktorých neškodnosť schválili príslušné štátne orgány.

Exkluzívny rozhovor s G. E. Griffinom

Všetkým, ktorých zaujala problematika liečby rakoviny vitamínom B 17, ponúkame rozhovor s G. E. Griffinom. Vznikol po tlačovej konferencii v Bratislave, ktorej sa zúčastnil aj so svojou manželkou Patriciou.

Ak by sme sa rozhodli užívať laetril v čistej forme – teda z marhuľových jadierok – aká dávka je bezpečná? Marhuľové jadierka v Hunze totiž obsahujú iný podiel amygdalínu v porovnaní s jadierkami marhúľ v Kalifornii. Nie je teda jedno, aké marhule konzumujeme…
Všetko závisí od telesnej váhy, výšky, ako aj od obdobia, kedy marhule dozreli. Zjednodušene by sa dalo povedať, že človek môže zjesť toľko rozomletých jadierok z marhúľ, koľko marhúľ – teda ovocia – je schopný bežne a s chuťou zjesť. Napríklad moja manželka zje odrazu 5 – 6 jadierok, ja ich zjem 8, ale poznám aj takých ľudí, ktorí bežne skonzumujú 12 alebo aj viac marhuľových jadierok. Myslím však, že to množstvo by sa nemalo preháňať, pretože by sa mohli dostaviť žalúdočné problémy.

Ako marhuľové jadierka meliete a a ako ich konzumujete?
Melieme ich na klasickom kávovom mlynčeku a keď chceme, aby nám chutili lepšie, nasypeme si ich do müsli, alebo hoci aj na šalát – ako korenie.

Obaja aj s pani manželkou vyzeráte veľmi dobre a môžem povedať, že pôsobíte aspoň o pätnásť rokov mladšie ako v skutočnosti máte. Dodržiavate nejaký špeciálny stravovací režim?
Ako vidno, kyanid na nás zrejme nepôsobí! (Smiech). Ale teraz vážne: Vďaka manželke sa stravujem zdravo. Keď som však na cestách, je to trochu zložitejšie, ale dá sa to zvládnuť. Vo všeobecnosti sa držíme zásady „všetko s mierou“. Veľmi mám rád mäso, ale snažím sa ho obmedzovať, najmä červené. Mimochodom, to by nemali jesť ani ľudia, ktorým diagnostikovali rakovinu. Ľudia s takouto diagnózou by mali mäso radšej úplne vynechať a konzumovať vegánsku stravu: Teda žiadne mäso, ani mliečne výrobky, ani vajíčka…

Boli ste aj v osobnom kontakte s Indiánmi kráľovstva Hunza? Navštívili ste ich?
Žiaľ, ja osobne som sa s nimi nestretol, lebo je to ťažko dostupná zem, ale poznám človeka, ktorý kráľovstvo a kmeň Hunza navštívil. Mal som v úmysle tam ísť, ale keď som si vypočul, čo všetko človek musí podstúpiť, aby sa tam dostal – všetky tie krkolomné chodníčky a visuté mosty – radšej som sa toho vzdal.

Tí, ktorí kmeň Hunzov navštívili, tvrdia, že marhuľové jadierka majú ešte aj iné účinky: Ženy i muži z tohto kmeňa vraj majú peknú, hladkú pleť bez vrások a vyzerajú mlado…
Isteže, aj to je vďaka účinkom marhuľových jadierok, ktoré konzumujú, ale aj vďaka oleju z marhuľových jadierok, ktorý používajú zvonka na ošetrenie pokožky.

Máte skúsenosti s úspešnou liečbou laetrilom aj v okruhu svojich blízkych?
Áno, popri množstve úspešných prípadov pacientov, ktorí sa vyliečili z rakoviny, máme skúsenosť aj z okruhu svojich blízkych – za všetky spomeniem aspoň jednu známu, ktorá mala diagnostikovanú rakovinu prsníka a podarilo sa jej vyliečiť marhuľovými jadierkami.

Aký je váš názor na kombinovanie liečby chemoterapiou s liečbou laetrilom? Neznižuje chemoterapia účinky liečby laetrilom?
Podľa môjho názoru, určite by bolo lepšie, ak by pacient neoslaboval svoju imunitu nežiadúcimi účinkami chemoterapie, pretože takto je organizmus už vyčerpaný a liečba laetrilom nezaberá tak rýchlo, ako by bolo treba. Často však prax býva taká, že ľudia sa na alternatívu obrátia zvyčajne až vtedy, keď klasická medicína nepomáha. Ale ešte aj tak môže laetril priniesť novú nádej a šancu na uzdravenie.

Na tlačovej konferencii odznela informácia, že liečbu laetrilom možno absolvovať napríklad aj na klinike v Mexiku, kde sa podáva pacientom formou infúzie. Aká dávka laetrilu sa používa pri liečbe onkologických ochorení?
To záleží, samozrejme, od samotného pacienta, ako aj od štádia ochorenia. Doktor Richardson začínal napríklad 3 miligramami v priebehu jedného dňa, a to trikrát do týždňa. Niektorí pacienti dostávali až 9 mg trikrát do týždňa, ale tu je už trochu komplikovanejšia aplikácia, pretože pomaly vstrekovať takú veľkú dávku je náročné.

Ak predpokladáme, že by sa pacient , ktorému diagnostikovali rakovinu, liečil na takejto klinike, ako dlho je spravidla potrebné, aby sa liečil laetrilom?
Samotná liečba na klinike trvá približne mesiac, možno aj trochu viac. Kým sa však pacienti úplne zotavia v domácom prostredí, to môže trvať aj rok. Samozrejme, dôležité je vziať do úvahy, v akom štádiu samotná choroba je.

Má zmysel začať liečbu rakoviny laetrilom aj v takom prípade, ak už choroba pokročila do vysokého štádia a lekári už nedávajú šancu na uzdravenie?
Určite má – aj v prípade, že by to rakovinu nevyliečilo, pomôže to vo finálnom štádiu proti bolestiam.

Ako by mal postupovať pacient s rakovinou, ktorému sa podarilo uzdraviť pomocou laetrilu.? Mal by konzumovať aj naďalej preventívne marhuľové jadierka, alebo laetril v akejkoľvek podobe, alebo doplnky výživy s jeho obsahom?
Áno, pacient, ktorý sa vyliečil z rakoviny, mal by laetril užívať preventívne. Mohlo by sa totiž stať, že rakovina sa zopakuje. A treba povedať, žiaľ, že vždy je šanca, že sa môže zopakovať u toho, kto ju už raz mal.

Jana Vančová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach