Venujeme pozornosť mužskému pohlavnému zdraviu?

Nejeden mladý pár, ktorý si chce založiť rodinu, zažíva v súčasnosti problém s počatím. Kým sa v minulosti nedostatok častejšie pripisoval ženám, v súčasnosti lekári konštatujú, že minimálne z polovice zlyhávajú muži.

pozornosť mužskému pohlavnému zdraviu

A že ide o vážny problém, potvrdzuje aj vznik Medzinárodného dňa mužov, ktorý Organizácia spojených národov – OSN a Organizácia spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru – UNESCO stanovila pred dvadsiatimi rokmi na 19. novembra. Uznáva ho 60 štátov sveta. Jeho zmyslom je poukázať najmä na stále sa zvyšujúce zdravotné rizikové faktory mužov.

Preto, ak sa páru dlhodobo nedarí s počatím, mali by vyšetrenie podstúpiť obaja. Pomôcť potom môže aj cieľavedomá zmena životného štýlu, zameraného na mužské pohlavné zdravie.

Tri faktory kvality spermií

K základným ukazovateľom kvality spermií patrí množstvo, teda ich koncentrácia – nedostatočným počtom sa znižuje šanca na oplodnenie vajíčka. Ďalšou podmienkou, ktorá bráni počatiu, je tvar/morfológia spermií – ak spermia so zlou morfológiou, teda možným genetický poškodením, oplodní vajíčko, je pravdepodobné, že zárodok čoskoro zanikne, alebo neskôr dôjde k potratu. Tretím dôležitým ukazovateľom je pohyblivosť spermií – „lenivé“ spermie majú menšiu šancu dostať sa k vajíčku a prekonať jeho membránu. Faktory, ktoré ovplyvňujú tvorbu kvalitných spermií, sa dajú do istej miery upraviť cieľavedomým a vytrvalým konaním.

Čím je poškodzované zdravie spermií?

Medzi ovplyvniteľné faktory vplývajúce na množstvo a kvalitu spermií patria: fajčenie (prispieva k problémom s erekciou a negatívne ovplyvňuje množstvo a kvalitu spermií), nadmerná konzumácia alkoholu (čím viac alkoholu, tým sú horšie spermatologické výsledky), stres (pri neustálom strese nedochádza k regenerácii organizmu a priveľa stresových hormónov poškodzuje nielen tvorbu spermií, ale aj celý organizmus, vrátane jeho imunity), nadváha (pri obezite spermie lenivejú a tvorí sa aj viac estrogénu, čiže ženského hormónu), strava (najmä ak neobsahuje dostatok potrebných vitamínov a minerálov).

pozornosť mužskému pohlavnému zdraviu

Čo môžu muži urobiť pre seba?

Cieľavedomou úpravou životného štýlu sa dajú mnohé problémy zmierniť, dokonca odstrániť, len ich treba brať vážne. Patrí k nemu aj primeraná fyzická aktivita, dostatok času na fyzickú a psychickú regeneráciu, vyvážená strava, ktorá by bránila vzniku obezity a tiež dostatok vitamínov a minerálov, najmä vitamíny A a C, vitamíny skupiny B a minerály selén a zinok, ktoré sú dôležitými antioxidantmi a podieľajú sa aj na tvorbe spermií a mužských hormónov.

Dôležité je znižovať aj chorobnosť

Spermie sú háklivé na teplo. Optimálna teplota semenníkov, v ktorý sa spermie tvoria, je 34,5 °C, čo je o 2 °C menej, než bežná telesná teplota. Preto je u mužov, ktorí majú problémy s kvalitou spermií vhodnejšie voľné oblečenie, ktoré nedrží semenníky pri tele a v teple. Nevhodné sú aj kúpele vo veľmi teplej vode. Ďalším nebezpečenstvom sú ochorenia spojené s teplotou a horúčkami, ktoré decimuje počet spermií. Preto by sa mali muži snažiaci sa o potomstvo držať zdravotne čo najviac fit, a zvyšovať obranyschopnosť svojho organizmu, aby neochoreli.

Existujú však aj iné faktory vplývajúce na tvorbu zdravých spermií, ktoré sa nedajú ovplyvniť: Patria medzi ne najmä niektoré lieky, osobitne steoridy, testosterónová liečba, chemoterapeutiká, lieky na vysoký krvný tlak, opioidy, antidepresíva, biologická liečba a tiež. antibiotiká. Ich užívanie (prípadne aj iných liekov), ktoré ovplyvňujú tvorbu spermií, je vhodné konzultovať s lekárom. Možno existuje alternatíva liečiva, ktoré nemá vedľajšie účinky na kvalitu spermií, prípadne ich má miernejšie.

Obranyschopnosť organizmu je základom

Pri zvyšovaní imunity okrem vyššie spomínaných vitamínov a minerálov pomáhajú aj ďalšie prírodné látky, pôsobiace pozitívne na imunitný systém. Jednou z najskúmanejších sú beta glucany. Sú to prírodné polysacharidy, ktoré sa nachádzajú napríklad v kvasniciach, niektorých obilninách a tiež v hlive ustricovej. Práve tá je vhodným zdrojom beta glucanu, pretože ho z nej dokážeme získavať vo vysokej čistote, čo má tiež vplyv na účinky v organizme. V prípade, ak je imunitný systém oslabený a nevie čeliť všadeprítomným infekciám, beta glucan dokáže pôsobením na receptory imunitných buniek zvýšiť ich aktivitu a ony zabránia prieniku infekcie do organizmu a teda vzniku ochorenia, alebo ho zlikvidujú v zárodku.


Baciltrafil

Výživový doplnok BACILTRAFIL spoločnosti Natures, s. r. o. obsahuje významné množstvo vysokočistého beta glucanu (93 %) z hlivy ustricovej + vysokočistý resveratrol, vitamín C, selén a zinok pre:

• pre správnu funkciu imunitného systému
• pre ochranu buniek pred oxidačným stresom
• pre správnu tvorbu spermií
• pre plodnosť a správnu hladinu testosterónu


Žiadajte vo svojej lekárni!

www.natures.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach