Bakteriálna vaginóza trápi až 2 z 3 žien

Pociťujete pálenie, svrbenie a máte nepríjemne zapáchajúci výtok? O tom, že  je vaše intímne prostredie narušené, niet pochýb. Mnoho žien pripisuje vyššie spomenuté príznaky mykóze a volí neadekvátnu liečbu. Takmer 16% žien praktizuje pravidelne tzv. samoliečbu a takmer polovica z týchto žien nevie, o aký typ choroby v ich prípade ide, čo môže pri zvolení nesprávnej liečby viesť až k chronickému zápalu. 

Bakteriálna vaginóza
Photo by Marcelo Chagas from Pexels

Nepodceňujte to a voľte prvú pomoc vo forme kyseliny mliečnej a glykogénu, ktorá nielenže účinkuje rýchlo, ale aj dlhodobo pôsobí.

Bakteriálna vaginóza
Mudr. Jozef Španka

Keď si mylne myslíme, že je problémom mykóza

Ženský organizmus a pošva sú dôležité orgány, ale musíme uznať, že sú aj veľmi senzitívne na vnímanie zmien vnútorného i vonkajšieho prostredia. Svedčí o tom aj fakt, že až 67 % žien máva každoročné intímne ťažkosti a takmer polovica z nich nevie, ako ich správne liečiť, a tým aj odstrániť hlavnú príčinu vzniknutého problému. Až tri štvrtiny žien mylne spája svrbenie, pálenie a zápal v pošve s mykózou, ktorá reálne postihuje len 17-20 % dám. Za neznámu chorobu je považovaná bakteriálna vaginóza, pričom postihuje až 2 z 3 žien.[1] „Vaginálna mykóza je infekcia pošvy spôsobená kvasinkami z rodu Candida, najčastejšie  Candida albicans, kedy pôsobením rizikových faktorov môže dôjsť k ich premnoženiu,“ hovorí MUDr. Jozef Španka.

Neznámy nepriateľ intímneho prostredia, bakteriálna vaginóza

Bakteriálna vaginóza je častým prejavom nerovnováhy pošvovej flóry. „Bakteriálna vaginóza (BV) je stav, kedy sa pri narušení normálnej vaginálnej flóry začnú množiť anaeróbne baktérie (napr. Gardnerella vaginalis, kmene Prevotella, Mycoplasma hominis a kmene Mobiluncus),“ upresňuje gynekológ. Jej charakteristickým znakom je silný, vodnatý, sivobiely výtok s rybím zápachom. Je zapríčinený premnožením kokoidných baktérií. Baktérie spôsobujúce bakteriálnu vaginózu sú často schopné pripojiť sa k spermiám, a tak sa dostať až do krčka maternice, pohlavných orgánov a spôsobiť zápalové ochorenie malej panvy. Stabilitu pošvového prostredia zabezpečujú baktérie rodu Lactobacillus. Práve tie chránia vaginálnu sliznicu pred patogénnymi mikroorganizmami. Nízke pošvové pH (3,8 – 4,5) sa tradične považuje za jeden z najsilnejších ochranných mechanizmov. Narušenie stability mikroflóry a zníženie počtu, až vymiznutie laktobacilov, sú dôležitými faktormi vzniku infekcií pošvy. V súčasnosti sa na liečbu bakteriálnej vaginózy bežne používajú antibiotiká. Za nevýhodu antibiotickej liečby bakteriálnej vaginózy sa považujú časté opakovania ochorenia v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov. Do mesiaca je pravdepodobnosť návratu tohto ochorenia 15-30 %, do 90 dní 70 % a do roka 80 %. Ďalšou nevýhodou je negatívny účinok antibiotík na veľmi potrebné laktobacily. Aj v tomto prípade je lepšia prevencia ako liečba.

Správnou intímnou hygienou k intímneho zdraviu

Ako už bolo vyššie spomenuté, je veľmi dôležité dbať na prevenciu a udržiavanie správneho (kyslého) pH intímneho prostredia pomocou glykogénu, ktorý poskytuje živiny pre laktobacily, podporuje množenie laktobacilov, a tým účinne pomáha proti abnormalnému výtoku a nepríjemnému pocitu v pošve. Nesmieme zabudnúť na veľmi potrebnú kyselinu mliečnu, ktorá obnovuje prirodzené pH pošvy, čím ho navráti k normálnym hodnotám (pH 3,8-4,2). Kyselina mliečna navyše zastavuje množenie anaeróbnych baktérií a neutralizuje amíny produkované anaeróbnymi baktériami, ktoré sú pôvodcami nepríjemného rybieho zápachu.  Mnoho žien robí základnú chybu, keď sa rozhodne liečiť prirodzený, nezapáchajúci biely výtok voľnopredajnými antimykotikami, ktorý nepredstavuje žiadnu formu vaginálneho zápalu. Konajú tak v domnienke, že ide o kvasinkovú infekciu pošvy – mykózu a majú pocit, že liečba nezaberá.

Ako už bolo vyššie spomínané, kľúčovým krokom v liečbe bakteriálnej vaginózy je úprava laktobacilárnej flóry. Avšak ako na to? Probiotiká určené na črevné zdravie nebudú určite účinné na obnovu zdravého pošvového prostredia.

Bakteriálna vaginóza

Vynikajúcim riešením a prvou pomocou je vaginálny gél s klinicky overenou účinnosťou, ktorý je voľne dostupný v každej lekárni. Lactofeel obsahuje dve látky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v pošve a sú potrebné na nastolenie rovnováhy vnútorného prostredia pošvy, a to –  kyselinu mliečnu a glykogén. Kyselina mliečna okamžite vytvorí potrebné prirodzene kyslé prostredie v pošve. Tým sa rýchlo zastaví množenie škodlivých baktérií, podporí sa rast baktérií kyseliny mliečnej, a tak sa nastolí rovnováha vnútorného prostredia pošvy. Glykogén podporuje tento ozdravný proces, pretože slúži ako živina pre baktérie kyseliny mliečnej a napomáha ich rýchlemu množeniu. Zmierňuje a odstraňuje nepríjemnosti a problémy, ktoré spôsobuje bakteriálna vaginóza.  Je možné ho používať preventívne, ale aj vtedy, ak už problémy nastanú, či už v súvislosti s užívaním antibiotík, vyčerpaním, stresom, zmenou partnera, alebo v dôsledku zníženej imunity. Keďže vaginálny gél Lactofeel napodobňuje prirodzené obranné mechanizmy v pošve, je jemný i bezpečný a môže sa užívať počas tehotenstva aj dojčenia.

Každé balenie Lactofeelu obsahuje 7 túb na jednorazové použitie. Obsah je tak prakticky a hygienicky balený v tube s aplikátorom. Je vhodný aj na cestovanie, takže vás nepríjemnosti nezaskočia, ani keď budete mimo domova. 

Lactofeel si teraz môžete kúpiť v sieti BENU lekárni za 9,90 €/ 7 túb.


[1] Prieskum realizovaný na vzorke 579 žien spoločnosťou Exeltis pod značkou Lactofeel

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach