Ako sa zbaviť hlienov v dýchacích cestách

Prechladnutia, chrípka, nádcha, bolesť hrdla a kašeľ, to sú možné následky vírusovej infekcie dýchacích ciest v tomto ročnom období. Vedia nám poriadne skomplikovať život, tým, že nás vďaka horúčke, pridruženej únave, bolestiam hlavy a celého tela vyradia z bežného pracovného života a pripútajú na lôžko. Čo robiť, aby sme neochoreli, alebo sa z toho čo najrýchlejšie dostali?

Aby bol účinok rýchly a účinný je dobré využiť viac látok s rôznymi účinkami. V dnešnej dobe sú dostupné viaceré prípravky, ktoré nám môžu pomôcť s príznakmi ochorení. Je to napr. vitamín C, paracetamol, propolis, enzým serapeptáza, N-acetylcysteín a mnohé ďalšie.

Ako rozpustiť hlieny a uvoľniť dýchacie cesty

Ako prvé sa pri prechladnutiach a vírusových infekciách začne upchávať nos. Aby sme ho uvoľnili môžeme začať čo najskôr inhalovať, použiť nosné kvapky s morskou soľou, prípadne s éterickými olejmi. Pri hustejšom výtoku z nosa je vhodné ho rozriediť a skvapalniť napríklad účinnou látkou N-acetylcysteínom, ktorý sa nachádza vo viacerých prípravkoch.

Na ovplyvnenie zápalu, bolesti a opuchu slizníc pomáhajú niektoré enzýmy (látky  štiepiace bielkoviny), ktoré majú schopnosť rozpúšťať hlieny aj krvné zrazeniny. Urýchľujú priebeh zápalu a zmierňujú jeho  následky, tlmia chorobné prejavy, zlepšujú prekrvenie a regeneráciu slizníc. K takýmto enzýmom patrí napríklad enzým serapeptáza, bromelaín,  papaín. Navyše enzým serapeptáza zvyšuje účinok antibiotík tým, že rozpúšťa bakteriálny film na ich povrchu, ktorý tvoria na svoju ochranu, a tak antibiotiká ľahšie zničia baktérie.

Keď nás pri chrípke bolia kĺby a svaly, môžu nám pomôcť rôzne analgetiká. K liečivám proti bolesti patria aj tzv. nesteroidné antireumatiká, tie však vykazujú určité nežiaduce účinky, hlavne v tráviacom trakte. Osvedčeným prostriedkom prírodného pôvodu je extrakt z koreňa hargofyta plazivého, ktorý má klinicky overené protizápalové a protibolestivé účinky pri parainfekčných bolestiach kĺbov.

Dôležité je podporiť imunitu.

Imunitný systém podporujú viaceré prírodné látky, ako je vitamín C, echinacea, propolis atď. Propolis je včelí produkt, ktorý má aj na Slovensku bohatú históriu pri jeho liečebnom využívaní. U malého percenta ľudí však môže vyvolávať aj alergické reakcie, ak nie je špeciálne upravený. Preto talianska spoločnosť Specchiasol vyvinula unikátnu patentovanú biotechnológiu, ktorou dokážu odstrániť alergénne zložky obsiahnuté v surovom propolise, a tiež včelí vosk a živice, ktoré výrazným spôsobom znižujú rozpustnosť aktívnych látok  a tým aj ich vstrebateľnosť do organizmu. Novou metódou sa získa čistený propolisový prášok označený E.P.I.D. s garantovaným obsahom účinných látok, dobre rozpustný vo vode, s výbornou biodostupnosťou a účinnosťou v organizme. Navyše je bez alkoholu, čo umožňuje jeho používanie tak u detí ako aj u dospelých. V lekárňach je dostupný vo výživovom doplnku Prevapis  ADULTS, ktorý obsahuje propolis E.P.I.D v kombinácii s enzýmom serapeptázou, N-acetylcysteínom, harpagofytom a vitamínom C. Vďaka komplexnému zloženiu je vhodný pri upchatom nose a zahlienení dýchacích ciest a to pri akútnom ochorení ale aj pri chronických zahlieneniach v napr. dôsledku dlhodobého fajčenia.  Je vo forme obľúbených šumivých tabliet s citrónovou príchuťou.

Na záver treba zdôrazniť, že okrem liečby treba telu dopriať oddych, aby sa ochorenie zbytočne nekomplikovalo alebo neprešlo do chronického stavu.

Viac informácii získate TU 

 

Článok pripravila odborná redakcia EDUKAFARM