Vervain alebo Železník lekársky

Bachove kvetové esencie

Liečitelia z ríše kvetov pre harmonizáciu tela i duše

Ak patríte k tým, ktorí už počuli veľa dobrého o Bachovej kvetovej terapii a jej zaujímavých liečivých účinkoch, určite vašej pozornosti neuniklo ani zaujímavé čítanie na túto tému, ktorému sme sa venovali v uplynulom roku. V tomto roku na toto zaujímavé čítanie nadväzujeme a postupne vám chceme predstaviť 38 kvetov pre zdravie, čiže 38 kvetových esencií Dr. Bacha, ktoré  reprezentujú 38 negatívnych emocionálnych stavov a nálad.

Myslíte si, že dokážete stanoviť svoj typ a vybrať si esenciu, ktorá je vhodná na liečenie vašich problémov? Prečítajte si nasledujúce riadky a dozviete sa, čo je charakteristické pre konkrétne typy.

38 kvetov pre zdravie

Vervain – alebo Železník Lekársky (Verbena officinalis)

Vervain

Charakteristika blokovaného stavu:

Až fanatickí zástancovia nových ideí, prehnane tvoriví bojovníci za vylepšenie sveta – to sú ľudia, ktorí zotrvávajú v negatívnom stave Vervain. Sú to ľudia, ktorí neúnavne presadzujú lepší životný štýl, zdravé názory a bezhranične sa snažia pomáhať všade tam, kde vidia, že by sa niečo dalo robiť ináč, lepšie a s väčším nasadením. Nadšene sa vložia do premeny a o správnosti svojho úsudku nemajú pochybnosti.

Konkrétny príklad:

Jedna mladá poradkyňa zdravej výživy popísala svoju situáciu takto:

“Som zdravotná sestra, a tak som mala o dietológiu, samozrejme, záujem už od začiatku štúdia na strednej škole. Začala som chodiť do fitcentra pravidelne cvičiť, pretože mi to v mojej náročnej práci dosť pomáhala – odpútať sa od všetkých zdravotných problémov iných ľudí. Ale nielen psychicky, bolo to skvelé aj fyzicky. Môj tréner mi upravil jedálniček, rozoberali sme spolu, čo je pre pre moju telesnú kondíciu vhodné a čo nie. A tak som sa dostala ešte viac a hlbšie k tomu. že ma zdravá výživa a šport začali naozaj veľmi zaujímať. Čítala som všetky dostupné knižky a navštevovala rôzne kurzy. Aj z hľadiska mojej práce zdravotnej sestry to bolo veľmi zaujímavé. Výživa má určujúci vplyv na naše správanie a na našu silu. Tak som začala ľuďom pomáhať tým, že som im vysvetľovala isté základy správneho stravovania a zdravého zloženia jedla. Dbám veľmi na to, aby som aj ja sama jedla dostatok zeleniny, proteínov a aby som pila dostatok vody. To všetko má ešte viac súvislostí, ale tým sa tu zaoberať nebudem.

Kedysi som robila také malé prednášky o zdravom stravovaní v rôznych záujmových kluboch, pracovala som ako dílerka jednej bio-firmy, ktorá vyrába doplnky výživy, vitamíny a rôzne zdravé vitamínové nápoje, organizovala som pre priateľov pravidelné víkendové posedenia a všetkým som sa snažila vysvetliť, aké je dôležité správne a zdravo jesť.

Po polroku som z toho bola vyčerpaná a otrávená, moja práca nepriniesla žiadne ovocie – a pritom som presvedčená, že mnohým z mojich priateľov by sa žilo lepšie a zdravšie, keby aspoň čiastočne poslúchli niekoľko mojich rád. Jedna kamarátka mi dokonca povedala, že som fanatička. Cítim sa úplne hlúpo a nechápem, prečo sú ľudia takí skeptickí, keď ide o dobrú vec!”

Treba povedať, že polroka po tomto sedení sa táto mladá žena znova s vervou pustila do podomového predaja prírodnej kozmetiky.

Toto je len jeden prípad z mnohých podobných, ktoré ukazujú typ Vervain ako ambiciózneho idealistu, ktorý zlepšuje svet a dúfa, že ho ostatní budú nasledovať. Dokáže sa veľmi rýchlo nadchnúť pre nové myšlienky a názory a rovnako rýchlo ich preberá za svoje. Nielenže sa s nimi však rýchlo stotožní on sám, ale s rovnakou naliehavosťou sa ich snaží vložiť do života ostatných ľudí.

Človek typu Vervain je taký posadnutý novými myšlienkami, metódami či postupmi, že je presvedčený, že ak sa nimi začnú riadiť všetci ľudia, doslova vylepší a spasí svet.

