Mužská antikoncepcia

Dlhé roky sa hovorí o rôznych pokusoch a snahách vedcov vytvoriť spoľahlivú mužskú antikoncepciu, ktorá by nerobila problémy pri užívaní, nemala by žiadne výrazné negatívne vplyvy, bola by takmer stopercentne účinná, spoľahlivá a pohodlná a navyše aj zvratná, aby muž mohol mať po vysadení antikoncepcie deti. Priveľa chceme od jednej tabletky?

Mužská, či ženská záležitosť?
Mnohé ženské spoločenstvá sa už pred rokmi búrili proti tomu, prečo by mali ženy užívať antikoncepciu a ničiť si tak vlastné zdravie – prečo by v tejto veci nemohli pomôcť aj muži, veď ide aj o ich dobro. Niektoré odborníčky sa zase nechali počuť, že očakávať od mužov to, že budú užívať antikoncepciu je úplný nezmysel, pretože muži to nemajú vžité, navyše o mužoch je všeobecne známe že sa viac boja rôznych medicínskych postupov, injekcií, či dlhodobého užívania liekov ako ženy. Budúcnosť ukáže, či sa v tejto oblasti čosi zmení alebo všetko zostane po starom. Možno budeme prekvapené, pozitívnym postojom mužov k ochrane pred tehotenstvom.Mužská antikoncepcia

Menej škodlivé ako ženské
Poďme však k veci. Nový druh mužskej antikoncepcie si zaslúži skutočne pozornosť. Tieto tabletky pre pánov sú totiž efektívne až na 99 percent a majú málo vedľajších účinkov – menej a ľahších ako väčšina ženských antikoncepčných tabliet. Zaujímavosťou je, že tableta nie je vyrobená na báze hormónov, ale obsahuje výťažok z indonézskeho kríka. Práve ten spôsobuje, že muži budú naďalej tvoriť spermie, avšak také, z ktorých ženy nemôžu otehotnieť.

Dar z nebies
Rastlinu s názvom gendarussa už dávno používali domorodci na ostrove Papua na to, aby zabránili počatiu svojich žien. Gendarussa je malý rozvetvený ker, ktorý rastie v Číne, Malajzii, Indii, na Filipínach a v Indonézii. Domorodci varili listy rastliny vo vode a potom – tridsať minút pred pohlavným stykom vypili odvar, ktorý nazývali darom z nebies.

Tridsaťročné skúmanie
Tabletu vyvinul profesor Bambang Prajoga z Airlangga university, jednej z najslávnejších univerzít v Indonézii. Základom jeho idey boli povesti o vplyvoch rastliny gendarussa. V roku 1985 si túto rastlinu priniesol do laboratória a začali dlhé roky štúdia. Takmer tridsať rokov trvalo, kým sa mu podarilo izolovať účinnú látku, uviesť ju do formy tabliet a vykonať klinické skúšky, ktoré preukázali antikoncepčné vlastnosti tabliet.

Nepracuje s hormónmi
Účinná zložka nového prípravku funguje tak, že narúša tri kľúčové enzýmy v spermiách, oslabuje ich a robí ich neschopnými počas procesu oplodnenia preniknúť do vajíčka. Vôbec teda neovplyvňuje množstvo a kvalitu spermií – zameriava sa len a len na enzýmy. Profesor Prajoga spolu so svojim tímom v súčasnosti pracuje na dávkovaní liečiva a dúfa, že sa mu podarí vytvoriť vzorec, pri ktorom by  stačilo užiť tabletu hodinu pred pohlavným stykom.

Takmer žiadne nežiaduce účinky
Klinické skúšky, ktoré už boli realizované na 350 mužoch ukázali, že účinnosť tabliet je uspokojivých 99 percent. Ďalším pozitívom je fakt, že mužom, ktorí tabletku užili sa ich plodnosť vrátila do normálnu už do jedného mesiaca od užitia. Jedinou zistenou nevýhodou u minima mužov bolo zvýšenie hmotnosti. Ak by sme však chceli porovnať nežiaduce vplyvy dnešnej ženskej hormonálnej antikoncepcie a tejto – nová mužská antikoncepcia je neporovnateľne bezpečnejšia pre mužský organizmus. Otázka do budúcnosti však tiež znie – či by sme dôverovali mužovi, ktorí tvrdí, že užíva antiokoncepciu… Nová pánska tabletka má byť v predaji u ž v roku 2016.

-sz-