Viete ktorá je stále obľúbená antikoncepčná metóda?

Prerušovaná súlož! Prečo je to tak?

Nie je to podľa vás zaujímavé, že napriek množstvo dostupných antikoncepčných metód je stále veľmi obľúbenou – ba podľa štúdie z roku 2014 v istých životných etapách ženy najobľúbenejšou metódou ako sa vyhnúť nechcenému tehotenstvu prerušovaná súlož?

obľúbená antikoncepčná metóda

Najstaršia metóda má stále čo povedať

Táto najstaršia metóda kontroly otehotnenia má stále úspech. Presvedčili nás o tom aj tri mladé žienky, ktoré sme oslovili. Dvadsaťtriročná Kika priznáva: „Nemám pozitívny vzťah k hormonálnej antikoncepcii a nevidím dôvod, prečo by som si ňou mala ničiť zdravie. Mám kamarátky, ktoré pribrali, vyhádzalo sa im akné a potom už ani nemali vlastne prečo užívať antikoncepciu, lebo nemali partnerov. Ja tiež ešte nemám stabilného partnera a ak sa pritrafí, uprednostňujem buď prezervatív, alebo keď ho dobre poznám metódu prerušovanej súlože. Nevidím na to nič zlé a ešte nikdy sa mi nestalo, že by to nestihol.!

Aj počas dojčenia

Podobného názoru je aj 32-ročná Simona, ktorá má za sebou už viac dlhotrvajúcich, z posledného má chcené dieťatko. Na prerušovanú súlož však nedá dopustiť: „Myslím si, že je to najlepšia metóda, ak žena z nejakých zdravotných dôvodov nemôže užívať antikoncepciu a s partnerom si plne dôverujú. Samozrejme, pri novom partnerovi by som to neriskovala. Pred pár mesiacmi sa mi narodila dcérka, a tak zase používame túto metódu – neverím tomu, že dojčenie je ochrana pred otehotnením, a kvôli dojčeniu nechcem užívať žiadnu antikoncepciu. Dôveru tak krátko po pôrode nemám ani voči bariérovým metódam, neskôr uvidíme.“

Keď sa netreba báť

„Viem, že asi budem označená za nedbalú alebo priveľmi dôverčivú, ale myslím, že táto metóda je nielen najjednoduchšia a je ju vždy možné použiť, ale aj najmenej zaťažuje ženský organizmus. Mala som problémy s vnútromaternicovým telieskom, pretože moje telo naň reagovala negatívne – ako na cudzie teleso. Priateľ, s ktorým žije už 6 rokov trval na tom, aby som neužívala hormonálnu antikoncepciu z viacerých dôvodov. Nakoniec sme sa dohodli tak, že keď sa pritrafí, tak bude, ale kombináciu prerušovanej súlože s mojimi neplodnými dňami považujem za absolútne spoľahlivú. Navyše, keď budem chcieť otehotnieť, nemusím na nič čakať,“ prezrádza svoj typ 29-ročná Lucia.

Odborníci sú proti

Štúdie ukazujú, že v skutočnosti až 60 percent žien sa spolieha na mužov, že svoje pohlavný úd vytiahnu v správny čas v istom období svojho života, samozrejme zvyčajne je to vtedy, keď otehotnenie považujú za najmenej žiadané a inú antikoncepciu z rôznych dôvodov nepoužívajú. Samozrejme, z pohľadu odborníkov je táto metóda nespoľahlivá, a navyše aj potenciálne nebezpečná, pretože tu hrozí riziko prenosu pohlavných chorôb.

Spoľahlivá ako prezervatív?

Pokiaľ ide o spoľahlivosť tejto metódy, záleží od zodpovednosti partnera. Výskumy však potvrdili, že je približne rovnako spoľahlivá ako použitie kondómu, pokiaľ ide o ochranu pred otehotnením. Samozrejme, pred pohlavnými chorobami nijak nechráni. Miera zlyhania kondómov je približne 3 až 4 percent. Samozrejme, sú prípady, kedy prerušovaná súlož viedla k tehotenstvu, preto, ak si bábätko neželáte, optimálne je ju skombinovať s dôkladným poznaným svojich neplodných dní. Nie je to nič zložité a ak máte pravidelný cyklus – pomýliť sa nemôžete.

-sz-