Trápia vás príznaky starnutia?

Na pomoc prichádza kyselina hyalurónová!

Napriek tomu, že pred pár rokmi jej účinky poznali zvyčajne iba niektorí pacienti trpiaci artrózou kĺbov, dnes sa využíva nielen v oblasti medicíny, ale aj v oblasti estetickej medicíny a v kozmetike. Neveríte? Je to tak, kyselina hyalurónová svojimi všestrannými účinkami pripomína skutočný elixír mladosti.

príznaky starnutia

Kyselina hyalurónová – čo je to vlastne?

Kyselina hyalurónová je priehľadná látka (hyalos znamená v gréčtine sklo), ktorá má výnimočnú schopnosť viazať vlhkosť. Funguje ako hubka, ktorá je schopná nasať až tisícnásobné množstvo vody, ako je jej vlastná hmotnosť. Nachádza sa v každom tkanive tela a v častiach, ktoré sa bez vlhkosti nezaobídu (očný sklovec, spojovacie tkanivo, tekutiny obklopujúce naše kĺby). Až 55 % z celkového obsahu kyseliny hyalurónovej v ľudskom organizme sa nachádza v pokožke. Táto kyselina, spolu s kolagénom, sa podieľajú nielen na správnej hydratácii pokožky a na jej mladistvom vzhľade, ale aj na jej ochrane. Vďaka svojej schopnosti udržať vlhkosť má táto látka veľmi dôležitú úlohu aj pri zvlhčovaní slizníc. Dokáže vypĺňať priestory medzi bunkami, zabraňuje prieniku baktérií vírusov a cudzorodých látok do organizmu. Súčasne pôsobí aj ako mazivo pohyblivých častí ľudského tela, ktoré sa bez vlhkosti nezaobídu a nemôžu riadne plniť svoju funkciu. Mimoriadne ju teda potrebujú aj naše svaly a kĺby.

Kde všade sa v našom tele nachádza?

V našom organizme sa celkovo nachádza približne 15 gramov kyseliny hyalurónovej, a to v podobe viskózneho gélu. Je obsiahnutá v niektorých mäkkých spojivových tkanivách, v koži, pupočnej šnúre, kĺbovej tekutine a svaloch. Okrem toho sa nachádza aj v sklovci oka, sliznici nosa, dýchacích ciest, v obličkách a mozgu.

príznaky starnutia

Jej využite je skutočne široké…

Pôvodne sa kyselina hyalurónová využívala najmä v medicíne. Aj v súčasnosti ju lekári  používajú na zmiernenie takých ochorení, akým je artritída. Používa sa aj pri chronickom únavovom syndróme, fibromyalgii, syndróme suchého oka a bolesti spojenej s poškodením kĺbov. Veľmi dobré účinky sa prejavili aj pri zvyšovaní mobility. Prípadne bdelosti, kvality spánku, svalovej sily, sexuálnej potencie, hojenia rán, či pri problémoch s hustotou kostí. Mimoriadne široké je využitie tejto kyseliny v kozmetike a pri problémoch súvisiacich so starnutím pleti. Tu sa kyselina hyalurónová používa na zníženie výskytu vrások, liniek na tvári, pri ochabnutej a ovisnutej pokožke, pri liečení jaziev alebo na zlepšenie vzhľadu pokožky po liečbe akné. Aplikácia kyseliny hyalurónovej, okrem iného, regeneruje a chráni pokožku pred vonkajšími vplyvmi. Udržuje pokožku pevnú a pružnú a vyhladzuje staršie vrásky. Účinne blokuje voľné radikály, zabraňuje vzniku strií,  ale výrazne koriguje problémové prejavy pleti, urýchľuje hojenie rán, bráni vzniku jaziev.

príznaky starnutiaMožno kyselinu hyalurónovú dopĺňať aj formou stravy?

Keďže kyselinu hyalurónovú naše telo prirodzene produkuje, môžeme jej produkciu podporovať aj prostredníctvom stravy, čím môžeme dosiahnuť krajšiu a mladšie pôsobiacu pleť, lepší zrak, aj pružnejšie a lepšie fungujúce telo – najmä pokiaľ ide o kĺby a svaly. Na našom jedálnom lístku by teda nemali chýbať sójové bôby, ktoré vďaka vysokému obsahu fytoestrogénov pomáhajú telu produkovať viac kyseliny hyalurónovej. Doprajme si tofu, sójové mlieko, koreňovú zeleninu, ale aj dobrú a kvalitnú slepačiu polievku, ktorú by sme si mali navariť najmä zo slepačích kĺbov, kostí a koží. Príjemná správa je, že produkciu kyseliny hyalurónovej v organizme podporuje aj dobré červené vínko, samozrejme, s mierou.

príznaky starnutiapríznaky starnutia Životnosť kyseliny hyalurónovej v organizme je veľmi krátka…

Horšie je však to, že životnosť kyseliny hyalurónovej v organizme je veľmi krátka a s pribúdajúcim vekom schopnosť organizmu vytvárať si akúkoľvek ochrannú látku, a teda aj kyselinu hyalurónovú, klesá. U 40-ročného človeka telo dokáže produkovať už iba polovicu toho množstva kyseliny hyalurónovej, ktoré by denne potrebovalo. Okrem pribúdajúceho veku sú však ďalšími nepriateľmi kyseliny hyalurónovej aj nikotín, nadmerné slnečné žiarenia a niektoré enzýmy. Ak však tieto skutočnosti neberieme do úvahy, môžu nás zaskočiť nielen zdravotné problémy súvisiace s nedostatočnou produkciu HA, ale aj rýchle a nepríjemné príznaky starnutia pokožky.

Problémy s nedostatkom kyseliny hyalurónovej môžeme riešiť

Samozrejme, že starnutie nemôžeme zastaviť. Je to prirodzený proces. Problémy s ním súvisiace a v tomto prípade najmä tie, ktoré súvisia s nedostatočnou tvorbou kyseliny hyalurónovej, môžeme značne mierniť. Preto je potrebné kyselinu hyalurónovú dodávať zvonku, a to formou rôznych kvalitných produktov.

Náš tip: Pokožke a kĺbom mimoriadne osoží unikátny tekutý produkt, vyrobený z čistej kyseliny hyalurónovej, s mnohonásobnou molekulárnou hmotnosťou Hyalurmed a sérum pre krásnu pleť Hyalurmed, ktoré obsahuje bioaktívnu multimolekulárnu kyselinu hyalurónovú.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach