Trápi vás nádcha a upchatý nos?

Prosím? Čo si hovoril / hovorila? Zdajú sa vám tieto vety povedomé? Áno, ale v zimnom období ich používame častejšie. Veď kto z nás nemal v predchádzajúcej zimnej sezóne nádchu? Ak ku tým, čo neochoreli patríte, tak ste naozaj dieťa šťasteny. My ostatní, čo sme také šťastie nemali, sme svoje okolie, chtiac či nechtiac, svojim uhuhňaným prejavom často privádzali do pomykova.

nádcha a upchatý nos

Nádcha a upchatý nos – Ako ich nešíriť?

Nádcha nie je nebezpečná, preto s ňou väčšina ľudí chodí bežne do práce. Je ale potrebné dodržiavať isté hygienické opatrenia, často si umývať ruky, používať papierové vreckovky, zakrývať si pri kýchaní tvár a podobne. Ideálne je, ak môžete ostať doma a infekciu ďalej nešíriť.

Aj keď sme ochoreli, nemusíme iba ticho trpieť

Keď už nádchu chytíme, a máme neustále pocit, že náš nos je ako v kliešťach, nemusíme toto obdobie ticho pretrpieť. V lekárni je k dispozícii široká škála nosových sprejov alebo kvapiek pre deti aj pre dospelých. Pri výbere často chceme niečo, čo zaberie okamžite. V tomto prípade siahame po spreji s účinnou látkou. Užívanie takýchto sprejov je doporučované len na krátku dobu, väčšinou 7 dní, aby neprišlo k takzvanej sprejovej závislosti.

Ak ale stále máme pocit, že náš nos stále nie je vo svojej pôvodnej forme, a nám sa naďalej ťažšie dýcha, môžeme použiť na doliečenie sprej s obsahom morskej vody.

Tip do domácej lekárničky:

nádcha a upchatý nos

Nosový sprej Mar rhino 0,1% a 0,05% patrí do skupiny liekov nazývaných otorinolaryngologiká.

nádcha a upchatý nosMar rhino obsahuje liečivo xylometazolín. V mieste svojho účinku vedie k zúženiu ciev, a tým znižuje opuch slizníc a následne uľahčuje dýchanie nosom a zlepšuje uvoľnenie hlienov. Nástup účinku sa zvyčajne dostaví v priebehu 5-10 minút. Používa na zníženie opuchu nosovej sliznice pri akútnej nádche, pri záchvate nadmernej tvorby hlienu spôsobeného nádchou a pri alergickej nádche, na urýchlenie uvoľnenia hlienu pri zápale prinosových dutín, ako i pri zápale Eustachovej trubice spojeného s nádchou.

Mar rhino 0,1% nosový sprej je určený pre dospelých a deti školského veku nad 6 rokov.

Ak sa do 5 dní (3 dní u detí do 6 rokov) nebudete cítiť lepšie alebo sa budete cítiť horšie, musíte sa obrátiť na lekára.

Mar rhino 0,05% nosový sprej je určený pre deti od 2 do 6 rokov.

Ak sa do 3 dní nebudete cítiť lepšie alebo sa budete cítiť horšie, musíte sa obrátiť na lekára.

Pred použitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu alebo sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Prípravky MAR s obsahom morskej vody – vybrať si možno zo 4 produktov. Sú vhodné nielen na sezónnu nádchu, ale aj na alergickú nádchu.

Mar Plus 5% je izotonický roztok morskej vody a dexpantenolu. Mar Premium – jedinečná štvorkombinácia: izotonický roztok morskej vody, dexpantenol, kyselina hyaluronová a aloe vera. Mar kids je izotonický roztok morskej vody, dexpantenolu a kyseliny hyaluronovej určený pre deti od 6 mesiacov. Mar Hypertonic je hypertonický roztok morskej vody a dexpantenolu.