Antikoncepcia v puberte

Dobrý deň. Moja dcéra má štrnásť rokov a začala sa veľmi intenzívne zaujímať o antikoncepciu. Myslím, že už mala prvé sexuálne zážitky, a tak jej to veľmi nevyhováram. Snažím sa ju presvedčiť, aby používala prezervatív, keď už žije sexuálnym životom, alebo to skúša, ale ona sa mi na to len smeje. Asi sa hanbí, o tom so mnou rozprávať. V blízkej lekárni si však už pýtala antikoncepciu, ktorá nie je na lekársky predpis – počula ju známa. Existuje antikoncepcia, vhodná už v tomto veku? Dá sa kúpiť voľne, či je na predpis?

Ďakujem, Natália

Antikoncepcia v puberte
Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:

Tento problém je omnoho závažnejší ako sa na prvý pohľad zdá a treba ho riešiť v troch rovinách:

1. Komunikácia s dcérou: ak sa 14 ročná dcéra matke smeje a hanbí sa s ňou hovoriť o pohlavnom živote, je buď potrebné zmeniť spôsob komunikácie a vybudovať si vzťah založený na vzájomnej dôvere alebo nájsť inú osobu, s ktorou sa bude dcéra ochotná na túto tému rozprávať… Inak hrozí riziko odcudzenia dieťaťa s ďalšími následkami a rizikami.

2. Trestnoprávna rovina: podľa platnej legislatívy je pohlavný styk u detí pod 15 rokov trestným činom a každý, kto sa o takomto čine dozvie, je povinný túto informáciu oznámiť orgánom činným v trestnom konaní – to by si mali uvedomiť všetci zúčastnení, vrátane dcéry a jej priateľa, ktorý sa vystavuje riziku trestného stíhania.

3. Medicínska rovina: hormonálna antikoncepcia je, žiaľ, voľnopredajná len postkoitálna, teda tzv. tabletka po, kde jedna tabletka obsahuje veľké množstvo hormónu, pre dieťa ju určite neodporúčam, môže mať veľa nežiaducich účinkov vrátane poruchy menštruačného cyklu atď.

Určite by som odporúčal navštíviť čím skôr ambulanciu detského gynekológa, resp. gynekologičky, ktorá vašej dcére vysvetlí riziká pohlavného styku u dieťaťa a aj všetky formy a možnosti antikoncepcie. Je však treba vedieť, že aj lekár má oznamovaciu povinnosť, ak má podozrenie na spáchanie trestného činu.

Kontakt:

Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys s.r.o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel: 035 640 44 44
e-mail: gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk

Save

Save

Save