Hľadá všetky možné spôsoby a cestičky, ako nejakú myšlienku čo najviac spropagovať a uviesť do života a pritom si vôbec neuvedomuje, že to mnohých ľudí ani nemusí zaujímať, že ich takto môže doslova obťažovať. Mnohí pritom obetujú svoj voľný čas, finančné prostriedky a nezriedka aj rodinu, len aby mohli šíriť nové myšlienky, o ktorých sú presvedčení, že sú potrebné a užitočné.

Vervain

Takýchto ľudí často nachádzame v rôznych spoločenských zoskupeniach, ideologických skupinkách, či krúžkoch. Bývajú medzi nimi misionári, náboženskí fanatici, alebo aj sektári ovládaní nejakou ideológiou. Niekedy bývajú impulzívni, jednajú z vnútorného popudu a často bývajú až hyperaktívni.

Veľmi ťažko sa zmierujú s tým, keď okolie ich rady neprijíma a keď sa ľudia otáčajú ku nim chrbtom. Potom sa cítia sklamaní, ale aj na pochybách, či urobili všetko pre to, aby svoje myšlienky presadili, alebo či to robili správne. Avšak namiesto toho, aby si položili otázku, čomu vlastne slúžia a na čo je to dobré, znovu sa pustia do ďalšieho projektu a zvyčajne ešte s väčším perfekcionizmom a s vyšším nasadením. Niet divu, že sa takto veľmi vyčerpávajú, trpia únavou a stratou energie! Vidina “záchrany sveta” ich však poháňa stále ďalej.

Nechápu, že iní ľudia môžu mať iné potreby a iné názory – oni vidia predovšetkým a len to, že keby sa všetci držali ich rád, bolo by vo svete menej násilia, žilo by sa zdravo a ľudia by boli šťastní a spokojní.

Nevnímajú, že spôsobom, akým presadzujú svoje ideály, sa vlastne vmiešavajú do slobody iných ľudí a netolerujú ich privátnu sféru.

Podobné typy môžeme nájsť aj u rôznych podomových predajcov, zástupcov rôznych duchovných zoskupení, ale svedkami negatívneho jednania Vervainu sme všetci každý deň, keď sa pozrieme na niektoré reklamné kampane mamutích firiem, ktoré sa nás snažia zo všetkých síl všetkých presvedčiť, že ich produkty sú práve tie najdôležitejšie a že ich pre svoj život a šťastie nutne potrebujeme.

Potenciál v rozvinutom stave:

Esencia Vervain sa používa najmä pri dlhodobej liečbe, pretože v tomto prípade ide o hlavnú povahovú črtu. Niekedy síce môžeme krátkodobo trpieť prechodnými negatívnymi náladami tohto typu – ak sa nadchneme pre nejakú vec a horlivo sa ju snažíme presadzovať aj u druhých – ale tento stav býva skôr ojedinelý.

Vervain

Esencia pomáha docieliť rovnováhu v emóciách. Mať nové nápady a idey je, samozrejme, pozitívna vec a kreatívny prístup k životu, kde majú nové postupy, nové myšlienky a nové pohľady na dianie svoje miesto – to je vždy vítané.

Ak však tomu niekto prepadne až do takej miery, že sa v nových myšlienkach stráca jeho osobná rovnováha a nadhľad, navyše, ak takýto človek pre iných ľudí začína byť príťažou, vtedy je dôležité zastaviť sa a opýtať sa: Kto som vlastne v tejto chvíli ja? Čie myšlienky reprezentujem – čo z toho je naozaj moje vnútorné presvedčenie? Ktoré názory iba preberám a ktoré sú naozaj mojím vnútorným presvedčením?

Vervain pomáha premeniť fanatizmus na spontánnosť a otvorenosť, dogmatizmus na prístupnosť a toleranciu. Samozrejme, je to dlhodobý proces – založený na ochote každého jednotlivca, ktorý ním musí prejsť.

Špecifikum esencie:

Vervain

Vervain sa odporúča aj v situáciách, keď človek zistí niečo nové, alebo sa niečo nové naučí a okamžite sa to rázne a urputne snaží presadiť vo svojom okolí, pričom netolerantne pristupuje ku všetkým, ktorí jeho snahu neoceňujú.

Táto esencia vnáša harmóniu a toleranciu. Niekedy môžu Vervain po istý čas užívať dokonca aj nadšení terapeuti, ktorí objavia nejakú novú liečebnú metódu a snažia sa ju všade presadzovať ako “všeliek”. Získajú takto opäť nadhľad a pochopia, že i v liečení všetko súvisí so všetkým a hlavnú úlohu nezohráva metóda, ale pacient a jeho celková situácia.

Esencia VERVAIN je mostom od idealizmu k realizmu.

Pokračovanie nabudúce

Všetky produkty môžete na Slovensku zakúpiť vo vybraných lekárňach, obchodoch a e-shopoch so zdravou výživou a bio produktami.

Ich zoznam nájdete na www.bachovaterapie.cz