Aj vám ničia nepokojné nohy spánok? Toto vám pomôže!

Syndróm nepokojných nôh nie je nič príjemné. Cez deň o ňom netušíme, ale zato v noci nám dá zabrať. Nohy sa potrebujú neustále hýbať a nedovolia nám zaspať, či dokonca nás budia, keď už spíme, čo vedie k vyčerpaniu a únave. Ako s nimi urobiť poriadok?

nepokojné nohy
nepokojné nohy

Syndróm nepokojných nôh postihuje približne 15 percent dospelých, pričom ženy dvakrát častejšie ako mužov. Je charakterizovaný nepríjemným nutkaním neustále pohybovať nohami, čo poskytuje úľavu, tá je však zvyčajne krátka. Prejavuje sa najmä v čase oddychu a nečinnosti, teda večer a v noci.

Čo spôsobuje tento syndróm?

Jedna teória tvrdí, že nepokoj v nohách spôsobujú nízke hladiny dopamínu, mozgovej chemikálie, ktorá sa podieľa na kontrole svalových pohybov. Dlhodobo je uznávaný predpoklad, že syndróm nepokojných nôh súvisí s nedostatkom železa, ktorý následne spôsobuje nízke hladiny dopamínu. Až v 40 percentách prípadov zohráva úlohu genetický faktor, ale aj niektoré bežné lieky môžu zhoršiť tento stav (antihistaminiká, špeciálne sedatívne, niektoré druhy antidepresív, niektoré lieky proti nevoľnosti, lieky na liečbu krvného tlaku, či na riedenie krvi). Syndróm nepokojných nôh môže byť aj dôsledkom hormonálnej nerovnováhy, napríklad v čase tehotenstva. Dočasný problém môže tiež spôsobiť konzumácia alkoholu alebo niektoré druhy čajov.

Ako si pomôcť ak máte nepokojné nohy?

Ak zistíte nedostatok železa v krvi, stačí si doplniť tento potrebný minerál. Upokojiť nohy pomáha aj užívanie magnézia s B vitamínom pred spaním. Niektoré ženy majú pozitívnu skúsenosť so striedavou sprchou pred spaním, ale aj v noci, keď ich neposedné nohy zobudia. Môžete tiež vyskúšať studené zábaly nôh. 

Ak nás syndróm nepokojných nôh trápi opakovane alebo dlhodobejšie, je vhodné navštíviť neurológa, pretože za týmto stavov sa môže skrývať viacero diagnóz (napríklad periodická porucha pochybu končatín, či idiopatická Willis-Ekbomova choroba). Presná diagnostika si niekedy vyžaduje stráviť noc na spánkovej klinike a podstúpiť test s názvom polysomnografia. Myslime na to, že prebdené noci veľmi zaťažujú náš organizmus, sú hrozbou pre správne fungovanie imunitného systému, i náš celkový zdravotný stav, výkonnosť nevynímajúc.

Foto: stock.adobe.com

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach