Testy na rýchlu diagnostiku drog už možno absolvovať aj doma…

Možno vám teraz prebehne hlavou myšlienka: Na čo vlastne takéto testy sú a kto by ich mal používať? Odpoveď je jednoduchá: Súčasná doba prináša mladým, ale nielen mladým, ľuďom mnohé pokušenia, no a drogy a rôzne omamné látky ku nim rozhodne patria. Samozrejme, že tí, ktorí tieto omamné látky požili, či požívajú, sa o tento druh testovania veľmi nebudú zaujímať, ale o to viac by o výsledky takýchto testov stáli napríklad ich rodičia, alebo blízki. Práve oni by si totiž ako prví mali všimnúť zmeny v správaní, ktoré sú po požití drog a omamných látok také typické.

Príležitosť sa môže vyskytnúť kedykoľvek

Keďže účinky drog majú vo väčšine prípadov za následok rýchle psychické i fyzické povzbudenie, mnohé pôsobia stimulačne na centrálnu nervovú sústavu, pričom zvyšujú bdelosť, energiu a silu, kým iné zase pôsobia halucinogénne, uvoľňujúco a odstraňujú zábrany – to všetko môže byť dostatočným lákadlom pre mladých ľudí, ktorí túžia po nových zážitkoch, chcú spoznať nepoznané, alebo odbúrať nejaké zábrany. Niekedy to môžu skúsiť dobrovoľne a zo zvedavosti, napríklad na večierku, aby bola lepšia a uvoľnenejšia zábava, ale často sa stáva aj to, že požijú drogu alebo inú omamnú látku aj nedobrovoľne – bez toho, že by o to vôbec stáli. Ako? Jednoducho tak, že im „kamaráti“ alebo nejakí noví známi nasypú niečo do nápoja, alebo ich ponúknu akože normálnymi cigaretami, ktoré však majú tak trochu nenormálne účinky…

Odhaliť požitie drogy nemusí byť zložité

Na to, aby sme odhalili požitie drogy, už nie je potrebné zložité vyšetrenie u lekára, ani komplikované odbery. Aspoň zo začiatku nie: Spoločnosť BIOGEMA Košice totiž ponúka jednoduché, rýchle a vysoko spoľahlivé testy na diagnostikovanie drog.

Jedná sa o testy na rýchlu diagnostiku drog v moči a z ľudských slín. 

Tieto testy sú orientačné, výsledok testu, najmä ten pozitívny, je potrebné konzultovať s lekárom špecialistom. 

Ide o testy, ktoré stanovia najčastejšie používané drogy: EXTÁZA, PERVITÍN, BENZODIAZEPÍN, MORFÍN, MARIHUANA, KOKAÍN.

Označenie multi alebo viacparametrové znamená, že z jednej vzorky sa môžu stanoviť uvedené druhy drog (5-parametrové, 6-parametrové, 10-parametrové).

Novinkou sú multidrogové 6-parametrové testy, ktoré diagnostikujú drogy z ľudských slín. Výhodou tohto testu je veľmi jednoduchá manipulácia a ľahko odčítateľný výsledok TESTU do 10 minút. 

Testovaná osoba môže byť pri odbere vzorky slín pod priamym dohľadom, čiže odpadá možnosť manipulácie so vzorkou.  

Účinky sú rôzne…

Napriek všeobecne známemu faktu, že drogy sú nebezpečné, škodlivé a zničujúce pre organizmus, ich prvotné účinky bývajú povzbudzujúce a veľmi stimulujúce na centrálnu mozgovú sústavu a často dodávajú energiu a odbúravajú rôzne zábrany, kvôli čomu ich aj mnohí vyhľadávajú. Dôsledky však bývajú žalostné. Požitie nasledujúcich uvedených drog možno do 10 minút diagnostikovať zo slín pomocou 6-parametrového multifunkčného testu alebo zo vzorky moču pomocou 5-parametrového testu, ktoré si možno objednať v spoločnosti BIOGEMA Košice. Ak sa vám zdá, že správanie vášho potomka alebo inej blízkej osoby sa nejako zvláštne zmenilo a výrazne sa líši od normálu, skúste si všimnúť, či nebadáte nasledujúce účinky. Možno vaše dieťa požilo drogu. A možno ani nevie, že niečo užilo, ale je mu zle… Môže sa tak stať napríklad aj po návrate z diskotéky, či nejakej žúrky s kamarátmi a vôbec to nemusí súvisieť s konzumáciou alkoholu. Práve v takýchto situáciách je veľmi vhodné mať poruke multifunkčný test na diagnostikovanie drog a ak sa podozrenie na požitie drogy potvrdí, treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

EXTÁZA

Po užití vedie k rýchlemu fyzickému a psychickému povzbudeniu. K fyzickým prejavom akútneho ovplyvnenia drogou patrí nekľud, zvýšená frekvencia srdca, sucho v ústach, pocity búšenia srdca.

PERVITÍN

Je silné sympatikomimetikum. Pôsobí výrazne stimulačne na centrálnu nervovú sústavu, zvyšuje bdelosť, energiu a silu. Pri chronickom predávkovaní hrozí úzkosť, paranoja, zvýšený krvný tlak a srdcové arytmie.

BENZODIAZEPÍN

Používajú v terapii ako anxiolytiká, antikonvulzíva, myorelaxanciá, sedatíva, hypnotiká. Navodzujú spánok, tlmia emotívne vzruchy.

MORFÍN

Morfín, kodeín, dolsin, heroín sú silné analgetiká. Pôsobia narkoticky, vyvolávajú silnú psychickú závislosť, telesný útlm, uvoľnenie, zníženie či odstránenie bolesti. Pri možnom predávkovaní hrozí smrť, ťažké abstinenčné príznaky, agresivita, poruchy potencie a menštruácie, vážne poškodenie mozgu, pečene, infekcie – žltačka, HIV.

MARIHUANA

Je halucinogénna látka. Spôsobuje stav uvoľnenosti, dobrej nálady, eufórie. Pri chronickom predávkovaní hrozí úzkosť, paranoja, depresie, halucinácie, zvýšený krvný tlak, strata pamäti a koordinácie.

KOKAÍN

Patrí medzi najúčinnejšie lokálne anestetiká, je silné narkotikum. Pôsobí výrazne stimulačne na centrálnu nervovú sústavu, euforicky, zvyšuje bdelosť, odstraňuje únavu. Pri chronickom predávkovaní hrozí úzkosť, paranoja, zvýšený krvný tlak
a srdcové arytmie. Vyvoláva veľmi silnú psychickú závislosť

Náš tip:

Spoločnosť BIOGEMA Košice však ponúka aj ďalšie rýchle a vysoko spoľahlivé testy na diagnostikovanie drog v moči a z ľudských slín. Z jednej vzorky sa môžu stanoviť uvedené druhy drog (5-parametrové, 6-parametrové, 10-parametrové). Nezotrvávajte v neistote a všímajte si reakcie a správanie detí a svojich blízkych. Ak máte podozrenie, že by mohli prísť do kontaktu s drogami a že sú pod ich vplyvom, konajte rázne a skôr než sa obrátite na lekára, siahnite po multifunkčnom teste na diagnostikovanie drog.

Biogema