Trápi vás žlčník?

– Ach, môj žlčník! – zvyknú si občas posťažovať mnohí z nás. Prečo nás vlastne niekedy pobolieva a ako tomu predísť?  Žlčníkové ťažkosti môžu byť dedičné, ale môže ich vyvolať aj hnev, rozčúlenie, stres, tučná strava, hormonálne poruchy a výkyvy pri menštruácii, v tehotenstve, či v klimaktériu, alebo iné príčiny.  problémy so žlčníkom vznikajú vtedy, ak dochádza k poruche súčinnosti medzi hormónmi, nervovou sústavou, tkanivom pečene a činnosťou žlčníka. Žlč je okrem iných funkcií zodpovedná za trávenie. Veľký vplyv na vznik žlčníkových ťažkostí má životospráva a strava. Nie vždy je nutná diéta, ale dobré je dodržať niekoľko pravidiel:

♦ Jedlu venovať dostatok času a dôkladne ho požuť

♦ Jesť častejšie a menšie dávky

♦ nejesť a nepiť horúce jedlá a nápoje

♦ veľa piť, nie však pri jedle

♦  keď nás popadne prudký hlad a nemáme možnosť sa riadne najesť, majme pri sebe ovocie, knäckebrot, alebo pečivo bohaté na balastné látky.

♦  vyhýbať sa tuku a mastným jedlám

♦ nepiť  po mastných jedlách studené nápoje

♦ pri úprave jedál dať prednosť vareniu, duseniu a grilovaniu

♦ pamätať na dostatok čerstvého ovocia a zeleniny – denne zjesť dve porcie surovej a jednu porciu varenej zeleniny. Odporúča sa najmä kapusta,  mrkva, hrášok, pomaranče, jahody a jablká, ktoré sú dôležité v prevencii a rozpúšťaní žlčových kameňov.

♦ často konzumovať chren, ktorý pozitívne povzbudzuje činnosť pečene a žlčníka

♦ denne zjesť hrsť orechov, pretože sa zistilo, že redukujú riziko vzniku žlčových kameňov.

Mohlo by vás zaujímať

Úľava na podráždený žlčník

Podráždený žlčník upokojí odvar z harmančeka, ktorý ochutíme citrónovou šťavou.  Príprava odvaru na podráždený žlčník:  do hrnčeka dáme 1 čajovú lyžičku sušeného harmančeka a zalejeme… Čítaj ďaľej

Čaj pri problémoch so žlčníkom a pečeňou

1. čajová zmes:
20 g ostropestreca mariánskeho (drvené semená), 20 g mäty piepornej,  20 g materinej dúšky, 15 g rasce (drvené semená), 15 g medovky lekárskej, 10 g zemežlče lekárskej.
Všetky bylinky zmiešame, 1 čajovú lyžičku zmesi prelejeme šálkou vriacej vody a necháme 10 minút vylúhovať. Popíjajú sa 1 – 2 šálky teplého čaju denne.

2. čajová zmes
20 g ostropestrec mariánsky (drvené semienka), 40 g púpavy (vňať i koreň), 40 g čakanky (koreň).
Niekoľkokrát denne vypijeme  odvar z 2 – 5 g zmesi na 100 g vody.

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach